Проследихте на живо: Виктория Томова – Дария Савил 7-5, 3-6, 7-5

Проследихте на живо: Виктория Томова - Дария Савил 7-5, 3-6, 7-5

Виктория Томова започва участието си на Уимбълдън с мач срещу световната №98 Дария Савил. Мачът бе част от вчерашната програма, но заради дъждът и продължителните двубои преди него бе отложен за днес. Двете ще излязат на корт №6 в 13:00 ч.

Миналата седмица и Томова и Савил взеха участие в WTA 500 турнира в Ийстборн, където обаче се представиха по доста различен начин. Първата ни ракета се превърна в приятната изненада на надпреварата и достигна до четвъртфинал, докато австралийката отпадна още в първия кръг от квалификациите.

До момента Томова и Савил са се изправяли една срещу друга само веднъж. Това се случи на четвъртфинала на турнира в Кан-Сюр-Мер през 2020, като българката надделя с 6-3, 6-1.

Коментар на живо:

Савил заигра много агресивно от самото начало, но Томова намери отговор за играта на австралийката. При 30-30 първата ни ракета пласира ретур уинър, последван от отличен бекхенд по правата, който ѝ донесе ранен пробив. Савил стигна до брейкпойнт, но изпрати топката в аут при атака с форхенд по диагонала. Томова се възползва от колебанията в играта на опонентката си и затвърди пробива за 2-0.

Световната №98 обаче пласира няколко много качествени форхенда от основната линия, като това ѝ помогна да редуцира пасива си и да върне интригата в сета. В четвъртия гейм пред Савил се откриха нови два шанса за пробив, при които обаче Томова пласира ас и неспясяем бекхенд по диагонала. Първата ни ракета подходи доста по-офанзивно в следващите две разигравания и това ѝ донесе успех, като резултатът стана 3-1 в нейна полза.

Савил обаче отново не позволи на българката да се откъсне в резултата и отговори със сервис гейм на нула.

Томова продължи да бъде безупречна на сервис и не бе далеч от нов пробив, след като поведе с 0-30 в седмия гейм. Савил обаче изненада първата ни ракета с няколко добре разчетени излизания на мрежата и редуцира пасива си на 4-3.

Осмият гейм изобилстваше от дълги разигравания, в които Томова показа повече физическа издръжливост. Слайс бекхендът на първата ни ракета също създаде сериозни проблеми на нейната опонентка и това помогна на световната №112 да направи сериозна крачка към спечелването на сета.

Савил започна да рескува повече на сервис, но Томова беше подготвена за това и демонстрира много добър ретур, с помощта на който стигна до два поредни сетпойнта. Австралийската тенисистка обаче отрази и двата след чудесен форхенд по диагонала, последван от ретур в мрежата на Томова. В крайна сметка 98-мата в ранглистата успя да осъществи обрат и да направи резултата в сета 5-4.

При следващото си подаване българката отново демоснтрира колебания във важни моменти, като първо позволи изравняване от 30-0, след което пропусна трети сетбол. Неточен бекхенд на томова предостави брейкпойнт на Савил, но австралийката също не успя да намери пределите на корта. Пред Томова се откри нова възможност за спечелването на сета, но Савил отново избегна опасността.

Австралийката пропусна още един брейкпойнт след форхенд в мрежата, но веднага след това стигна до нов шанс за пробив, който оползотвори след топка в аут на Томова и възстанови равенството при 5-5. Савил бе много близо до това да осъществи пълен обрат, но след чудесно воле на мрежата Томова спечели най-оспорвания гейм в мача до този момент и си върна водачеството.

Този път първата ни ракета се възползва от възможността да сервира за сета и спечели подаването си на нула, надделявайки със 7-5 в първата част.

Вторият сет започна с гейм за Савил, след което австралийката стигна до брейкпойнт, но Томова избегна опасността и възстанови равенството. Ретурът на първата ни ракета отново започна да създава проблеми на нейната опонентка и българската тенисистка успя да обърне резултата, пробивайки за 2-1.

Пред Савил се откри нов брейкпойнт, но той бе отразен от Томова след отлично излизане на мрежата. Първата ни ракета спаси още две точки за пробив, но в крайна сметка Савил постигна целта си и изравни резултата. Австралийката повиши значително качеството на първия си сервис и след няколко кратки разигравания затвърди пробива си, като по този начин си върна водачеството при 3-2.

Пред Савил се откри възможност за втори пореден брейк, но тя бе отразена от Томова след много прецизен бекхенд по диагонала. В маратонския гейм, продължил почти 10 минути, българката пропусна няколко шанса да спечели подаването си, преди взе пак да успее да се наложи и да възстанови равенството.

Савил обаче продължаваше да атакува много прецизно, като в същото време движението ѝ по корта ставаше все по-добро. Това помогна на световната №98 отново да вземе водачеството, след което да пробие за втори път в сета и да увеличи преднината си на 5-3. Австралийката не пропусна открилата се пред нея възможност и приключи сета със сервис гейм на нула, като по този начин се наложи с 6-3.

Решаващият сет започна по възможно най-добрия начин за Томова. Слайсът на първата ни ракета отново заработи и това ѝ помогна да вземе аванс след сервис гейм на нула. Българката продължи да владее инициативата и стигна до брейкпойнт, при който Савил изпрати топката далеч в аут при опит за смаш при мрежата и така резултатът стана 2-0.

Австралийската тенисистка бе на път да върне интригата, но Томова осъществи обрат от 15-40 и завърши третия гейм с поредното чудесно воле, натрупвайки солиден аванс от 3-0.

Савил намали резултата, но първата ни ракета бързо възстанови разликата от три гейма. Томова можеше да направи огромна крачка към победата, но пропусна два шанса за пробив и позволи на опонентката си да намали резултата на 4-2.

Световната №98 започна да се стреми към дълги разигравания, но бекхендът на Томова отново започна да затруднява сериозни нейната опонентка и първата ни ракета пласира няколко превъзходни удара, с които направи резултата 5-2 в своя полза.

Австралийката обаче демонстрира борбеност и редуцира пасива си след гейм на нула. Възходът на Савил продължи и тя постави Томова под още по-голямо напрежение, след като стигна до брейкпойнт, при който пласира ретур уинър за 5-4. Това даде още по-голямо самочувствие на Савил и тя възстанови равенството при 5-5.

Началният удар на Томова обаче отново започна да работи и тя отново се доближи до победата, прекъсвайки серията на опонентката си след сервис гейм на нула.