Томова допусна обрат в квалификациите в Санкт Петербург

St. Petersburg Ladies Trophy, първи квалификационен кръг

Виктория Томова – Бернарда Пера 6-3, 2-6, 1-6

Виктория Томова отпадна в първи кръг от квалификациите за WTA 500 турнира в Санкт Петербург след загуба от световната №100 Бернарда Пера. Българката спечели първия сет, но за съжаление не успя да запази добрия си ритъм, в резултат на което нейната опонентка постепенно установи контрол върху двубоя и стигна до пълен обрат.

Началото на двубоя бе равностойно, като в първите пет гейма никоя от опонентките не стигна до възможност за пробив и така резултатът стана 3-2 в полза на Томова. Впоследствие обаче Пера показа колебания на първи сервис и допусна непредизвикана грешка, което помогна на българката да стигне до три поредни брейкпойнта. Американката отрази един от тях, но при следващата си възможност Томова пласира форхенд уинър по правата и осъществи първия пробив в двубоя. Пера опита да намали изоставането си, но първата ни ракета продължи да бъде непоклатима на сервис и съхрани преднината от три гейма, спечелвайки първия сет с 6-3.

Втората част започна с два маратонски гейма, продължили общо 17 минути, в който Томова и Пера пропуснаха по два шанса за пробив. Равенството се запази до 2-2, след което в играта на първата ни ракета настъпи сериозен спад, от който световната №100 се възпозлва максимално. Атаките на Пера станаха много по-прецизни и тя записа два последователни брейка, с които изравни резултата в мача след 6-2.

Американката поведе в заключителния сет, след което стигна до два брейкпойнта, но Томова успя да избегне опасността и спечели подаването си. Това обаче бе последният позитивен момент за българката в днешния двубой. Оставащите минути преминаха изцяло под контрола на Пера и тя изигра най-силния си период в мача, като спечели следващите пет гейма и триумфира с 3-6, 6-2, 6-1 след 1 час и 43 минути на корт „Динамо“.