Травма попречи на Томова да покаже най-доброто от себе си срещу Сакари

United Cup, група А

България – Гърция 0-3

Виктория Томова – Мария Сакари 3-6, 2-6

Виктория Томова загуби от Мария Сакари в третия мач от сблъсъка между България и Гърция на United Cup. Първата ни ракета затрудни сериозно световната №6 в началото и реализира ранен пробив, но впоследствие претърпя контузия, която навреди сериозно на представянето ѝ. Макар да продължи да се бори докрай, световната №90 не успя да окаже сериозна съпротива във втория сет. Победата на Сакари означава, че Гърция вече води с 3-0 и си гарантира крайния успех в двубоя с националите ни.

Томова записа по-малко асове (1-3), но и направи по-малко двойни грешки (3-5). Българската тениситка спечели 61% от точките си на първи сервис (20/33) и реализира една от двете си точки за пробив (50%), докато Сакари оползотвори четири от своите осем шанса за пробив (50%).

Сакари започна мача с ас, но впоследствие записа непредизвикана и двойна грешка. Впоследствие обаче атаките на световната №6 станаха доста по-прецизни и след непредизвикана грешка на Томова гръцката тенисистка спечели подаването си и излезе напред в резултата.

В много оспорвания втори гейм, продължил 8 минути, Сакари показа колебания, като на два пъти изпрати топката в аут при опит за атака с бекхенд, а впоследствие допусна две непредизвикани грешки при брейкпойнт. Томова продължи да бъде по-постоянна в дългите разигравания и след едно от тях, завършило с топка в аут от страна на Сакари, първата ни ракета възстанови равенството в сета.

Агресията на гъркинята се обърна срещу нея и сле двойна и непредизвикана грешка Томова стигна до два поредни брейкпойнта. Последва дълго разиграване, в което българката показа отлична игра в защита и след воле в мрежата на Сакари първата ни ракета проби за 2-1.

Гъркинята обаче продължи да играе много офанзивно и стигна до два поредни шанса да върне брейка. Първият бе пропуснат след ретур в аут, но след дълго разиграване, завършило с бекхенд в мрежата на Томова, световната №6 изравни резултата. Колебанията на Сакари на сервис продължиха и в петия гейм тя допусна две поредни двойни грешки при 30-0. Томова спаси геймбол след изпълнението на мача до този момент – отличен бекхенд уинър по правата, но сервисът на Сакари я измъкна от коварната ситуация и след два неубедителни ретура на първата ни ракета родената в Атина тенисистка си върна водачеството при 3-2.

В шестия гейм Сакари навакса пасив от 30-0 след два поредни форхенд уинър по правата, но Томова си върна инициативата след отлично изградена точка, завършила с хладнокръвно воле на мрежата на българката. Впоследствие световната №6 допусна нова непредизвикана грешка и по този начин първата ни ракета изравни геймовете.

Томова продължи да играе със самочувствие и бе близо до шанс за пробив, повеждайки с 30-0 след перфектна къса топка, която Сакари дори не се опита да преследва. Гъркинята успя да изравни след няколко добри атаки от основната линия, а след това на два пъти стигна до геймбол. Томова обаче избегна опасността и стигна до възможност за пробив след като световната №6 изпрати топката далеч в аут при атака с форхенд. Гъркинята обаче отрази брейкпойнта и в крайна сметка направи резултата 4-3 в своя полза след като Томова изпрати топката в мрежата при опит за бекхенд по правата.

Първата ни ракета поиска медицинско прекъсване заради болки в левия прасец, но за шастие се завърна в игра. Движението ѝ по корта обаче далеч не бе толкова добро, колкото в предходните геймове, и след много добро излизане на мрежата Сакари реализира пробив на нула за 5-3. Гъркинята продължи да се възползва от създалата се ситуация и стигна до два поредни сетбола след грешка на Томова. Световната №6 си отвори пространство в корта, което ѝ позволи да завърши сета при 6-3 в своя полза.

След края на откриващата част Томова напусна корта за няколко минути, но успя да продължи играта. Сакари обаче продължи да доминира и започна втория сет с пробив на нула, станал факт след форхенд в мрежата от страна на първата ни ракета. Световната №6 играеше много търпеливо, принуждавайки Томова да се движи по целия корт, и след поредното дълго разиграване, при което късметът помогна на гъркинята, тя затвърди брейка за 2-0.

Въпреки много трудната за нея ситуация Томова успя да редуцира пасива си след няколко чудесни атаки с бекхенд. Радостта на първата ни ракета обаче не продължи дълго, тъй като Сакари възстанови разликата от два гейма, демонстрирайки атлетизма си със зрелищно воле на мрежата. Томова продължи да се бори, като при 0-15 в петия гейм пласира ас, последван от форхен уинър. Българката пропусна три геймбола, но въпреки това в крайна сметка намали резултата на 3-2 след неуспешен слайс на Сакари.

Гъркинята обаче продължи да бъде много солидна на сервис, а впоследствие стигна до два поредни брейкпойнта след форхенд в мрежата на Томова. Световната №90 спаси първия след отличен бекхенд от основната линия, но след неспасяем ретур уинър Сакари направи огромна крачка към победата, пробивайки за 5-2. Гъркинята не пропусна възможността да сервира за мача и оформи крайното 6-3, 6-2 след 86 минути игра.