Андрееску изпълнява целите си по план. Осъществима ли е следващата?

Андрееску изпълнява целите си по план. Осъществима ли е следващата?

Преди месец март в залата за пресконференции в Индиън Уелс едно 18-годишно момиче влезе и обяви: „Мога да спечеля няколко турнира от Големия шлем и да стана номер 1 в света“. Мнозина репортери със сигурност са направили ехидни усмивки, надсмивайки се на поредното дете с „болни амбиции“. Половин година по-късно същото това момиче държи в ръцете си трофея на US Open, а същите тези репортери я питат дали може да бъде най-великата в историята. Отговорът ѝ гласи: „Защо не?“.

Бианка Андрееску притежава уникалното качество на правилната самооценка, и то в най-висше естество. Спомням си как след първия си изигран WTA финал в Оукланд в началото на сезона обяви, че иска да пробие в топ 50 и това е целта ѝ през следващите няколко месеца. Тогава канадската тийнейджърка, намираща се извън топ 100 на световната ранглиста, водеше със сет и 5-4 във втората част срещу Юлия Гьоргес, но претърпя поражение след обрат.

Малко по-късно тя изпълни своята програма минимум. И постави пред себе си следващото стъпало, което да изкачи. Тя не очакваше да пристигне в Индиън Уелс и две седмици след това да си тръгне с най-голямата титла в кратката си кариера. Андрееску спечели седем мача за 12 дни, включително последователни победи срещу две представителки на топ 10, за да стане най-младата шампионка в надпреварата от 1999 г. насам, когато Серина Уилямс триумфира в Калифорния.

Превърна се и в първата тенисистка, участваща с „уайлд кард“, която вдига трофея в турнира. Бианка сътвори истинска сензация с победата над Анджелик Кербер във финала, която изуми тенис фенове и специалисти, започнали вече да си водят бележки за евентуалната следваща голяма звезда в дамския тенис.

Тогава Андрееску осъществи скок от 60-то до 24-то място в ранглистата и макар да беше казала, че е способна да спечели няколко „мейджъра“, в краткосрочен план целите ѝ останаха скромни и осъществими.

„Виждам го така в очите си – може би искам да вляза в топ 15 и да се представя много добре в турнирите от Големия шлем“, сподели 18-годишната тенисистка пред Адриен Арсено.

Andreescu

Внимателното оформяне на бъдещия план бе възпрепятствано от тежка контузия в рамото, която принуди Бианка да се оттегли веднага след дебютната си титла – на турнира в Маями. Последваха месеци наред извън корта и канадката вече не попадаше в радара на специалистите. Все още притеснявана от травма, тя загуби във втори кръг на Ролан Гарос, който се оказа единственият ѝ турнир в сезоните на клей и на трева.

На любимите си твърди кортове обаче Андрееску е истинска стихия. И когато повечето хора вече поставяха под съмнение физическото ѝ състояние, тя се завърна с втора титла в кариерата си. Сякаш от нищото Бианка излезе на корта и по никакъв начин не показа, че периода извън тениса ѝ е повлиял негативно. В играта ѝ нямаше нищо различно от преди и все едно на шега тя елиминира последователно Кики Бертенс, Каролина Плишкова и София Кенин, за да си осигури мач със Серина Уилямс за титлата в Торонто.

Сънародниците ѝ по трибуните се бяха подготвили за спектакъл, но 37-годишната американка успя да изиграе само четири гейма, преди да се откаже поради болки в гърба. И макар Бианка да спечели трофея по този начин, то сладостта от предходните успехи и силното завръщане изтриха всяка оставена горчивина.

„Нямам думи, аз съм първата канадка от 1969 година насам, която печели турнира. За мен това е сбъдната мечта. Имах много, много тежки двубои, но си казвах, че не трябва да се предавам. Гледах на всяка трудност като на предизвикателство, а не като на нещо, което ме връща назад. Това е само началото. Надявам се да съм вдъхновение за младите канадци. Ако имаш мечта и вярваш в себе си, можеш да постигнеш всичко“, каза развълнуваната Андрееску с титла в ръце.

andreescu ROGERS CUP 2019

Тя най-добре знае какво е да преследваш мечтите си, а на това я учи майка ѝ Мария. Бианка е родена в Онтарио, но още като малка се мести в Румъния, която е родината на родителите ѝ. Хваща ракетата на 7 години, а четири лета по-късно семейството ѝ се връща в Торонто и талантливата състезателка се записва за програмите на тенис федерацията на Канада. Тя обаче не слуша най-напред съветите на треньорите, а тези на майка си.

„Преди имах толкова много опции в главата си заради арсенала от удари, че правех грешния удар в грешния момент. Но мисля, че сега, с всичкия този опит и увереност, която трупам, получавам шанс да преследвам игра на най-високо ниво“, каза Андрееску след вдигането на трофея в Индиън Уелс.

„Що се отнася до психическия аспект на нещата, майка ми ми показа как да медитирам и ме посвети във всичко това. Наистина смятам, че ми помага да остана концентрирана. Правя много креативна визуализация, в която се представям в трудни ситуации и си въобразявам как се справям с тях. Накрая виждам и как вдигам трофея“.

Тази стратегия обяснява защо по време на мач можем да забележим как Бианка сякаш постоянно си повтаря нещо и остава фокусирана. Такъв бе случаят и на US Open, когато тя направи своя дебют в основната схема на надпреварата, тъй като миналия сезон отпадна още в първи кръг на пресявките. Всъщност това беше и едва четвъртото участие за канадката в схемата на турнир от Шлема. И въпреки липсата на всякакъв опит, на въпрос дали очаква да спечели турнира, Андрееску отговори категорично:

„Да. Искам да спечеля всеки турнир, в който участвам. Очаквам много от себе си. Въпреки това ще мисля мач за мач, тъй като имам много сериозни опонентки, преди да стигна финала. Ще се насладя на този момент“.

„Никога не съм се чувствала толкова уверена. Просто използвам инерцията от Rogers Cup. Тази година засега е най-добрата в живота ми“.

andreescu

19-годишната тенисистка отново знаеше къде точно се намира и какви са шансовете ѝ. Звучи налудничаво да обявиш такава цел, когато си спечелил едва два мача на „мейджъри“. Звучи твърде амбициозно в лошия смисъл на думата. Но ето че преценката на Бианка пак се оказа вярна.

Тя започна с три успеха в последователни сетове, а след това оцеля срещу Тейлър Таунзенд и Елиз Мертенс, за да може да надиграе Белинда Бенчич в оспорван полуфинал и да си осигури нов сблъсък със Серина Уилямс. И не само срещу нея, но и срещу историята. И тогава дойде големият момент за канадката. Невероятната ѝ психическа устойчивост за пореден път не успя да бъде прерязана, дори от една от най-великите в историята.

Бианка се превърна в първата състезателка, печелила US Open при дебютното си участие в основната схема, преодолявайки 37-годишната легенда с 6-3 7-5 на финала. Андрееску не трепна от значимостта на двубоя, излезе много уверена на корта и демонстрира спокойствие и постоянство, като това я направи първата канадка с „мейджър“ трофей.

От другата страна на мрежата положението бе коренно различно. Серина загуби четвърти пореден финал от Шлема след завръщането си от майчинство и мечтаната рекордна 24-а титла продължава да убягва на легендарната американка.

Подобно на предишните три нейни шанса за отличие, и тук Уилямс се поддаде на емоциите, като на моменти  в началото на втория сет едва се сдържаше да не заплаче – знак за феноменалната психика на Андрееску.

Бианка пък натрупа серия от 13 поредни успеха в тура и се изстреля към топ 5 на световната ранглиста.

Bianca Andreescu 6

„Много е трудно да намеря думи. Просто съм благодарна. Работих много, много здраво за този момент. Тази година е като сбъдната мечта, а да мога да се изправя на този корт срещу истинска легенда на спорта ни като Серина бе прекрасно.“

„Изобщо не бе лесно. Опитах да се подготвя възможно най-добре, както винаги. Да не мисля върху това кой е от другата страна на корта. Лесно е да се каже, но съм много горда с начина, по който се справих с всичко“, каза щастливата шампионка.

Андрееску е новата голяма звезда на женския тенис. Пред нея обаче стои по-голямо препятствие – как ще отговори на големите очаквания, на огромното напрежение, което съпътства успеха. Серина е най-голямата легенда на съвременната женска игра с 23 титли от Големия шлем, а Бианка, изглежда, има нова цел:

„Кой знае? Може би съм способна да бъда дори по-добра от нея“.

Димитър Радев, TennisKafe.com


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH