Топ 10 на мачовете с българско участие през сезон 2021 (видео)

Топ 10 на мачовете с българско участие през сезон 2021 (видео)

Отминаващата година предложи незабравими мигове на българските любители на тениса. Някои от водещите ни играчи записаха най-силния сезон в кариерите си, докато други напомниха защо все още са считани за играчи от световна класа. Както при гръмките победи, така и при драматичните поражения в сблъсъците си с най-добрите в света, българските тенисисти показаха, че страната ни има основания да очаква с оптимизъм предстоящия сезон, като още в първите дни на новата година ще видим трима наши представители на кортовете в Австралия.

Преди това обаче ви предлагаме да поемем на кратка разходка назад във времето и да си припомним десетте най-добри мача с българско участие за 2021 г.

10. Димитър Кузманов – Матео Беретини (осминафинал на ATP 250 в Анталия)

На турнира в Анталия през януари Димитър Кузманов записа своята първа победа в основна схема на ниво ATP, но след това пред него се изправи най-трудното възможно препятсвие – водачът на схемата и №10 в света Матео Беретини. Италианецът си бе поставил за цел да се класира за Финалите в Торино, заради което бе пределно мотивиран да започне силно сезона.

Беретини започна много по-добре двубоя, реализирайки ранен пробив за 2-0. Впоследствие Кузманов заигра по-уверено и успя да върне интригата, намалявайки изоставането си до 3-2. Бъдещият финалист на Уимбълдън обаче спечели следващите три гейма и се наложи в първия сет.

Кузманов за пръв път поведе в геймовете, спечелвайки подаването си в началото на втората част, но Беретини записа два поредни пробива и на практика реши нещата, натрупвайки комфортен аванс от 5-1. Пловдивчанинът обаче не се предаде и изненада именития си опонент с няколко отлични бекхенда. Това му помогна да въне единия брейк и да намали резултата на 5-3. Беретини обаче прекъсне серията на българина и триумфира в сблъсъка.

Въпреки поражението, Кузманов имаше основания да бъде доволен от представянето си срещу един от най-добрите в света. В следващите месеци втората ни ракета показа, че доброто представяне в Анталия не е било еднократна сензация и даде много поводи за радост на българските фенове.

9. Адриан Андреев – Лойд Харис (първи кръг на ATP 250 в Сингапур)

Годината започна много добре и за Адриан Андреев. След като, подобно на Кузманов, премина квалификациите в Анталия, третата ни ракета записа още едно участие в основна схема на ATP турнир. Това се случи на надпреварата в Сингапур през февруари.

Още на старта българинът се изправи срещу сериозен опонент – световният №82 Лойд Харис. Южноафриканецът пристигна в Азия след добро представяне на Australian Open и класиране в трети кръг. След първия сет ситуацията изглеждаше отчайваща за Андреев, който отстъпи с 1-6.

Вторият сет обаче започна много по-добре за българина, който повиши значително процентът си на вкаран първи сервис и реализира ранен пробив за 2-0. Впоследствие обаче Харис върна брейка и възстанови равенството при 3-3. В седмия гейм обаче южноафриканецът получи травма в глезена и получи медицински тайм-аут. Харис успя да продължи двубоя, но подвижността му бе затруднена. В същото време прекъсването не се отрази негативно на Андреев и той записа нов пробив, спечелвайки сета с 6-3.

Ако обаче българинът е очаква третият сет да е също толкова лесен, колкото края на втория, определено се бе заблудил. Харис започна да се движи много по-добре по корта, а сервисът му продължаваше да тормози третата ни ракета. В същото време обаче Андреев показваше много повече хладнокръвие в продължителните разигравания, като при 3-2 спечели най-дългия гейм в мача – 11 минути.

Повратният момент дойде при 4-4, когато българският тенисист навакса пасив от 0-40 и реализира първия пробив в сета. Впоследствие Андреев пласира няколко отлични сервиса към бекхенда на своя опонент, като по този начин го хвана неподготвен и затвърди брейка, триумфирайки с 1-6, 6-3, 6-4 за своя първи ATP осминафинал.

Това бе дебютна победа за Андреев над тенисист от Топ 100, а след турнира софиянецът за пръв път в кариерата си попадна сред първите 400 в ранглистата.

8. Цветана Пиронкова – Дона Векич (осминафинал на WTA 250 в Мелбърн)

Цветана Пиронкова започна сезона по отличен начин, класирайки се за Australian Open след три убедителни победи в пресявките. В дебютното издание на турнира Yarra Valley Classic пловдивчанката продължи победната си серия, надделявайки над Людмила Самсонова в първи кръг.

На осминафинала обаче чакаше световната №32 Дона Векич. Пиронкова имаше сериозни основания за оптимизъм, тъй като преди този мач нямаше загубен сет срещу хърватката, а няколко месеца по-рано я победи на US Open. Двубоят обаче не започна никак добре за Пиронкова. Нейната опонентка демонстрира бърза и агресивна игра, като в същото време бе много солидна в защита. Това позволи на Векич да спечели категорично първия сет с 6-1.

Силното представяне на хърватката продължи и тя проби за 2-0 в началото на втората част. Ситуацията изглеждаше безнадеждна за Пиронкова, но българката започна да атакува все по-прецизно, докато непредизвиканите грешки на Векич зачестиха. Това позволи на тогавашната ни първа ракета да върне брейка и да изравни. Пиронкова тормозеше опонентката си с мощни атаки от форхенд и добре пласирани къси топки, докато в същото време двойните и непредизвикани грешки да Векич продължиха да идват една след друга. Българката се възползва от колебливата игра на 32-рата в света и надделя с 6-3 във втория сет.

В началото на третия Векич поведе с 2-1, но това бе последният позитивен момент за нея в този двубой. Пиринкова възприе малко по-дефанзивен подход, което се оказа добро решение, тъй като хърватката непрестанно атакуваше близо до линиите в търсене на уинър, но рискованата ѝ тактика се обърна срещу нея. Освен с прецизен сервис и силен форхенд, Пиронкова изненада неприятно опонентката си с няколко много добри излизания на мрежата. Така пловдивчанката записа пета поредна победа срещу Векич, триумфирайки с 1-6, 6-3, 6-2.

7. Виктория Томова – Лейла Фернандес (осминафинал на WTA 250 в Белград)

Виктория Томова също изигра най-силния сезон в кариерата си до момента, като само в рамките на няколко седмици достигна до два WTA полуфинала – в Богота и Белград. На осминафинала в сръбската столица тя се изправи срещу една от най-талантливите млади тенисистки в тура – тогавашната №69 в света Лейла Фернандес, която само четири месеца по-късно щеше да изуми света, достигайки до финала на US Open.

Канадката спечели няколко поредни точки от ретур в началото на двубоя, като това ѝ помогна да пробие за 3-1. По-големият опит на Томова обаче ѝ помогна да излезе от трудната ситуация. В желанието си да приключи мача възможно най-бързо Фернандес започна да допуска все повече грешки, което позволи на българската тенисистка да запише два поредни пробива и да вземе преднина в мача след 6-3.

Във втория сет обаче канадката отново намери верния ритъм и ролите се размениха. При 2-2 Томова започна да допуска все повече двойни и непредизвикани грешки, което позволи на нейната опонентка да натрупа комфортен аванс от 5-2. Българката прояви борбеност и успя да върне интригата в сета, но Фернандес не ѝ позволи да осъществи обрат и надделя с 6-4.

Противно на развитието на играта, Томова реализира ранен пробив за 2-0 в заключителната част, но Фернандес намали резултата. Канадката обаче продължаваше да допуска множество грешки при атаките с форхенд, което от своя страна даде на Томова необходимата увереност да опита да атакува по-нестандартно. Тактиката на българката се отплати и тя владееше инициативата до края, триумфирайки с 6-3, 4-6, 6-2.

6. Цветана Пиронкова – Арина Сабаленка (втори кръг на WTA 1000 в Маями)

Цветана Пиронкова стартира по отличен начин участието си на тазгодишния турнир в Маями, като преодоля квалификациите без загубен сет, след което записа трудна, но заслужена победа над Марта Костюк в първи кръг от основната схема. След това обаче на пътя на пловдивчанката застана една от фаворитките за титлата – световната №8 Арина Сабаленка.

Белорускинята започна сезона с титла в Абу Даби, последвана от осминафинал на Australian Open и четвъртфинал в Дубай. След откриващата част обаче изглеждаше, че нищо от това няма да има значение за изхода от двубоя във Флорида. Сабаленка изпитваше сериозни затруднения на първи сервис, а в първите три гейма допусна цели 7 непредизвикани грешки. Пиронкова се възползва от колебливата игра на именитата си опонентка и бе много солидна в дефанзивен план, като в същото време седмата в схемата не намираше отговор за атаките ѝ. Пловдивчанката изигра най-силния си сет за сезона и спечели повече от категорично първата част с 6-0.

Двубоят продължи да се развива добре за българската тенисистка, която проби за 3-1 във втория сет. Сабаленка обаче започна да атакува много по-прецизно, а по-добрата ѝ физическа кондиция ѝ даваше предимство предвид доста тежките атмосферни условия в Маями. Бъдещата №2 в света подобри значително сервиса си, а форхендът отново се превърна в най-надеждното ѝ оръжие. Сабаленка спечели сета с 6-3, след което Пиронкова поиска медицинско прекъсване заради болка в дясната ръка.

Българката обаче не само се завърна на корта, но отново заигра много по-силно. При 40-40 в шестия гейм Сабаленка също поиска медицински тайм-аут заради мускулно разтежение, а след подновяването на играта Пиронкова записа пробив и поведе с 5-2. Изглеждаше, че пловдивчанката е на път да запише нова гръмка победа след завръщането си в тура, но, за съжаление, това не се случи.

Сабаленка проби за 5-4, след което отново поиска медицинско прекъсване заради проблеми с дишането. Българската тенисистка отноов бе близо до успеха при 30-15 в десетия гейм, но нейната опонентка успя да възстанови равенството. Впоследствие се стигна до драматичен тайбрек, в който опонентките пропуснаха по два мачбола. В крайна сметка обаче младостта надделя над опита и Сабаленка победи с 0-6, 6-3, 7-6(9) след почти три часа игра.

5. Димитър Кузманов – Лоренцо Музети (първи кръг на ATP 250 в София)

Един от най-специалните моменти за Димитър Кузманов през годината бе двубоят му с Лоренцо Музети в първи кръг на турнира в София. Втората ни ракета все още не бе записвал победа в основната схема в „Арена Армеец“, а от другата страна на мрежата бе един от най-перспективните млади таланти в мъжкия тенис, който няколко месеца по-рано бе на един сет от това да победи Новак Джокович на Ролан Гарос, а през март надделя над Григор Димитров на четвъртфинала в Акапулко.

Мачът започна вихрено за Кузманов, който поведе с 3-0, но впоследствие допусна множество двойни грешки и това позволи на Музети постепенно да вземе инициативата и да възстанови равенството. Италианецът често залагаше на къси топки в комбинация с прехвърлящи удари, но втората ни ракета се придвижваше много добре по корта. Първият сет завърши с тайбрек, в който обаче Кузманов допусна няколко грешки и Музети поведе с 6-1. Пловдивчанинът успя да върне интригата, но световният №61 прекъсна серията му и надделя със 7-6(4).

Във втория сет и двамата продължиха да бъдат много солидни на свой сервис и никой от тях не успя да пробие. Кузманов имаше два брейкпойнта при 5-5, но първо допусна грешка от ретур, а след това Музети записа ас след спорно отсъждане на съдията на линията. В крайна сметка се стигна до нов тайбрек, като този път обаче втората ни ракета бе подготвен за всички атаки на италианеца и изравни резултата вм ача след 7-6(3).

Това даде на Кузманов огромна доза самочувствие, докато в същото време Музети допускаше все повече грешки. Българинът проби, след което увеличи аванса си на 5-2, като по този начин окончателно сломи съпротивата на тийнейджъра, който все по-често изпускаше нервите си. Музети спеечли следващото си подаване, но втората ни ракета не му позволи да върне брейка и записа първата си победа в основната схема на Sofia Open. След мача просълзеният Кузманов посвети победата на своя баща, който почина няколко месеца по-рано.

4. Григор Димитров – Роберто Баутиста Агут (първи кръг на ATP 1000 в Синсинати)

Григор Димитров пристигна на Мастърс турнира в Синсинати след серия от здравословни проблеми и разочароващи резултати. Въпреки формата му до този момент и трудният съперни – Роберто Баутиста Агут, феновете на българина се надяваха, че на един от любимите си турнири той отново ще започне да се доближава до най-добрата си форма. Както се оказа, надеждите им бяха напълно основателни.

Втората ракета на Испания показа доста колебания на първи сервис, докато началният удар на Димитров бе на много добро ниво. Това му позволи да контролира разиграванията в началото и да реализира ранен пробив, натрупвайки солиден аванс от 3-0. Баутиста Агут опита да намали изоставането си, но допуснатите от Димитров грешки бяха коменсирани с няколко от неговите „маркови“ атаки от бекхенд, които направиха испанеца безпомощен. Това позволи на първата ни ракета да съхрани преднината си и да спечели сета с 6-3.

Във втората част Баутиста Агут започна да се движи много по-добре по корта и да създава сериозни затруднения на Димитров. Тогавашният №16 в света на няколко пъти поведе в резултата, но българинът запази самообладание и не му позволи да се откъсне в резултата. При 4-3 в полза на Баутиста Агут мачът бе прекъснат заради дъжд, но след подновяването на играта Димитров не остави никакви шансове на испанеца и спечели следващите три гейма само за 12 минути, като по този начин прекъсна негативната си серия от три поредни загуби.

3. Димитър Кузманов – Юго Гастон (финал на ATP Challenger в Барселона)

Отминаващата година определено бе най-силната в кариерата на Димитър Кузманов, а връхната точка в нея безспорно бе титлата, спечелена на Чалънджър турнира в Барселона през октомври. Българинът изигра най-силния си двубой за сезона, като не остави никакви шансове на 112-ия в света Юго Гастон.

Както през целия турнир, българинът бе много солиден в защита и не даваше възможност да опонента си да го постави под напрежение. Французинът многократно опитваше да затрудни Кузманов с къси топки, до които обаче втората ни ракета достигаше без особени усилия. Двамата реализираха по няколко пробива в първия сет, но в крайна сметка Кузманов показа повече хладнокръвие и спечели подаването си в много важен момент, като това му донесе решаващо предимство и успех с 6-3 в първия сет.

Във втората част интрига на практика нямаше, тъй като българинът бе пълен господар на корта. Кузманов триумфира категорично с 6-3, 6-0, като по този начин не само спечели първия си Чалънджър трофей, но и влезе в Топ 200 на ранглистата. Това бе и първият случа в историята, в който България има двама играчи сред първите 200 в света.

2. Григор Димитров – Александър Зверев (осминафинал на ATP 1000 в Париж)

Никой сезон няма да е пълен без поне един мач на Григор Димитров, който да ни остави без дъх. Първата ни ракета пристигна на Мастърс турнира в Париж след като няколко седмици по-рано достигна до полуфинала на Индиън Уелс и припомни на всички защо продължава да е сред топ играчите в тура вече толкова много години. От другата страна на мрежата в Берси обаче бе не кой да е, а олимпийският шампион Александър Зверев, който преследваше трети Мастърс трофей от началото на сезона.

И двамата опоненти залагаха основно на сервис в началото и спечелиха първите си три подавания. Няколко непредизвикани грешки на Димитров обаче позволиха на германеца да пробие, а след това затвърди брейка с гейм на нула и увеличи преднината си на 5-3. Впоследствие обаче Зверев бе доста неубедителен на първи сервис и това даде възможност на първата ни ракета да играе много по-офанзивно. Димитров осъществи пълен обрат за 6-5, но световният №3 успя да доведе нещата до тайбрек, в който преодоля съпротивата на българина с няколко много добри излизания на мрежата и спечели сета със 7-6(4).

Във втория сет Зверев на два пъти бе на гейм от победата, а при 6-5 стигна до два поредни мачбола, които обаче Димитров отрази с две отлични волета на мрежата. В последвалия тайбрек българинът изигра един от най-силните си геймове в двубоя и сравнително лесно поведе с 5-0. Въпреки лекото отпускане, което си позволи, Димитров не позволи на опонента си да му отнеме контрола върху играта и възстанови равенството в двубоя след 7-6(3).

При 3-2 във финалния сет Димитров стигна до три поредни точки за пробив, но не успя да реализира нито една от тях. Впоследствие грешките на първата ни ракета зачестиха, докато Зверев играеше с все повече агресия и самочувствие. Сервисът на германеца отново започна да работи, а няколко прецизни атаки от бекхенд по диагонала окончателно сломиха съпротивата на Димитров, който отстъпи с 6-7(4), 7-6(3), 3-6, но въпреки поражението бе изпратен подобаващо от феновете в „Берси“, които го аплодираха на крака.

1. Григор Димитров – Даниил Медведев (осминафинал на ATP 1000 в Индиън Уелс)

Никой друг двубой не заслужаваше да бъде на върха в тази класация. В сблъсъка с действащия шампион на US Open асред калифорнийската пустиня видяхме най-доброто от Григор Димитров – атлетичност, техника и непримиримост, оказали се непреодолими дори за устремения към върха на ранглистата Медведев.

Началото на мача изобилстваше от дълги разигравания, в които руснакът бе по-ефективен и успя да поведе с 2-0. Качеството на сервиса на Димитров бе високо, като освен това българинът пласира и няколко ефектни уинъра, но въпреки това Медведев успя да задържи преднината от два гейма и първият сет отиде на сметката на световния №2.

Втората част не започна никак добре за първата ни ракета, тъй като Медведев на три пъти проби сервиса му и натрупа аванс от 4-1. Мачът изглеждаше приключен, но Григор Димитров бе на друго мнение. Изправен пред поражение, българинът заигра много освободено и бе все по-дързък в атаките си. Това видимо изненада Медведев, чийто грешки зачестиха и той постепенно изпусна контрола върху сета. Първата ни ракета направи страхотна серия от пет поредни спечелени гейма, надделявайки с 6-4 във втората част.

Доминацията на Димитров продължи и той увеличи серията си от поредни спечелени геймове на осем, като в този период спечели 28 от общо 35-те разигравания. Медведев намали резултата, но българинът не му позволи да се надява на обрат и реализира нов пробив за 5-1. Няколко непредизвикани грешки на първата ни ракета позволиха на неговия опонент да редуцира пасива си до 5-3, но веднага след това Димитров приключи двубоя по най-добрия възможен начин – с гейм на нула, записвайки своята 28-ма победа срещу играч от Топ 10.


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH