Проследихте на живо: Виктория Томова – Даниел Колинс 0-6, 4-6

Проследихте на живо: Виктория Томова - Даниел Колинс 0-6, 4-6

Виктория Томова ще направи своя дебют в основната схема на Ролан Гарос. Първата ни ракета ще излезе на корт №6 в 12:00 ч. българско време, като още в първи кръг ще се изправи срещу една от най-тежките опонентки. От другата страна на мрежата ще бъде световната №9 Даниел Колинс, която само преди четири месеца достигна до финала на Australian Open.

След като победи Кейти Суон и Марина Мелникова в квалификациите, Томова загуби от Олга Данилович в последния кръг от пресявките. Късметът обаче се усмихна на българката и тя намери място в основната схема по системата „щастлив губещ“.

От своя страна Колинс не се представя особено убедително от началото на сезона на клей, макар да победи Симона Халеп във втори кръг в Рим. Световната №9 отстъпи пред Бианка Андрееску във втори кръг в Мадрид, а на осминафиналите във Вечния град претърпя поражение с 2-6, 2-6 от своята сънародничка Аманда Анисимова.

Коментар на живо:

Колинс пласира няколко добри бекхенда в откриващия гейм, но показа колебания на сервис, допускайки двойна грешка при 30-15. Американката пропиля геймбол, а впоследствие Томова стигна до точка за пробив след форхенд уинър по диагонала. Световната №9 обаче отговори с ас, преди нова непредизвикана грешка от нейна страна да предостави втори шанс за пробив на Томова. Българката обаче пропусна и тази възможност след топка в мрежата и в крайна сметка Колинс спечели подаването си и изкезе напред в резултата.

Финалистката от Australian Open продължи да се представя по-добре, като във втория гейм бе много агресивна на ретур. Това ѝ помогна да установи контрол върху разиграванията и да стигне до ранен пробив след неуспешна атака с бекхенд на Томова. При следващото си подаване Колинс отново влагаше много силна в сервиса си, като това доведе до втората ѝ двойна грешка от началото на двубоя, но впоследствие тази тактика се отплати и след няколко бързи атаки тя увеличи преднината си на 3-0.

Световната №9 атакуваше рано топката, докато Томова показваше колебания в дефанзивен план. Българката записа първия си ас в двубоя, но това не бе достатъчно и Колинс записа нов пробив. Родената в Сейнт Питърсбърг тенисистка опитваше да зазвършва разиграванията възможно най-бързо, като в началото на петия гейм Томова се възползва от тази припряност и поведе с 30-0. Първата ни ракета опита да изненада опонентката си с няколко къси топки, но тя показа много добро движение по корта и осъществи обрат, правейки резултата 5-0.

Колинс стигна до два поредни сетбола, но Томова прояви борбеност и следващите две дълги разигравания завършиха с непредизвикани грешки на американката. Пред нея обаче се откри трети шанс, който бе оползотворен след отличен бекхенд по диагонала и деветата поставена спечели първия сет с 6-0.

Изглеждаше, че серията на Колинс ще продължи, но няколко добри атаки на Томова доведоха до грешки на американката. Това помогна на първата ни ракета на осъществи обрат от 0-30 и да осъществи ранен пробив във втория сет. Българката се възползва от рискования ретур на Колинс и стигна до два поредни шанса за затвърждаване на брейка.

Американката изравни, след което спаси още един геймбол, но в крайна сметка Томова постигна целта си, след като нова грешка на Колинс ѝ позволи да спечели подаването си и да направи резултата 2-0 в своя полза. Световната №9 продължи да играе предимно от основната линия, като българската тенисистка се възползва от това. Томова изненада опонентката си с няколко много добри къси топки и стигна до два поредни брейкпойнта, които обаче Колинс спаси след много прецизни атаки с форхенд.

След това обаче деветата в схемата показа колебания на първи сервис във важни моменти, като на няколко пъти едва се сдържа да не хвърли ракетата си. В крайна сметка американката не допусна сервисът ѝ да бъде пробит за втори пореден път и намали резултата на 2-1. Колинс преоткри ритъма, който демонстрира в началото на мача, и след няколко добри атаки с бекхенд от основната линия успя да осъществи четвъртия си брейк в мача и да възстанови равенството в сета.

Това обаче не разколеба Томова, която продължи да увлича опонентката си в дълги разигравания, често завършващи се грешка на световната №9. В решаващия момент Колинс се поддаде на напрежението и допусна грешка при опит за атака с бекхенд по правата, като по този начин първата ни ракета проби за 3-2. Веднага след това българката изигра най-силните си минути от началото на мача и сервисът ѝ създаде много сериозни проблеми на Колинс, като това ѝ позволи да затвърди брейка и да увеличи преднината си на 4-2.

Томова не бе далеч от това да реализира втори пореден пробив, но допусна обрат от 30-15 и Колинс спечели подаването си, макар да допусна последователно двойна и непредизвикана грешка в началото на седмия гейм. Добрите изяви на американката продължиха и тя отново показа агресивния ретур, който видяхме в първите няколко гейма от двубоя, осъществявайки пробив на нула за 4-4.

Последвалият гейм бе един от най-оспорваните в мача, като Томова подобри знаичтелно ретура си, но в същото време Колинс отново демонстрира много бърза и агресивна игра. Първата ни ракета стигна до брейкпойнт, който обаче американката спаси след директна точка от сервис, а впоследствие спечели подаването си и осъществи пълен обрат за 5-4.