На живо: Цветана Пиронкова – Дария Касаткина 2-6, 1-6

Цветана Пиронкова открива кампанията си на US Open с мач срещу световната №27 Дария Касаткина. Двубоят помежду им е трети в програмата на корт №7 и ще започне след края на двата мъжки мача там: Иржи Весели – Кевин Андерсън и Марко Трунхелити – Алехандро Давидович Фокина.

Жребият със сигурност не бе особено лек за българката, тъй като срещу нея се изправя една от тенисистките с най-добри резултати през 2021-а. Касаткина има 33 победи през сезона, включително и две титли – от Phillip Island Trophy в Мелбърн и в Санкт Петербург. Има и още два загубени финала.

Всичко това ѝ помогна да се завърне в топ 30. По време на американското турне тя има 6 победи, като в Сан Хосе игра финал, а в Кливланд достигна до топ 8. В Монреал и Синсинати обаче загуби още на старта.

Нейните резултати в Ню Йорк никога не са били впечатляващи, като само 3 пъти от 6 участия е преодолявала първи кръг.

За Пиронкова това е мястото, на което преди година направи триумфалното си завръщане след близо тригодишна пауза заради майчинство. Сензационно пловдивчанката победи Гарбине Мугуруса, Дона Векич и Ализе Корне, за да достигне до четвъртфинал, общо четвърти за нея в турнирите от Големия шлем.

Оттогава насам обаче изявите ѝ през 2021-а бяха епизодични, като това ще бъде едва деветият ѝ турнир през сезона и първи от Уимбълдън насам. Точно два месеца след поражението от Юлия Путинцева в Лондон световната №107 излиза във втория си сблъсък с Касаткина.

Първият бе преди 5 години, когато българката победи все още тийнейджърката по това време с 6-1, 6-1.

Следете развитието на мача с нас.

Първи сет:

0-1 Пробив за Касаткина. Мачът започна с пресилен форхенд от Пиронкова и уинър за рускинята, която след това достигна до два брейкбола. Още първият бе реализиран след дълго разиграване, при което Касаткина реши да рискува с форхенд по къс диагонал.

1-1 Пробив за Пиронкова. Българката стигна до рибрейк след агресивна игра още от ретур. При 15-30 тя пропусна отличен шанс да достигне до два последователни шанса, след като рускинята постигна уинър от минаващ удар. Въпреки това в следващите две разигравания плоските и дълбоки удари на пловдивчанката ѝ донесоха успеха.

2-1 Първи гейм, спечелен от сервиращата. Той идва след много големи усилия и шест равенства, като имаше и три шанса за пробив. В една от тези ситуации българката се измъкна с нещо като деми воле от основната линия, при което размина излязлата на мрежата съперничка. Впоследствие Пиронкова пропусна удобни възможности на геймбол, за да успее при четвъртия си опит.

2-2 Първи сервис гейм и за Касаткина. Разиграванията продължават да бъдат доста продължителни.

2-3 Пробив за Касаткина. Геймът започна със страхотно изпълнение на Пиронкова след намеса на мрежата, която я накара да демонстрира изобретателност. Такава показа и Касаткина при едно деми воле от основната линия, с което стигна до 30-30. Отново се стигна до брейкбол, при който Пиронкова се измъкна с агресивен бекхенд. Следващият ѝ обаче бе прекалено дълъг, а воле в мрежата означаваше гейм в полза на рускинята.

2-4 Отличен гейм на 0 за Касаткина, с който тя затвърждава аванса си. Пиронкова бърка прекалено често в тези моменти.

2-5 Пробив за Касаткина. Геймът започна с 30-0, но оттам насетне Пиронкова продължи с честите грешки и набързо предаде подаването си.

2-6 Сет за Касаткина. При 30-30 рускинята постигна първия си ас в мача, а след това с още един добър първи сервис стигна до успеха.

Втори сет:

0-1 Пробив за Касаткина. Рускинята продължава със серията си. Агресивната ѝ игра на ретур затруднява българката, чиято игра е много колеблива.

0-2 Рускинята набързо затвърждава пробива си, с което серията ѝ от последователни геймове достига до седем.

1-2 Край на серията на Касаткина с първия гейм на 0 в мача от страна на пловдивчанката.

1-3 При 30-30 Пиронкова пропусна великолепен шанс да стигне до брейкбол, след като прати в мрежата наглед елементарен смач на мрежата.

1-4 Пробив за Касаткина. Мачът продължава да се развива доста негативно за Пиронкова, която греши често, докато рускинята е прецизна и играе с великолепна дълбочина в ударите си.

1-2 Касаткина печели бързо поредното си подаване и е само на гейм от победата.

1-6 Нов пробив и край на мача в полза на Касаткина. Развитието на гейма повтори това на много от сервис геймовете на Пиронкова до момента, като при 15-40 рускинята реализира първия си мачбол с прекрасно стоп воле,