Томова с впечатляващ обрат срещу №3 в Будапеща

Budapest Open 125, първи кръг
Виктория Томова – Жасмин Паолини 4-6, 6-0, 6-2

Виктория Томова започна по чудесен начин участието си на WTA 125 турнира на клей в Будапеща. В мач от първи кръг българката отстрани поставената под №3 в схемата Жасмин Паолини. Вики отстъпи в първата част, но до края на мача даде само два гейма на 75-ата в световната ранглиста за крайното 4-6, 6-0, 6-2.

И двете не успяваха да поемат особено предимство на сервис, заради което станахме свидетели на общо 12 пробива в мача. 8 от тях обаче бяха за Томова, която бе далеч по-ефективна на база на 13-те си брейкбола. За сравнение италианката реализира 4 от 19 възможности.

Друга важна разлика бе първият сервис на двете. Докато Паолини имаше огромни проблеми да печели точки на него (43%), докато Томова успя особено след края на първия сет да намери ритъма си и да печели по-лесни точки.

В първия сет Паолини реализира първия пробив за 4-2 след гейм със седем равенства. Ракета №1 на България я накара да се потруди доста за успеха си в сета. Тя отрази два сетбола и дори върна пасива си, но впоследствие не издържа, сервирайки при 4-5.

Отговорът ѝ бе великолепен – 9 поредни гейма в нейна полза. Вторият сет далеч не бе толкова едностранен, колкото резултатът предполага, но Томова отрази четири брейкбола и премина през още два трудни гейма за крайното 6-0.

Решителната част започна с 3-0 за нея, а пробивът за 3-0 даде начало на серия от пет поредни брейка. Така при 5-2 Томова сервираше за мача. След пропуснат мачбол и отразен брейкбол втората възможност бе използвана от световната №109 и така тя стигна до още една победа над съперник от топ 100 през 2022-а.

Самата тя прекара няколко седмици в стотицата, за да се завърне там има нужда от поне още две победи в унгарската столица. Във втори кръг тя ще срещне австрийката Юлия Грабер, отстранила представителката на домакините Тимеа Бабош с 6-3, 6-4. Грабер е №99 в ранглистата, а двете с Томова играха веднъж през тази година – в Оейраш, където Вики стигна до победата в три сета.