На коварната трева дори моментен спад може да има пагубни последици

На коварната трева дори моментен спад може да има пагубни последици

telenor

Винаги съм се удивлявал как една или две точки могат да направят космическа разлика в тениса. Ако Федерер бе реализирал мачбола си при 5-4 в третия сет, сега всички щяхме да говорим за поредната победа с 3-0, за подобрения рекорд за поредни сетове на Уимбълдън и Маестрото уверено щеше да гледа към титла №9, докато Надал и Джокович се избиват в другия полуфинал. Вместо това обаче ръката на Кевин Андерсън не трепна, южноафриканецът пласира мощен форхенд по диагонала и два часа по-късно победоносно вдигна ръце пред аплодиращата, но несъмнено разочарована публика на корт №1.

За пореден път се доказа, че на коварната трева дори моментен спад може да има пагубни последици за тенисиста – тъй като събитията се развиват толкова бързо, много по-лесно може да се навакса наглед голямо изоставане и статуквото коренно да се преобърне в рамките на 30-40 минути.

Преди мача смятах, че Андерсън има силите да отстрани Федерер или поне да направи мачът завързан. Южноафриканецът сервираше феноменално срещу Гаел Монфис, а за разлика от Иво Карлович и Милош Раонич например, притежава достатъчно добра игра от дъното на корта, за да се задържи с Федерер в дългите размени. Движението по корта на 32-годишния тенисист от Йоханесбург е наистина впечатляващо за човек с ръст от 203 см!

Много пъти обаче даден играч е имал на теория аргументите за успех срещу Федерер или някой друг от Голямата четворка, а на корта не се е получавало точно така. Първият сет сякаш искаше да ни покаже, че отново ще гледаме добре познат филм – Федерер наложи вихрено темпо и проби още в първия гейм, а таймингът на Андерсън отсъстваше. Южноафриканецът изглеждаше разбалансиран и изнервен, а сервисът не му носеше почти никакви евтини точки. Изумително е как Федерер редовно отгатваше посоката на изстрели с по 120-130 мили в час и с блок ретур успяваше да влезе в равностойна позиция в разиграванията.

Така сетът приключи 6-2 за около 20-тина минути, а журналистите около мен доволно потриваха ръце, очаквайки бързата развръзка на двубоя и скорошния обяд.

В началото на втората част обаче видяхме нещо, което не се бе случвало от 2016 г. – пробив в сервиса на Федерер на Уимбълдън! Заради дългите си ръце, Андерсън има огромен обвхат на ретур. Южноафриканецът отгатна на няколко пъти посоката на началния удар и прати топката много дълбоко, което се оказа достатъчно за брейка. Със специалиста от Tennis Channel Джоел Дръкър изкоментирахме в този момент, че ако Андерсън успее да измъкне един сет, мачът може да стане изключително труден за Федерер.

Както е правил много пъти обаче, без да играе най-силния си тенис, Маестрото намери начин да върне пробива, а в изпъстрения с грешки тайбрек все пак се добра до успеха – 7-5 точки и вече развръзката можеше да бъде само една, нали?

federer

Личеше си обаче, че швейцарецът е нестабилен от дъното на корта и пресилва голяма част от ударите си в желанието си да смогне на темпото на Андерсън, който се опитваше да спука топката при всеки форхенд. Ключовият момент за мен бе онзи отрязък от 5-4 до края на третия сет, когато Андерсън спаси мачбол, осъществи моментален пробив, а след това измъкна собственото си подаване от 0-40, за да довърши успешно частта.

“Не се бях притеснил особено, мислех за това как водя с 2-1 сета”, заяви големият шампион на пресконференцията след края на срещата. Несъмнено обаче този негативен период разколеба швейцареца и даде допълнителни сили на неговия опонент, който до този момент не бе печелил сет срещу Федерер и никога не бе побеждавал тенисист от топ 2 на света.

В четвъртия сет нивото на сервис на Андерсън стана още по-високо. Южноафриканецът редовно перфорираше линиите с изстрели от 132 мили в час. Гигантът се досети, че Федерер по-трудно може да блокира ретура от форхенд, без да повдигне топката, и затова все по-често търсеше правата при сервис от страната на предимство. Един пробив в средата на сета се оказа напълно достатъчен и ето, че щяхме да гледаме пета решителна част.

Петият сет ми напомни страшно много на финала през 2009 между Федерер и Анди Родик. И двамата имаха някои ранни полу-възможности за пробив, след което се стабилизираха и сервис геймовете им дълго време вървяха на 0 или на 15. Джоел Дръкър сподели, че е голям привърженик на правилото за тайбрек в последния сет, което е в сила на US Open. Когато сте стигнали до 6-6 гейма в петата част, очевидно сте изключително равностойни и еднадве точки така или иначе ще решат победителя!

“От един момент нататък и двамата се превръщат в губещи. Загубилият си тръгва от турнира, а спечелилият няма да има сили и ще бъде лесна плячка в следващия кръг”, добави пък представител на британската преса.

8-8, 9-9, 10-10, 11-11… изглеждаше сякаш никога няма да свърши и двамата смело са се насочили към рекорда на Джон Иснър и Никола Маю. Тогава 36-годишният велик шампион най-после почувства умората. Първият му сервис спря да намира целта, а измореният му втори начален удар бе лесна плячка за гиганта. Въпреки двете брилянтни точки, които Федерер спечели в гейм №23, този път Андерсън не пропусна шанса си и постигна първия пробив в сета.

В полуфинала на Олимпийските игри през 2012 г. Федерер отново изигра подобен дълъг финален сет срещу Дел Потро. Тогава швейцарецът пръв проби и сервира за победата и веднага последва моментален рибрейк. Андерсън обаче не повтори тази грешка – започна лошо финалния гейм със загубена първа точка, но с нова порция топовни изстрели от сервис стигна до победата след над 4 часа игра.

“Чувствам се ужасно в момента, тези загуби се преживяват все по-трудно, но амбицията ми е да се завърна тук и догодина”, бе категоричен Маестрото.

За Андерсън пък това е първи полуфинал на Уимбълдън, където го очаква тенисист с подобни на неговите физически данни – Джон Иснър.

Борис Стрижлев, специален пратеник на TennisKafe.com на Уимбълдън


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH