Томова не остави шансове на Феро и е полуфиналистка в Оейраш

ITF W80 Оейраш, четвъртфинал

Виктория Томова – Фиона Феро 6-2, 6-1

Виктория Томова удължи победната си серия и се класира за полуфиналите на турнира на ITF в Оейраш с награден фонд от 80 хил. долара. Първата ни ракета изигра един от най-силните си мачове от началото на сезона и записа категоричен успех над 132-рата в света Фиона Феро, като доминираше през цялото време и във втори пореден двубой не загуби сет.

В битката за място на финала Томова ще се изправи срещу Юлия Хатука (№225).

Едиснтвеният ас в мача бе дело на Томова, като освен това българката спечели 66% от точките си на първи сервис (23/35). Първата ни ракета реализира шест от 15-те си точки за пробив (40%), докато Феро стигна до само два брейкпойнта, от които оползотвори един (50%).

Българката наложи много високо темпо от самото начало и успя да пробие още в първия гейм, след което затвърди брейка за 2-0. Силната серия на Томова можеше да продължи, но тя пропусна два поредни брейкпойнта и позволи на Феро да редуцира пасива си.

Радостта на французойката обаче не трая дълго. Томова продължи да демонстрира много бърза и разнообразна игра, като редуваше атаки от основната линия с много прецизни къси топки. Това помогна на първата ни ракета да си върне инициативата и да реализир нов брейк, след който натрупа комфортен аванс от 5-1. Феро обаче спечели следващото си подаване, след което спаси два последователни сетбола.

Това не притесни Томова, която търпеливо очакваше грешка на своята опонентка. Тази тактика се оказа успешна и тя стигна до нова възможност за спечелването на сета, която бе оползотворено след топка в аут на фрацузойката и така световната №107 поведе в мача след 6-2.

Във втората част ситуацията не се промени особено. Томова продължи да играе много спокойно и уверено, като намираше отговор за всички атаки на Феро. Това позволи на българката да реализира два последователни пробива и да се оттегли със солидна преднина от 3-0 при първата почивка в сета.

След подноваването на играта двете си размениха по един пробив, но Томова успя да затвъди своя брейк и се доближи само на гейм от победата. Българката осъществи обрат от 15-40 и стигна до мачпойнт, който обаче порпусна след топка в аут при атака с форхенд. Геймът се оказа най-дългият и оспорван в мача и продължи 9 минути, като Томова пропусна още три шанса да приключи двубоя, но петият ѝ мачбол бе оползотворен след топка в мрежата от страна на Феро и така първата ни ракета оформи крайното 6-2, 6-1 след 84 минути игра.