Проследихте на живо: Виктория Томова – Ксиню Уанг 1-6, 7-5, 5-7

В ранния следобед Виктория Томова ще стартира участието си на WTA 500 турнира в Санкт Петербург. Българката се оказа последната, която попадна директно в основната схема, а жребият бе благосклонен, противопоставяйки я в първи кръг на квалификантката Ксиню Уанг.

19-годишната китайка е №159 в световната ранглиста, а в пресявките победи рускинята Марина Мелникова с 6-2, 6-3 и 10-ата в схемата Кагла Буюкакчай със същия резултат. И за двете мачът е голям шанс за победа на турнир от толкова висока категория.

Вики Томова няма победа на ниво WTA от над година като последната ѝ дойде на турнира в Лион през 2020-а.

Двете вече са играли помежду си веднъж – в Будапеща през 2019-а, когато в квалификациите българката победи с 6-2, 6-1 за само 57 минути игра. Уанг има общо три победи на ниво WTA като никога не е побеждавала тенисистка от първите 200 на ранглистата. Тя е бивша №2 при девойките.

Следете мача с TennisKafe.

Първи сет:

0-1 Няколко бързи комбинации с форхенд след ретур за китайката, която печели подаването си на 15.

1-1 Геймът започна с двойна грешка и ретур уинър на Уанг, но Томова съумя да обърне, подпомагана от серия от непредизвикани грешки на съперничката си.

1-2 Гейм на 30 за Уанг, която особено на сервис се стреми да доминира разиграванията от самото начало.

1-3 Пробив за Уанг. Геймът започна с 30-0, но едно нещастно докосване до мрежата даде първата точка на китайката, която след два мощни ретура вече имаше брейкбол. Той и следващият такъв бяха отразени от софиянката, но много агресивната игра на квалификантката ѝ донесе трети, при който грешка на Томова значеше пробив.

1-4 Уанг играе много солидно и след поредица от нови уинъри набързо затвърждава пробива.

1-5 Пробив за Уанг. Агресията на китайката продължава да не дава шансове на българката – пробив на 15.

1-6 Гейм, в който Томова на свой ред се опита да бъде малко по-смела на ретур, а това, гарнирано и с няколко грешки на Уанг доведе до първи шанс за пробив пред българката. Китайката успя да го спаси, а след нова серия от чудесни форхенди спечели сета след 28 минути игра.

Втори сет:

1-0 Томова оцелява в първия гейм на втория сет. Уанг имаше брейкбол, при който ударът ѝ намери мрежата. След общо три равенства българката в крайна сметка стига до успеха след няколко много дълбоки топки, довели до грешка на съперничката.

1-1 По-равностойна игра в началото на втория сет, но китайката си взима подаването на 30.

2-1 Томова затвърждава впечатлението за повишено ниво и след няколко бързи точки печели подаването си на 15.

3-1 Пробив за Томова. Първи пробив в полза на българката, дошъл след много стабилна нейна игра и доста грешки от ракетата на китайката. След два дълбоки ретура геймът започна с 0-30, а с двойна грешка при 30-30 Томова имаше първия брейкбол. Той бе спасен, а след това Уанг имаше и геймбол, но отново направи двойна. Третият брейкбол също не бе достатъчен, но при четвъртия третата двойна грешка в гейма доведе до брейк.

3-2 Пробив за Уанг. За съжаление Томова не успя да затвърди постигнатото преди малко. Сервисите ѝ не затрудняват достатъчно китайката, която често поема контрола с ретур и в случая реализира втория си брейкбол.

4-2 Пробив за Томова. Серията от пробиви продължава. Българката е доста по-уверена и разчита умело началните удари на Уанг, която определено бърка повече във втората част. При 15-40 още при първия шанс за пробив китайката сбърка волето си.

5-2 Този път пробивът е затвърден. Томова вече стои доста по-добре в дългите разиграванията. При 40-30 изглеждаше, че Уанг ще стигне до равенството, но вместо това сбърка лесно воле.

5-3 Бърз гейм на 15 за Уанг и така Томова ще сервира за спечелване на сета.

5-4 Пробив за Уанг. За съжаление българката не успя да си вземе подаването. Двойна грешка доведе до 15-30, а след това при 30-30 съперничката ѝ изигра две отлични точки.

5-5 Гейм на 0 за Уанг.

6-5 Томова спира серията на съперничката си. При 30-30 Уанг сбърка на мрежата, а след това българката изпълни прекрасна къса.

7-5 Пробив и сет за Томова. Много лош гейм за Уанг, която при 0-40 направи двойна грешка и така предаде сета.

Трети сет:

0-1 Пробив за Уанг. Изглежда китайката бързо забрави разочарованието и със серия от хубави ретури стига до пробив на 0.

0-2 При 15-40 Томова имаше два шанса за рибрейк, но Уанг успя да ги отрази. 10-ата ѝ двойна грешка донесе ново равенство, но китайката все пак измъква подаването си.

0-3 Пробив за Уанг. Сетът става все по-труден за българката, която допуска нов пробив на 0 след отлични изпълнения на съперничката ѝ.

1-3 Пробив за Томова. Българката се връща в мача след гейм, в който използва слабостите на съперничката. Уанг отново имаше проблеми с първия сервис като геймът завърши с двойна грешка.

1-4 Пробив за Уанг. Томова опита да е агресивна, но въпреки това трудно поемаше контрол върху разиграванията и след грешка при втория брейкбол китайката си връща аванса.

2-4 Пробив за Томова. Четвърти пробив в петте гейма от решителния сет. Българката игра търпеливо и се възползва максимално от серията грешки на съперничката си.

2-5 Пробив за Уанг. Серията на ретур продължава и за съжаление Томова така и не може да вземе подаването си в този трети сет.

3-5 Пробив за Томова. Уанг не успява да сложи край на мача на собствен сервис, което с оглед на случващото се в третия сет не е особена изненада.

4-5 Томова оцелява след 4 спасени мачбола. Първите три бяха последователни при 0-40, когато българката намери сили за няколко отлични сервиса. Грешка доведе и до четвърти шанс пред Уанг, но и той бе заличен, за да се стигне до първи спечелен сервис гейм от Томова в сета.

5-5 Пробив за Томова. Сценарият на последните сервис геймове на Уанг се повтаря. Ретурите са добри, а българката е уверена и в по-дългите разигравания.

5-6 Пробив за Уанг. За съжаление и българката не успява да стабилизира играта на свой сервис за втори пореден гейм, така че китайката ще сервира за спечелване на мача.

5-7 Гейм, сет и мач – Уанг. Китайката успя да се събере за един добър сервис гейм и с петия си мачбол успя да сложи край на двубоя.