10 мига от десетилетието: Шарапова и наказанието за допинг

10 мига от десетилетието: Шарапова и наказанието за допинг

След като вече си припомнихме кои бяха най-добрите мачове от ATPWTA и Шлема за сезона, време е да разширим тематиката и времевия диапазон. В рубриката „10 мига от десетилетието“ редакцията на TennisKafe.com е подбрала 10 емблематични събития от последните десет години на тенис кортовете или покрай тях, които оставиха ярка следа в историята на българския и световния тенис. Всеки ден ще обръщаме поглед към един специален момент, случил се между 2010 и 2020 г.

№6 Шарапова и наказанието за допинг

Когато днес чуем името на Мария Шарапова, по-честите асоциации са свързани с тежкото наказание за употреба на мелдоний, а не с петте спечелени титли от Големия шлем или достигането ѝ до №1 в световната ранглиста. Рускинята имаше всичко, но на 7 март 2016 г. сякаш полетя в бездната.

Тогава Шарапова свика пресконференция в Лос Анджелис и обяви, че е дала положителна допинг проба след Australian Open. Намиращата се под №7 в ранглистата обяви, че става дума за медикамент, което е приемала по лекарско предписание през последните 10 години. Субстанцията се нарича мелдоний (или още Mildronate) и според твърденията на Шарапова е влязла в списъка със забранените от WADA препарати от 1 януари 2016-а, но 5-кратната шампионка от Големия шлем не се е информирала за промяната.

Мария обясни, че е получила имейл от WADA с обновения списък на забранените субстанции на 22-и декември 2015-а, но „не го е погледнала“. „За първи път взех лекарството през 2006-а заради здравословни проблеми – обясни рускинята. – Често ми ставаше зле и изследванията показаха, че не ми достига магнезий, така че лекарите ми предписаха това лечение. През последните 10 години съм приемала препарата в различни периоди и той не беше в списъка със забранените от WADA.“

LOS ANGELES, CA - MARCH 07: Tennis player Maria Sharapova reacts as she addresses the media regarding a failed drug test at The LA Hotel Downtown on March 7, 2016 in Los Angeles, California. Sharapova, a five-time major champion, is currently the 7th ranked player on the WTA tour. Sharapova, withdrew from this week’s BNP Paribas Open at Indian Wells due to injury. (Photo by Kevork Djansezian/Getty Images)

Според описанието медикаментът помага при исхемия и нарушено кръвообращение, особено при крайниците. Подобрява се способността на тялото да издържа на стрес и да се възстановява по-бързо при загуба на енергийни резерви.

Положителната проба за забранената субстаниция мелдониий, която Мария Шарапова даде след четвъртфинала на Australian Open срещу Серина Уилямс, е била част от най-мащабната антидопингова акция в тениса, писа английският в. „Daily Mail“. Всеки мъж или жена, който е играл на сингъл в квалификациите или основната схема, е дал кръвен тест. Това прави повече от 450 проби, заедно с допълнителни проверки на случаен принцип по време на самия турнир.

„Поемам пълната отговорност за тази ситуация – твърдо заяви Шарапова. – В крайна сметка става дума за моето тяло и макар да имам около себе си щаб с добри специалисти, последното решение е мое. Не знам какво ще се случи сега, но не искам да приключа кариерата си по този начин. Извинявам се на феновете ми, сбърках, и поемам отговорността за грешката си. Надявам се да получа още един шанс да играя тенис“.

Рускинята, която тогава бе на 29 години, трябваше да почака за този шанс цели 15 месеца. Първоначално наказанието бе 2 години извън професионалния спорт, но след обжалване пред Спортния арбитражен съд, бе намалено.

Какво ли е чувството да гледаш най-големите си конкурентки по телевизията и да знаеш, че не можеш да излезеш на корта, докато те трупат мачове и победи? Рускинята трябваше да премине през този „тъмен“ период, но още по-лошото за нея бе, че загуби доверието на много голяма част от колежките си в Тура, от специалисти, фенове и спонсори.

sharapova-head

На 26 април 2017 обаче дойде денят, в който Мария да покаже на корта, че не е загубила нищо от играта си. Изправи се срещу Роберта Винчи в първия кръг на турнира Щутгарт, след като получи „уайлд кард“, и надигра италианката със 7-5 6-3 – доказателство, че тенисът огънят у нея не бе изгаснал.

„За децата и за младите играчи не е добър пример да се помага на играч, който е бил отстранен заради употреба на допинг. Тук не става въпрос за Шарапова. Не мога да подкрепя действията на турнирния директор, но и нямам право да съдя“, каза тогава Симона Халеп – една от многото тенисистки, които изразиха враждебни отношения към Мария.

Ализе Корне също се присъедини към този лагер: „Намирам за срамно WTA да защитава играч с позитивна допинг проба. Нормално е хората да говорят за нея, тя е голям шампион, но намирам за несправедливо толкова да се насърчава завръщането й. Наказан играч за допинг трябва да започне от нулата, както всички други, а не да му се пуска червен килим. За съжаление, тенисът е бизнес. От морална гледна точка обаче, не е добре“.

„Такова участие трябва да бъде предоставяно само на играчи, ранкингът на които е паднал заради контузия, заболяване или друг инцидент. А не за наказани заради употреба на допинг. Аз никога не бих й дала „уайлд кард“, възпротиви се и Агнешка Радванска.

Ким Клайстерс пък подкрепи петкратната шампионка от Големия шлем: „Наказанието й мина. Бях разочарована и изненадана, когато новините се появиха, но тя има такава кариера, че няма нужда да бъде наказвана повече. Сигурна съм, че й е било тежко да е извън игра толкова време. След седмица обаче новините ще са отшумели и тя ще се играе нормално“.

Въпреки всичко и всички Шарапова вдигна гордо глава, а през октомври спечели първата титла след завръщането си. Проведе тежка битка на финала на турнира в Тиендзин и се наложи със 7-5 7-6(8) над Арина Сабаленка, за да покаже, че доверието на турнирните директори към нея е напълно оправдано и зависи до голяма степен от качествата ѝ, а не от изграденото ѝ име.

sharapova

И въпреки това останаха редица въпроси, на които отговор не беше намерен. Дали решението за тежкото наказание може да е смъртна присъда за тенис кариерата на Шарапова без достатъчно категорични доказателства? Как точно мелдоният подобрява представянето на спортистите? Защо след като е дала пет положителни проби за мелдоний през 2015-а, нито самата рускинята, нито ITF са били уведомени за това?

Едва ли някога ще има отговор. Но е ясно, че Шарапова понесе последствията от своите действия и се завърна, започна отново да прави това, за което е родена.

Титлата в Тиендзин засега е последната за бившата №1 и тя така и не успя да се реабилитира напълно, да влезе в познатия ритъм от миналото и отново да доминира. Затова повлия и поредица от контузии, най-сериозна от които бе в рамото и заради която пропусна голяма част от сезон 2019. В момента Шарапова се намира на 133-о място в ранглистата, но далеч по-важно за нея е, че може да играе тенис. Че получи втори шанс. А 15-месечното ѝ наказание за употреба на допинг със сигурност ще остане като един от най-запомнящите се моменти в спорта през последното десетилетие.

  • Вижте №10 в нашата класация „10 мига от десетилетието“ ТУК.
  • Вижте №9 в нашата класация „10 мига от десетилетието“ ТУК.
  • Вижте №8 в нашата класация „10 мига от десетилетието“ ТУК.
  • Вижте №7 в нашата класация „10 мига от десетилетието“ ТУК.

TennisKafe.com


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH