Проследихте на живо: Виктория Томова – Белинда Бенчич 1-6, 2-6

Проследихте на живо: Виктория Томова - Белинда Бенчич 1-6, 2-6

Виктория Томова се изправя срещу световната №10 Белинда Бенчич в първи кръг от тазгодишния Australian Open. Двубоят е първи във вечерната сесия на Margaret Court Arena и ще започне не преди 11:30 ч.

До момента двете са се изправяли една срещу друга само веднъж. Това се случи във втори кръг от квалификациите на W50 турнира в Доутън през 2013, където Бенчич се наложи с 6-3, 6-0.

Коментар на живо:

Бенчич спечели жребия и избра да посреща. Томова поведе с 30-0 след отличен бекхенд уинър по правата, но впоследствие Бенчич стигна до първия брейкпойнт в мача. Швейцарката обаче пропусна възможността, изпращайки топка в аут, а малко след това Томова отрази още една точка за пробив с безкомпромисен форхенд от основната линия.

Първата ни ракета сътвори най-красивия момент от началото на мача, като при 40-40 пласира нов бекхенд уинър по правата, но отново не успя да затвори гейма. Бенчич стигна до трети брейкпойнт, като този път постигна целта си и осъществи ранен пробив след хладнокръвна атака от вътрешността на корта.

Бенчич продължаваше често да прибягва до високи и бавни топки, но при една от тях беше наказана от Томова. Швейцарката допусна първата двойна грешка в мача, но впоследствие българската тенисистка не намери пределите на корта при атака с форхенд и по този начин олимпийската шампионка затвърди брейка и удвои преднината си.

Томвоа обаче започна да се чувства по-комфортно в дългите разигравания и не позволи на опонентката си да реализира втори пореден пробив. Световната №91 отново отправи няколко много добри атаки от основната линия, а след бекхенд в мрежата на Бенчич спечели подаването си и намали резултата на 2-1.

При 30-15 в четвъртия гейм мрежата помогна на Бенчич, но след това Томова отговори с нов бекхенд уинър по правата. Това обаче се оказа недостатъчно за първата ни ракета и след топка в аут от нейна страна световната №10 отново спечели подаването си. Впоследствие швейцарката изигра най-силния си гейм от началото на мача и стигна до три поредни брейкпойнта след две отлични атаки с форхенд, последвани от двойна грешка на Томова. Първата ни ракета отново опита да атакува по правата, но този път не успя да го стори и по този начин Бенчич проби за 4-1.

Швейцарката заигра по-агресивно в желанието си да приключи бързо сета, но този подход бе на път да ѝ донесе проблеми. При 15-0 тя допусна третата си двойна грешка в мача, след което мрежата помогна на Томова. Бенчич обаче си върна инициативата и приключи гейма с бекхенд по правата, като по този начин остана безупречна на сервис и се доближи до спечелването на първата част.

Швейцарката опита да разнообрази играта си, но две непредизвикани грешки от нейна предоставиха геймбол на Томова, който обаче бе пропуснат. Бенчич стигна до сетпойнт след форхенд по правата, но напрaви нова непредизвикана грешка при наглед лесна топка в близост до мрежата. Малко след това обаче швейцарката стигна до втори шанс да приключи сета, като този път постигна целта си и след топка в аут на Томова световната №10 спечели откриващия сет с 6-1.

Бенчич увеличи серията си от поредни спечелени геймове на пет, но Томова прекъсна устрема ѝ, спечелвайки подаването си с отличен сервис, който швейцарката не успя да отрази. Световната №10 обаче бързо си върна контрола върху сета, приключвайки следващия си сервис гейм с ас за 2-1.

Олимпийската шампионка продължи да играе с много агресия и самочувствие и след форхенд уинър по диагонала стигна до три поредни брейкпойнта. Тя обаче имаше нужда само от един и след топка в аут на Томова поставената под №12 реализира първия пробив в сета. Впоследствие Бенчич започна да излиза по-често на мрежата, като в същото време повиши качеството на началния си удар. Това ѝ донесе нов сервис гейм на нула и солиден аванс от 4-1.

В шестия гейм Томова допусна двойна грешка за 30-30, но след това бекхенд в мрежата на Бенчич и предостави геймбол, който обаче бе пропуснат след топка в аут. Отлична комбинация „сервис-форхенд“ предостави нов шанс на първата ни ракета, при който нейната опонентка изпрати топката в аут при атака с бекхенд и така световната №91 редуцира пасива си. Това обаче не продължи дълго, тъй като след трето поредно подаване на нула Бенчич се доближи на гейм от победата.