Готовият покрив на „Филип Шатрие“ – стъпки към модернизирането на Ролан Гарос


Подобренията на Ролан Гарос продължават стремглаво, a oрганизаторите на втория турнир от Големия шлем за сезона са напълно готови със слагането на покрив на централния корт „Филип Шатрие“.

Покривът е съставен от 11 панела, всеки от които тежи около 330 тона и наподобява самолетно крило в чест на патрона на турнира – Ролан Гарос. Всяка от тези части има отделно по 7 секции с дължина 15 метра и широчина 3 метра. Всеки от панелите има система с колела, които задвижват въжетата при прибирането и пускането на покрива, който е наполовина прозрачен, така че да има естествена светлина на игрището. Движението на панелите е синхронизирано и се командва компютърно със специално изработен за покрива софтуер. Отварянето и затварянето на новата конструкция отнема не повече от 14-15 минути, а изкуственото осветление е независимо.

Следващите два месеца предстоят тестове на покрива, преди да бъде получен сертификат, че е годен да работи на турнира. Ако всичко върви по план, ще се промени и програмата на турнира, като от 1/4-финалите нататък двубоите ще са на „Шатрие“.

Покривът на „Филип Шатрие“ е част от модернизацията на турнира и дългогодишни битки на няколко фронта

roland garros 2

От Откритото първенство на Франция миналата година официално представиха новия корт „Симон Матьо“, който е третия по големина вече и йерархията в комплекса стана „Филип Шатрие“, „Сюзан Ленглен“, „Симон Матьо“ и Корт №14.

Миналата година имаше и нови игрища във Fonds des Princes: Кортове №10, 11, 12, 13, 15 и 16, а от този сезон освен че  има покрив на централния корт, ще има нови кортове №2 и №3, а през 2021 ще ще бъдат обновени №6 и №8. През 2023 година се планира и „Сюзан Ленглен“ да се сдобие с покрив.

roland garros 2

Голямата борба за реновирането на тенис комплекса в Париж, на територията на който се провежда Ролан Гарос, е от много години. Турнирът се провежда на границата на Булонския лес от 1928 г. В началото той се е състоял от пет корта на осем акра, а сега представлява комплекс върху повече от 21 акра.

Освен че е най-малък, Ролан Гарос е и най-тесен. Играчите, феновете и медиите от години се оплакват от липсата на място и претъпканите съоръжения. Още преди повече от седем години имаше планове основният корт „Филип Шатрие“ да бъде ремонтиран, за да има и повече място за всички, и подвижен покрив.

През 2016-а Върховната административна юрисдикция на Франция даде зелена светлина за проекта, който беше спрян преди това от съдебно решение.

Защитници на околната среда бяха изразили възражението, че построяването на нов корт с капацитет 5,000 седящи места в популярната ботаническа градина „Отьой“ ще бъде пагубно за природата и именно това наложи 5-месечното замразяване на проекта. В крайна сметка Френската тенис федерация  надделя в битката и започна работата по разширяване на комплекса. А от основно значение бе определянето на ботаническите градини като „технически“, а не „исторически“.

Така вече официално всички турнири от Големия шлем имат закрити централни кортове, на които ще може да се играят мачове въпреки атмосферните условия.

Миналата година Ролан Гарос бе с по-голям награден фонд –  увеличението бе с 8% в сравнение с предходния сезон, като общата сума бе €42,661,000.

TennisKafe.com


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH