Юлия Стаматова победи Яна Стоянова на 1/8-финала в Анталия

ITF W15 Анталия, осминафинал

Юлия Стаматова – Яна Стоянова 5-7, 6-4, 6-4

Юлия Стаматова се класира за четвъртфиналите на W15 турнира в Анталия след обрат в изцяло българския сблъсък между нея и Яна Стоянова. Влязлата в схемата като „лъки лузър“ Стоянова не бе далеч от това да поднесе изненада, след като поведе със сет и пробив, но третата поставена успя да обърне развоя на мача.

Следващата опонентка на Стаматова ще бъде Рада Золотарева (№1273).

Стаматова направи повече двойни грешки (10-4), но въпреки това бе по-резултатна при подаванията си (57-49). Поставената под №3 тенисистка спечели 58% от точките си на първи сервис 37/64) и реализира осем от 16-те си възможности за пробив (50%), докато Стоянова оползотвори седем от своите 16 брейкпойнта (44%).

Двубоят започна по-добре за Стаматова, която поведе с 2-0 след ранен пробив. Впоследствие обаче Стоянова изигра най-силния си период в мача и записа серия от пет поредни спечелени гейма. Макар да допусна изравняване, „щастливата губеща“ успя да стигне до нов брейк и в крайна сметка да спечели сета с 6-4.

Силните минути за Стоянова продължиха и във втората част тя отново проби и поведе с 3-1. Стаматова обаче успя да изравни резултата, а впоследствие записа брейк за 5-4. В последвалия гейм третата поставена бе изправена пред точка за пробив, но успя да спечели подаването си и да изравни сетовете след 6-4.

Заключителната част започна по-добре за Стаматова, която на два пъти проби сервиса на своята сънародничка и натрупа аванс от 5-2. Стоянова показа борбеност и редуцира пасива си до само един гейм, но третата поставена не позволи и другият брейк да бъде върнат и триумфира с 5-7, 6-4, 6-4 след точно 3 часа игра.