Томова бе близо, но не стигна до основната схема на Ролан Гарос

Ролан Гарос, трети квалификационен кръг

Виктория Томова – Олга Данилович 2-6, 6-1, 6-7(3)

Виктория Томова не успя да се класира за основната схема на Ролан Гарос след като претърпя поражение от световната №174 Олга Данилович в последния кръг от квалификациите. Първата ни ракета не бе никак далеч от успеха, след като спечели убедително втория сет и осъществи обрат от 0-3 в третия, но допусна грешки в някои от най-важните моменти и в крайна сметка бе принудена да се примири със загубата.

Томова бе по-резултатна на първи сервис (39-33), като в същото време допусна по-малко двойни (3-6) и непредизвикани грешки (31-51), но за сметка на това пласира само девет уинъра срещу 40 на Данилович. И двете опонентки реализираха по четири пробива, като българката го направи от седем опита (57%), докато нейнатао понентка имаше десет възможности (40%).

Мачът започна много по-добре за Данилович, която демонстрираше много бърз и агресивен тенис, като това ѝ помогна да натрупа комфортен аванс от 4-0. Сръбкинята стигна до възможност за трети пореден пробив, която обаче бе отразена от Томова. Въпреки това световната №174 успя да съхрани разликата от четири гейма и спечели откриващия сет с 6-2.

Противно на развитието на мача до този момент, Томова установи доминация във втората част. Първата ни ракета се адаптира към играта на своята опонентка и подобри значително ретура си, като в същото време подбираше много добре моментите за атака. След равностойното начало на сета българката направи серия от пет поредни спечлени гейма и изравни резултата в мача след 6-1.

Данилович изглеждаше по-близо до победата, след като проби първа в заключителния сет и поведе с 3-1. Впоследствие обаче грешките на сръбкинята отново зачестиха, докато в същото време Томова пласира няколко отлични минаващи удара. Това помогна на първата ни ракета да осъществи пълен обрат и да направи резултата 4-3 в своя полза.

Данилович обаче успя да прекъсне серията на Томова и да възстанови равенството, след като българката допусна двойна грешка при брейкпойнт. Сръбската тенисистка успя да изненада Томова с няколко много добри излизания на мрежата и да си върне водачеството, затвърждавайки брейка за 5-4. Първата ни ракета обаче не позволи на опонентката си да реализира решаващ брейк и геймовете отново бяха изравнени.

В крайна сметка се стигна до тайбрек, в който Данилович осъществи мини-пробив и поведе с 4-1.Томова намали резултата, но след това Данилович изигра едни от най-силнтие си минути в мача и стигна до шест поредни мачбола. Българката отрази първия с отличен бекхенд уинър, но за съжаление не успя да избегна поражението и отстъпи с 2-6, 6-1, 6-7(3) след малко повече от два часа игра.