Проследихте на живо: Виктория Томова – Елизе Мертенс 6-4, 2-6, 4-6

Проследихте на живо: Виктория Томова - Елизе Мертенс 6-4, 2-6, 4-6

Виктория Томова се изправя срещу световната №18 Елизе Мертенс в първия кръг от основната схема на WTA 1000 турнира в Дубай. Вчера българката загуби в квалификациите, но днес получи шанс да излезе на централния корт след като Фиона Феро се оттегли от турнира малко преди мача.

Днешният сблъсък ще бъде първи между Томова и Мертенс, като това е и дебют за българката в основната схема на надпреварата в ОАЕ.

Коментар на живо:

Първи сет:

0-1 – Пробив, Мертенс – Томова спечели жребия и избра да сервира първа, но Мертенс осъществи пробив след като спечели гейма на нула.

1-1 – Пробив, Томова – Българката игра много по-спокойно и уверено във втория гейм и стигна до точка за пробив, която обаче бе спасена от нейната опонентка. Втората ни ракета обаче продължи да поставя Мертенс под напрежение и успя да резлизира пробив след непредизвикана грешка от форхенд на белгийката.

1-2 – Пробив, Мертенс – Томова опита да играе по-офанзивно, но не успя да премери добре силата на форхенда си и Мертенс поведе с 40-15 след две поредни непредизвикани грешки на софиянката. Световната №18 не пропусна добрата възможност и си върна водачеството, приключвайки гейма с много добре изградена атака.

2-2 – Пробив, Томова – Мертенс опита да затвърди пробива като затрудни Томова с атаки по цялата ширна на корта, но този път агресията на белгийката се обърна срещу нея. Томова успя сравнително лесно да стигне до две поредни точки за пробив, като още при първата Мертенс допусна двойна грешка и така равенството отново бе възстановено.

3-2 – Втората ни ракета успя да осъществи пълен обрат като спечели петия гейм на нула и по този начин поведе с 3-2 срещу десетата в схемата.

4-2 – Пробив, Томова – Мертенс поведе с 30-15 в шестия гейм, но Томова изравни след форхенд уинър, при който имаше и голяма доза шанс, тъй като топката се отклони в мрежата и заблуди нейната опонентка. Българката стигна до точка за пробив след нова непредизвикана грешка на Мертенс, но тя бе отразена от белгийката. Световната №18 отново премина в атака, но Томова се защитаваше по чудесен начин и успя да осъществи ценен пробив след нова непредизивкана грешка на Мертенс.

4-3 – Пробив, Мертенс В седмия гейм българката показа първи признаци на нерност и сервисът ѝ не бе на най-доброто ниво, което помогна на Мертенс да се наложи на нула и да намали резултата на 4-3.

4-4 – Томова не бе далеч от нов пробив след като поведе с 30-0 в осмия гейм, но позволи на Мертенс да осъществи обрат и по този начин да изравни резултата в сета.

5-4 – Българката продължи да играе много добре в дефанзивен план и да изчаква търпеливо моментите си за атака и това ѝ позволи да стигне до два поредни брейкпойнта. Мертенс спаси първия, но при втория си опит Томова не остави шансове на белгийката и се доближи само на гейм от спечелването на сета.

6-4 – Сет, Томова – Белгийката започна да рискува повече при атаките си, но това не притесни Томова и втората ни ракета стигна до сетпойнт. Мертенс успя да избегне опасността, а впоследствие имаше възможност да спечели гейма, но последва нова непредизвикана грешка от нейна страна. Двете опонентки дадоха всичко от себе си в маратонския гейм, продължил 15 минути, но в крайна сметка Томова надделя след чудесен бекхенд уинър на линията, последван от поредна грешка на Мертенс.

Втори сет:

0-1 – Пробив, Мертенс – Втората част започна по-добре за белгийката, която успя да пробие сервиса на Томова и да вземе преднина.

0-2 – Пред софиянката се откри брейкпойнт във втория гейм, който обаче Мертенс успя да отрази, а впоследствие белгийката спечели гейма и удвои преднината си в сета.

1-2 – Мертенс опита да постави Томова под напрежение и до голяма степен да убие интригата в сета, но българката бе подготвена за агресивната игра на своята опонентка и успя да намали резултата на 2-1.

1-3 – Томова поведе в четвъртия гейм, но след това позволи на Мертенс да поеме инициативата и световната №18 възстанови разликата от два гейма в своя полза.

2-3 – Втората ни ракета не позволи на белгийката да осъществи пробив след като в петия гейм осъществи обрат от 15-30 и по този начин запази интригата в сета, редуцирайки пасива си до 3-2.

2-4 – В следващия гейм Мертенс натрупа ванс от 40-15, но Томова отново изравни. Този път обаче българката не успя да довърши започнатото и нейната опонентка поведе с 4-2.

2-5 – Пробив, Мертенс – Световната №18 продължи да играе по-добре и направи огромна крачка към спечелването на сета като увеличи преднината си на 5-2.

2-6 – Сет, Мертенс – Мертенс продължи да играе много офанзивно и стигна до два поредни сетпойнта. Те обаче бяха спасени от Томова след чудесен ретур на българката и непредизвикана грешка на нейната опонентка. Българката стигна до точка за пробив, но десетата в схемата успя да се измъкне от трудната ситуация и да спечели втория сет с 6-2.

Трети сет:

0-1 – Пробив, Мертенс – Белгийката запази добрия си ритъм и в началото на третия сет, като в откриващия гейм стигна до три поредни брейкпойнта. Първият бе спасен от Томова, но след това българката допусна непредизвикана грешка и нейната опонентка направи първата крачка към спечелването на мача.

1-1 – Пробив, Томова – Втората ни ракета обаче показа, че няма намерение да се предава без бой и успя да върне пробива след като във втория гейм осъществи обрат от 15-30.

2-1 – Томова отново започна да демонстрира спокойната и уверена игра, която показа в първия сет, и това веднага даде отражение върху събитията на корта. Българката за втори пореден път обърна резултата от 15-30 и успя да затвърди пробива, повеждайки с 2-1 в сета.

2-2 – Томова стигна до точка за пробив в четвъртия гейм, но не успя да се възползва от отличната възможност и позволи на Мертенс да изравни резултата.

2-3 – Пробив, Мертенс – Белгийката усети колебанието в играта на втората ни ракета и успя да се възползва като записа нов пробив, след който поведе с 3-2.

2-4 – Мертенс продължи да увеличава преднината си след като в шестия гейм пропусна два от трите поредни брейкпойнта, до които достигна, но при третия си опит постигна целта си и направи резултата 4-2 в своя полза.

3-4 – Томова успя да запази интригата в сета като спечели следващия гейм, въпреки че на два пъти изоставаше в резултата. Втората ни ракета отново преследваше докрай всяка топка и това ѝ позволи да намали изоставането си на 4-3.

4-4 – Пробив, Томова – Българката успя да възстанови равенството, като записа пробив след като изоставаше с 0-30 в осмия гейм.

4-5 – Пробив, Мертенс – Мертенс обаче бързо успя да си върне водачеството като записа гейм на нула и се доближи значително до победата в днешния сблъсък.

4-6 – Гейм, сет и мач, Мертенс – В оказалия се последен в мача десети гейм Томова на два пъти стигна до точка за пробив, но не успя да се възползва от нито една от двете възможности и Мертенс успя да надделее в сблъсъка.