В клетката на лъва: защо Джокович атакуваше форхенда на Дел Потро

В клетката на лъва: защо Джокович атакуваше форхенда на Дел Потро

Новак Джокович бе достатъчно смел, за да влезе в клетката на лъва. На финала на US Open сърбинът не само не избягваше страховития форхенд на Хуан Мартин дел Потро, а дори го атакуваше.

Сърбинът спечели 111 точки в този мач, 53 от които дойдоха след неуспешен форхенд на опонента му. Дел Потро все пак направи 16 форхенд уинъра, но това далеч не бе достатъчно.

Да се търси най-силното оръжие на Кулата от Тандил е опасно, но тактиката на Джокович бе да разхожда опонента си по ширината на корта, като така да отнема от времето му за подготовка за удар, да го държи под напрежение и да не му позволява от удобна позиция да пласира форхенди.

В мача Хуан Мартин пробяга 3525 метра, което прави средно по 21 метра на точка. В много от точките бе каран да играе няколко поредни бекхенда, като максимално бъде изхвърлян от корта, а след това Новак играеше към дюс полето, за да накара аржентинеца да играе форхенд от движение.

Самият Джокович завърши мача с 13 форхенд уинъра и направи 21 грешки.

Средната продължителност на точките в мача бе 6.2 удара, като сърбинът спечели 49.6% от точките (66/133), играни от основната линия, срещу 41.8% (64/153) за Дел Потро.

14-кратният шампион от Шлема показа и че отдаване вече не е „агресивен бейслайнър“, а е развил играта си по целия корт, излизайки 37 пъти на мрежата, като в тези случаи е спечелил 28 точки (75.6%).

Джокович се стараеше да пласира дълбоки удари и да чака удобна топка, която да използва или за прецизен апроуч удар към бекхенда на опонента си, или да вкара много спин, така че да излезе на мрежата и да бъде ефективен. Сърбинът предложи какво ли не срещу Дел Потро, завършвайки с 13 уинъра от форхенд, три от бекхенд, седем след волета, седем след удари над глава, два след апроуч удари и два след къси.

Беше като швейцарско ножче.

Играта на Джокович е завършена във всяко отношение. Той дори залагаше на сервис-волета два пъти в срещата.

Впечатляващ бе и сервисът на Новак:

От дюс полето, той сервира 20 пъти по правата и 19 по диагонала, а от ад полето – 13 пъти по диагонала, 12 пъти в тялото и седем пъти по правата. Така че просто е нямало как Дел Потро да отгатне посоката на началните удари.

Сърбинът пропусна да вкара в игра само 18 от 88 ретура, а опонентът му направи едва 6 аса. А от ад полето, Джокович завърши 13 от 14 форхенд ретура и 19 от 21 бекхенд ретура.

TennisKafe.com по ATP


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH