Топалова взе сет на Мертенс и показа голям потенциал

United Cup, България – Белгия
Гергана Топалова – Елизе Мертенс 4-6, 6-3, 0-6

Гергана Топалова зае мястото на контузената Виктория Томова за мача срещу Елизе Мертенс на United Cup и 22-годишната българка определено се представи достойно. В първия си мач изобщо срещу тенисистка от топ 100 тя съумя да спечели сет и в големи периоди от срещата да играе равностойно на съперничката си, която може да се похвали с достигане до полуфинал на Australian Open на сингъл и три титли от Големия шлем на двойки.

Все пак нейното поражение даде аванс от 2-1 победи за Белгия и сложи край на теоритичните шансове на България да продължи като първи в групата.

На практика разликата от близо 300 позиции в ранглистата не си личеше в първите два сета, в които Топалова се противопоставяше много успешно на белгийката.

В първата част тя на два пъти връщаше пробив изоставане и дори имаше геймбол за 5-4 преди да допусне за трети път да загуби подаването си. Втората част започна с 2-0 за Мертенс и в този момент изглеждаше сякаш се насочваме към бърза развръзка. Само че точно тогава дойдоха най-добрите минути в мача за Топалова. Тя реализира пет поредни гейма, а малко след това не трепна и затвори сета със серия от превъзходни уинъри.

Дълбочината в ударите ѝ бе отлична и също подпомагаше случващото се на корта, докато Мертенс изпитваше сериозни затруднения, особено на сервис.

За съжаление като че ли Топалова нямаше сили да продължи да играе на това ниво още един сет. В третата част Мертенс започна силно и продължи по този начин до самия край, за да спечели срещата с 6-0.

„Благодаря на всички, които дойдоха. Тя игра великолепен мач. Аз успях да вдигна равнището в третия сет. Винаги е коварно в първия мач за годината. Направих доста грешки във втория сет. Казах си, че трябва да бъда по-позитивна“, коментира след мача Мертенс.

Развитието на мача:

Първият мач на Топалова срещу тенисистка от толкова високо ниво започна с пробив в полза на Мертенс. Веднага след това обаче българката съумя да върне изоставането си. Белгийката бе тази, която първи взе сервис гейма си за 3-1. Особена разлика в класите на корта обаче нямаше.

Световната №29 имаше проблеми с началния удар, а в същото време правеше и не малко непредизвикани грешки. Всичко това доведе и все по-стабилната игра на Топалова доведоха до чудесна серия за Гери, която стигна от 2-4 до 4-4 и дори имаше точка за 5-4. Все пак Мертенс, която има и много добри резултати на двойки, проби за 5-4. В този случай опитната тенисистка не трепна и с бърз гейм затвори сета.

Достигалата до полуфинал на Australian Open започна силно втория сет и отново проби на старта преди да затвърди с гейм на 0. Серията от четири поредни гейма за Мертенс бе спряна с гейм на 0 за Топалова, което ѝ вдъхна нови сили. Последва страхотен гейм за Гергана, която се възползва от двойна грешка и след няколко дълбоки ретура достигна до 15-40. Настоящата 29-а в света отрази възможностите, както и още две след това като в три от случаите пласира добър сервис, а в другия българката не успя да направи подсечения си бекхенд на мрежата. Топалова обаче бе търпелива. Брилянтен минаващ удар с форхенд по правата кацна на линията и ѝ осигури пети брейкбол и този път геймът приключи в нейна полза. Този път и сервис геймът бе спечелен, което доведе до аванс от 3-2 на почивката.

Случващото се в последните геймове определено повлия на Мертенс, която продължи с неубедителното сервиране и така се стигна до 15-40 и две възможности пред Топалова да поведе с 4-2. Те бяха отразени, но осмата двойна грешка даде нов шанс на българката, която този път се възползва.

Последва великолепен сервис гейм за Топалова, която взе подаването си на 0, за да се доближи на гейм от успеха в сета.

Мертенс спря серията от пет поредни гейма на съперничката си, след което Топалова сервираше за спечелване на сета. От 30-30 българката направи две великолепни комбинации, завършили с печеливши удара. Първо бекхенд по правата донесе сетбола, който бе реализиран с форхенд по правата.

За съжаление съпротивителните сили на българката не останаха за третия сет. В него Мертенс заигра много по-спокойно и прецизно, отново проби рано и този път не позволи да се стигне до обрат като взе шест последователни гейма.