България загуби драматично серията срещу Хърватия за „Фед къп“

България загуби драматично серията срещу Хърватия за "Фед къп"

България 1-2 Хърватия
Виктория Томова – Яна Фет 6-2 6-4
Изабелла Шиникова – Леа Бошкович 6-2 4-6 4-6
Томова/Шиникова – Фет/Юрак 2-6 6-3 1-6

България загуби първата си серия в група I на зона Европа/Африка на „Фед къп“. В битката срещу Хърватия от група „А“ на надпреварата в естонската столица Талин отборът ни претърпя поражение с 1-2 и по този начин намали шансовете си за промоция в по-горната дивизия.

В решителния мач на двойки Яна Фет и Дария Юрак надделяха над Виктория Томова и Изабелла Шиникова с 6-2 3-6 6-1. Българките се бориха докрай – наваксаха изоставане от брейк във втората част, за да могат да играят решителен трети сет, но не успяха да стигнат до пълен обрат.

По-рано днес Виктория Томова изравни резултата за България срещу Хърватия. Първата ни ракета надигра световната №234 Яна Фет с 6-2 6-4 и неутрализира загубата на Изабелла Шиникова от Леа Бошкович.

В нашата група е още отборът на Украйна, който ще срещнем утре. В група „B“ са отборите на Италия, Австрия, Естония и Гърция. Победителите от всеки един от двата потока ще играят на финал за спечелване на промоция.

TOMOVA VIKTORIYA

Томова започна мача си на сингъл, сдавайки първото си подаване, но веднага след това се реабилитира и направи рибрейк. Между четвъртия и шестия гейм последваха три поредни пробива, но два от тях бяха на сметката на световната №143, която поведе с 6-2 след още едно перфектно представяне от посрещане.

След паузата 24-годишната българка отново изостана с брейк, преди да изравни за 2-2 и да отрази три точки за пробив в следващото си подаване. Това даде психологическо предимство на Томова, която реализира пробив веднага след това. Макар да загуби подаването си, когато сервираше за успеха, малко по-късно Томова затвори мача с 6-4.

По-рано през деня втората ни ракета Изабелла Шиникова отстъпи на световната №300 Леа Бошкович след обрат до 6-2 4-6 4-6.

Isabella Shinikova

165-ата в света водеше с пробив във втората част, след като си бе подсигурила комфортен аванс от сет. При 3-3 обаче хърватката върна пробива и заигра по-уверено. Бошкович стигна до цели пет сетбола при 5-4, които Шиникова успя да отрази. При шестия обаче българката не успя да се справи и паритетът бе върнат.

Хърватката взе психологическо предимство и спечели първите три гейма в решителната трета част. Шиникова върна пробива и изравни за 3-3, а в осмия гейм си осигури два брейкбола с цената на „скрити“ мачболи.

Въпреки това Бошкович се измъкна от трудната ситуация, взе подаването си, а след това спечели сервис гейма на съперницата, за да затвори мача с 6-4.

Без съмнение, следващият съперник на българките – Украйна, е големият фаворит в потока. В тима разполагат с най-големите си звезди – Елина Свитолина, Даяна Ястремска, Леся Цуренко и Марта Костюк.