Разликата в позициите на корта между Даниил Медведев и Александър Зверев бе в основата на победата на руснака във финала на Мастърс турнира в Париж. Това е заключението на анализатора на АТР Крейг О’Шанеси, който дава аналитичен поглед към битката за трофея в зала „Берси“.
Точка на контакт в разиграванията
Медведев изпълняваше 27% от ударите си вътре спрямо основната линия, което бе почти двойно спрямо 15-те процента на Зверев. Голяма част от тези топки в разиграване за Медведев бяха изпълнени в зоната на двата метра пред основната линия, откъдето с отлични форхенди и бекхенди поставяше Зверев под напрежение.
По принцип обичайната позиция на тенисистите е в двата метра зад основната линия и този мач не бе изключение. Зверев изпълни 50% от ударите си оттам, а при Медведев те бяха 46%.
Интересен е обаче анализът при топките, отиграни в най-дълбока възможна позиция, на над 2 метра зад основната линия – позиция, от която можеш да се защитаваш, но не и да атакуваш. А това е друга ключова зона, експлоатирана от руснака.
Медведев отигра от такава позиция едва 27% от ударите си, докато при Зверев говорим за 35%, тоест повече от една трета от ударите на германеца са от позиция, при която той няма как да атакува.
Къде Медведев изпълняваше ударите си
Къде Зверев изпълняваше ударите си
Дълбочина
Играейки по-навътре в корта помага на Медведев и да изпълнява по-дълбоки топки. 89% от топките на шампиона в Париж във финалния двубой са попадали след сервис линията спрямо 83% на Зверев.
Разликата е още по-осезаема в третия сет, в който дълбоките топки на Медведев са 90%, а на Зверев само 75%.
Сила
Не само, че Медведев успяваше да играе от по-агресивна позиция и да взима топката по-рано, той успяваше и да удари топката по-мощно. Средната скорост на ударите му бе 116 км/ч спрямо 112 за Зверев, а в третия сет – 117 спрямо 110. Тоест – германецът стоеше прекалено дълбоко, удряше по-плитко и не изпълняваше ударите си с достатъчна сила, за да притесни съперника си.
Бекхендите
Напълно очаквано голяма част от разиграванията преминаха в размени в полето за предимство като всеки от двамата опитваше да пречупи бекхенда на другия. Медведев изпълни 49% от ударите си по диагонала към бекхенда на Зверев, 14% в средата и само 27% към форхенда.
Тези размени изглеждаха сравнително равностойни, но Медведев постоянно си създаваше предимство, защото така и не се дърпаше назад. Като цяло Медведев е изпълнил бекхенда си в 29% от случаите в позиция вътре в корта спрямо само 10% при Зверев.
Къде Медведев изпълняваше бекхендите си
Къде Зверев изпълняваше бекхендите си
Друг ключов фактор е това, че Зверев изпълни прекалено много бекхенди в мача – 183 спрямо 162 форхенда, тоест 21 обратни удара повече. Колкото и добър да е обратният ти удар, това не е печеливша тактика. За сравнение – Медведев е изпълнил 158 бекхенда и 175 форхенда.
Освен това руснакът има по-висока скорост и от форхенд – 126 км/ч спрямо 123 км/ч.
Крайният резултат е смесица от малки битки, които Медведев спечели и които му помогнаха да стигне до успеха. Медведев като цяло удари повече форхенди, изпълни ги по-силно, а когато играеше с бекхенд, го правеше с по-голям натиск заради по-агресивната си позиция на корта.
„Как удряш топката има значение. Както и къде го правиш“, завършва анализът на финалния мач.