Проследихте на живо: Цветана Пиронкова – Серина Уилямс 1-6, 4-6

Проследихте на живо: Цветана Пиронкова - Серина Уилямс 1-6, 4-6

Цветана Пиронкова се изправя срещу рекордьорката по титли от Големия шлем Серина Уилямс в осминафинален сблъсък на турнира Yarra Valley Classic в Мелбърн. Първата ни ракета се намира в чудесна форма от началото на сезона, а в предходния кръг от надпреварата осъществи впечатляващ обрат срещу Дона Векич.

Пиронкова все още няма победа срещу Уилямс на корта, като последният мач между тях бе на 1/4-финала на миналогодишния US Open, когато българката загуби с 6-4, 3-6, 2-6. Двете трябваше да се изправят една срещу друга и на Ролан Гарос, но няколко часа преди мача Уилямс се оттегли от турнира поради контузия.

В първия кръг от турнира Пиронкова записа убедителна победа над Людмила Самсонова (6-2, 6-1), след което надделя и над 32-рата в света Дона Векич (1-6, 6-4, 6-2). От своя страна Уилямс започна участието си директно от втори кръг, където се наложи над Дария Гаврилова с 6-1, 6-4.

Коментари на живо:

Първи сет:

0-1 – Пробив, Уилямс – Пиронкова поведе с 30-0 след две непредизвикани грешки на Уилямс, но не успя да се възползва от добрата възможност и позволи на американката да стигне до ранен пробив.

0-2 – Уилямс демонстрира много добър начален удар в първия си сервис гейм и това затрудни Пиронкова. Про 30-40 пловдивчанката имаше възможност да изравни резултата, но допусна нетипична за нея грешка при наглед лесна топка на мрежата и така Уилямс удвои преднината си в сета.

1-2 – Пиронкова изигра силен трети гейм, в който показа по-добър сервис в сравнение с първия. Атаките на първата ни ракета станаха по-прецизни и това донесе проблеми на Уилямс, като геймът приключи с непредизвикана грешка на американката.

1-3 – След първата почивка в мача Уилямс отново намери верния ритъм и взе инициативата като демонстрира много агресивна и динамична игра, която ѝ позволи да възстанови разликата от два гейма при 3-1.

1-4 – Пробив, Уилямс – Рекордьорката по титли от Големия шлем продължи да доминира и стигна до три поредни точки за пробив в петия гейм. Пиронкова спаси първата, но при следващата си възможност Уилямс не допусна грешка и увеличи преднината си на 4-1.

1-5 – Уилямс се доближи само не гейм от спечелването на сета след още няколко качествени атаки, които не оставиха шансове на Пиронкова.

1-6 – Сет, Уилямс – В оказалия се последен в сета седми гейм първата ни ракета опита да затрудни своята опонентка с добрия си начален удар, но ретурът на Уилямс ѝ донесе предимство в разиграванията и американката успя да приключи в сета при 6-1 в своя полза след 28 минути игра.

Втори сет:

0-1 – Американката продължи да доминира и в началото на втората част като мощните ѝ атаки в дъното на корта отново бяха голям проблем за Пиронкова. Уилямс имаше известна доза късмет при последното разиграване в гейма, когато 11-тата в света не отигра по особено добър начин топката, но въпреки това тя премина в полето на първата ни ракета.

1-1 – Пиронкова осъществи обрат от 0-30 във втория гейм, но не успя да реализира геймпойнта си след като нейния опит за бекхенд уинър бе съвсем малко извън корта. Българката пропусна още една възможност за спечелването на гейма, но продължи да поставя опонентката си под напрежение и стигна до трета възможност, която успя да реализира и по този начин изравни за 1-1.

1-2 – Уилямс подобри значително първия си сервис в сравнение с предходния сет, когато регистрира 44% по този показател. Това улесни задачата на американката и тя спечели и второто си подаване от началото на втората част.

2-2 – Пиронкова бе изправена пред точка за пробив в края на четвъртия гейм, но запази самообладание и осъществи обрат с няколко добри атаки, довели до грешки от страна на Уилямс. При резултат 15-15 първата ни ракета си заслужи аплодисментите на публиката с чудесна комбинация от къса топка, последвана от минаващ удар.

2-3 – Следващият гейм бе един от най-равностойните в мача. И двете опонентки играха атакуващо, но Уилямс бе по-хладнокръвна в ключовите мигове и успя да поведе с 3-2.

3-3 – Пиронкова повиши качеството на първия си сервис и това ѝ помогна да поведе с 40-15 в шестия гейм. Уилямс намали изоставането си след още един отличен ретур, но българката не ѝ позволи да стигне до първи пробив в мача и отново изравни резултата.

3-4 – Радостта на първата ни ракета обаче не трая дълго, тъй като нейната опонентка изигра най-силния си гейм от началото на мача. Уилямс пласира няколко отлични сервиса и записа гейм на нула след по-малко от 2 минути игра.

4-4 – Показаното от американката обаче не обезкуражи първата ни ракета. Пиронкова демонстрира много динамична и разнообразна игра, с която изненада неприятно именитата си опонентка и отново успя да спечели подаването си за 4-4.

4-5 – Веднага след това обаче Уилямс преоткри верния за нея ритъм и записа нов гейм на нула, с който запази тенденцията двете опонентки да са безгрешни при подаването си и се доближи само на гейм от победата.

4-6 – Гейм, сет и мач, Уилямс – В оказалия се последен в мача десети гейм Пиронкова отново показа защо е сочена за една от най-борбените тенисистки в тура като спаси три мачбола. Уилямс обаче стигна до четвърта възможност, която успя да реазлизира и така стигна до победата