Томова отстъпи пред Свитолина след трисетова битка

Abierto GNP Seguros, осминафинал

Елина Свитолина – Виктория Томова 7-6(3), 3-6, 6-2

Виктория Томова приключи участието си на WTA 250 турнира в Монтерей след загуба от първата поставена Елина Свитолина на осминафиналите. Първата ни ракета изигра силен мач и не бе никак далеч от победата, след като поведе с пробив в третия сет, но въпреки това опитът и класата на украинката си проличаха и тя намери място сред най-добрите осем в турнира.

В следващата фаза Свитолина ще се изправи срещу Мария Осорио Серано.

Томова записа повече асове (3-2), но за сметка на това направи пет двойни грешки срещу нито една за Свитолина. Българката спечели 51% от точките си на първи сервис (41/81) и реализира шест от 11-те си точки за пробив (55%), докато Свитолина оползотвори седем от своите 19 брейкпойнта (37%).

Украинката реализира ранен пробив и поведе с 2-0, но Томова успя да върне брейка и да възстанови равенството при 3-3. Свитолина обаче си върна инициативата и записа нов брейк, доближавайки се само на гейм от спечелването на сета.

Изглеждаше, че първата поставена ще приключи откриващата част без сериозни проблеми, но това не се случи. Томова записа два поредни брейка и осъществи пълен обрат за 6-5, като в десетия гейм спаси четири сетбола. Свитолина обаче прекъсна серията на българката и доведе нещата до тайбрек, в който поведе с 4-0, а впоследствие успя да задържи този аванс и приключи първата част при 7-6(3) в своя полза.

В началото на втората част и двете опонентки бяха солидни при своите подавания, но Томова продължи да играе много добре в защита, като това ѝ помогна да пробие в шестия гейм, след което да затвърди брейка и да увеличи преднината си на 5-2. Свитолина отговори със сервис гейм на нула, но българката не ѝ позволи да върне пробива и изравни резултата в мача след 6-3.

Силната серия на Томова продължи и тя записа ранен пробив в началото на третия сет, повеждайки с 2-0. Впоследствие обаче по-добрата физическа кондиция на Свитолина започна да накланя везните в нейна полза. Световната №15 направи серия от шест поредни спечелени гейма, като по този начин оформи крайното 7-6(3), 3-6, 6-2 след 2 часа и 24 минути игра.

„Мачът беше изключително труден. Виктория игра много добре и в третия сет трябваше да дам абсолютно всичко от себе си, за да успея да обърна резултата. В крайна сметка обаче успях да спечеля шест поредни гейма, което е чудесно. Първият сет беше доста труден, а вторият не се разви добре за мен. Днес не показах най-доброто си ниво, но въпреки това не спрях да се боря“ – каза Свиволина след двубоя.