След сет и пробив пасив: Томова отстрани Корне в Страсбург

Internationaux de Strasbourg, първи кръг

Виктория Томова – Ализе Корне 3-6, 6-4, 7-5

Виктория Томова се класира за осминафиналите на WTA 250 турнира в Страсбург след много трудна, но напълно заслужена победа над световната №59 Ализе Корне. Първата ни ракета изоставаше с 3-6 0-2, но успя да осъществи зрелищен обрат и да елиминира четвъртфиналистката от миналогодишния Australian Open.

В следващата фаза българката ще се изправи срещу седмата в схемата Лорън Дейвис (№58).

Томова направи почти три пъти по-малко двойни грешки (5-13) и бе значително по-резултатна на ретур (62-43), като в крайна сметка това се оказа един от решаващите фактори. Световната №71 спечели 56% от точките си на първи сервис (35/63) и реализира осем от 17-те си точки за пробив (47%), докато Корне оползотвори седем от своите 12 брейкпойнта (58%).

Томова имаше три шанса за пробив още в откриващия гейм, но не оползотвори нито един от тях. Това ѝ струваше скъпо, тъй като веднага след това Корне реализира брейк за 2-0. Първата ни ракета отговори на предизвикателството и изравни резултата, но впоследствие французойката отново взе инициативата и натрупа аванс от 5-2. Въпреки усилията на Томова, тази разлика се запази до края на сета и Корне се доближи до победата след 6-3.

Втората част започна по аналогичен начин, като Корне отново стигна до ранен брейк и поведе с 2-0. Впоследствие обаче Томова изигра най-силния си период в мача и установи пълен контрол върху случващото се на корта. Българката отговори с два последователни пробива и поведе убедително с 5-2. Корне успя да върне интригата, редуцирайки пасива си до само един гейм, но Томова прекъсна серията ѝ с нов пробив за 6-4.

В началото на заключителния сет първата ни ракета спаси три поредни брейкпойнта, след което проби за 2-0. Впоследствие обаче Корне вдигна нивото и възстанови равенството при 3-3. Томова си върна водачеството, след което се изигра най-дългият и оспорван гейм в мача. Българката пропусна цели пет шанса за пробив, преди в крайна сметка да постигне целта си и да направи резултата 5-3 в своя полза.

Томова бе съвсем близо до победата, стигайки до мачпойнт след ретур в мрежата на Корне. В последвалото разиграване обаче късметът обърна гръб на българката – тя се подхлъзна и падна, което позволи на нейната опонентка да завърши без проблеми точката. Дланите на Томова пострадаха при падането и това помогна на Корне отново да върне пробива.

Французойката изравни резултата, но това не разколеба световната №71. Томова си върна водачеството, а впоследствие реализира решаващ пробив за крайното 3-6, 6-4, 7-5 след точно 3 часа игра.