Виктория Томова загуби във втори кръг на Уимбълдън от Кейти Боултър

Уимбълдън, втори кръг
Виктория Томова – Кейти Боултър 0-6, 6-3, 3-6

Виктория Томова отпадна във втори кръг на Уимбълдън. Първата ни ракета при жените загуби от надеждата на домакините Кейти Боултър с 0-6, 6-3, 3-6. Световната №99 не успя да влезе в необходимия ритъм в първия сет, но проведе отлична втора част. В решителния сет само един брейк направи разликата в полза на британката.

Преди това Томова и Боултър бяха играли една срещу друга само веднъж. Това се случи на четвъртфинала на ITF турнира в Суджоу през 2018, където британката се оттегли при 6-4 в полза на първата ни ракета.

Уимбълдън 2023 все пак оставя своя отпечатък върху кариерата на Томова. Тя нямаше победа в 17 мача срещу тенисистки от Топ 30 на ранглистата, но това се промени именно на „свещената трева“ след победа срещу световната №27 Бернарда Пера в първи кръг.

Хронология на срещата:

Томова влезе в мача с доста трудности в подаването си и инкасира много ранен брейк, след като спаси три точки за пробив, но на четвъртата не успя да се справи.

Опонентката ѝ успя да затвърди с подаване на 30, за да поведе с 2-0 гейма.

В третия гейм първата ни ракета при жените изостана 15-40 и още в следващата точка Боултър се възползва от възможността, за да поведе с 4-0.

Световната №89 продължи да пласира остри ретури и добре да миксира играта си с късти топки, като спечели и следващия гейм, когато направи трети пореден брейк – 5-0.

Представителката на домакините затвори сета на нула без напрежение – 6-0.

След почвиката ситуацията на корта се промени. Томова натрупа и повече самочувствие, започвайки частта с подаване на нула, а веднага след това реализира брейк за 2-0.

Виктория допусна рибрейк за 2-1, но от ключово значение беше това, че в следващите си подавания нямаше колебания, като загуби само две точки на собствен сервис до 4-3.

Решителният момент настъпи в осмия гейм, когато българката поведе с 15-40 и реализира още първата си възможност. После сервираше за сета и проведе още един солиден гейм – 6-3.

Третият сет не тръгна по план за водещата ни тенисистка. Във втория гейм тя навакса пасив от 15-40, но Боултър стигна до нов брейкбол и го реализира – 0-2.

Британката затвърди за 3-0 в своя полза и остана достатъчно стабилна, когато сервира. При 5-3 тя подаваше за победата и се справи – 6-3.