Наградите на „ТенисКафе“: Номинациите за „Завръщане на годината“

Наградите на "ТенисКафе": Номинациите за "Завръщане на годината"

Сезон 2020 завърши, а в края на всяка кампания е логично да се раздадат награди за най-добро представяне. „ТенисКафе“ прави своя собствена класация в няколко категории, като вие ще имате възможността да гласувате в специална платформа, за да изберете фаворита си. 

Поредната категория, която ви представяме, е „Завръщане на годината“ (вижте първата – за „Играч на годината“ – ТУК, втората – за „Отбор на годината“ – ТУК, и третата – за „Пробив на годината“ – ТУК.). Даваме ви възможност да избирате измежду играчите, за които бяхме забравили, но те направиха впечатляващи завръщания в тура. Очаквайте още няколко класации – като треньор на сезона и „Любимец на феновете“. Ще ви ги представим една след друга, а гласуването ще се проведе накрая:

Завръщане на годината при дамите:

1. Цветана Пиронкова

Pironkova

Няма как номинациите да не започнат с едно от най-успешните завръщания в спорта като цяло през 2020. Цветана Пиронкова не бе играла цели три години, след като роди сина си Александър, а през настоящата кампания обяви сензационната новина, че отново ще я видим на корта. Първият ѝ мач след дългата пауза дойде не къде да е, а на US Open. Останалото е история.

Тя се възползва от системата за „защитен ранкинг“ и успя да влезе в схемата в Ню Йорк, за да запише най-доброто си представяне в надпреварата в цялата си кариера. Цвети започна с 6-2 6-3 срещу Людмила Самсонова, а след това накара специалистите да се замислят дали въобще да я отписват. Пиронкова надигра със 7-5 6-3 двукратната шампионка от Големия шлем Гарбине Мугуруса. Не даде сет и на Дона Векич, след което надделя над Ализе Корне в инфарктен осминафинал.

Така дойде големият ден на българката – 1/4-финал в Ню Йорк срещу Серина Уилямс. Цвети отново игра превъзходно, поведе със сет и пробив, но 23-кратната шампионка от Големия шлем се реабилитира и постигна обрат до 4-6 6-3 6-2. Пиронкова обаче впечатли всички с невероятната си игра от бекхенд, хладнокръвието, психиката и доброто движение по корта – нещо, което едва ли някой бе очаквал тя да демонстрира на толкова високо ниво.

На последвалия Ролан Гарос бившата №31 постигна две победи – над Андреа Петкович и над Серина, този път след отказване на американката. След това бе спряна от Барбора Крейчикова, но завърши годината под №135 в ранглистата и ни накара да чакаме с нетърпение следващите ѝ изяви. Те могат да бъдат още в началото на 2021 – на Australian Open.

2. Виктория Азаренка

Azarenka Osaka 2

Контузии и проблеми извън корта – така могат да се опишат последните години за Виктория Азаренка. Но двукратната шампионка от Големия шлем показа защо никога не трябва да бъде отписвана. През 2020 тя беше близо до третия си „мейджър“ и спечели турнир от сериите Premier 5, завръщайки се отново в топ 15.

Бившата №1 триумфира на Western & Southern Open, след като Наоми Осака се отказа поради травма преди финала, но след това загуби от японката в мача за титлата на US Open след обрат – 6-1 3-6 3-6. Поражението беше болезнено за тенисистката от Беларус, а след това тя загуби и финала в Острава от сънародницата си Арина Сабаленка, но можем смело да заявим, че Вика се завърна в елита.

Носителката на 21 титли на ниво WTA завърши годината под №13 в ранглистата и със сигурност очаква с нетърпение 2021 г.

3. Лаура Зигемунд

NEW YORK, NEW YORK - SEPTEMBER 11: Laura Siegemund (L) of Germany and Vera Zvonareva (R) of Russia celebrate winning match point during their Women's Doubles final match against Nicole Melichar of the United States and Yifan Xu of China on Day Twelve of the 2020 US Open at the USTA Billie Jean King National Tennis Center on September 11, 2020 in the Queens borough of New York City. (Photo by Al Bello/Getty Images)

Всички си спомняме тежката контузия, която германката претърпя в Нюрнберг през 2017. Дотогава бе спечелила две титли на сингъл, както и три на двойки, навлизаше във важен етап от кариерата си, но коляното ѝ поддаде и тя скъса връзки.

Успехите на Зигемунд бяха спорадични след завръщането, но през 2020 тя показа, че макар вече на 32 години, за нея няма невъзможни неща. Тя спечели първа титла от Големия шлем на двойки, а на сингъл успя да запише най-доброто класиране на „мейджър“ в кариерата си.

Световната №50 оформи тандем с Вера Звонарьова за първи път, а двойката се оказа повече от успешна. На US Open – в първия им турнир заедно, те достигнаха до финала, а там надделяха над Никол Меличар и Су Йифан с 6-4 6-4. „Не е случайно, че двете играем заедно, защото чувстваме, че се допълваме“, смята Зигемунд.

Невероятното завръщане към най-добрите ѝ дни продължи на Ролан Гарос, където германката показа защо клеят е любимата ѝ настилка. Победи Кристина Младенович, Юлия Гьоргес, обърна Петра Мартич, елиминира Паула Бадоса и за първи път игра четвъртфинал в турнирите от Шлема. Там загуби от Петра Квитова и сезонът ѝ приключи, но през 2021 можем да очакваме много от нея.

4. Патриция Мария Тиг

PARIS, FRANCE - OCTOBER 03: Patricia Maria Tig of Romania plays a forehand during her Women's Singles third round match against Fiona Ferro of France on day seven of the 2020 French Open at Roland Garros on October 03, 2020 in Paris, France. (Photo by Shaun Botterill/Getty Images)

Преди три години румънката реши да се концентрира върху здравето си след редица контузии и не игра 52 последователни седмици, заради което бе извадена от ранглистата през септември 2018. Междувременно Мария Тиг стана майка – роди дъщеря си София през ноември същата година. А през април 2019 реши да се завърне на корта.

Винаги е трудно да направиш нещо подобно, а Тиг беше близо до първа титла в кариерата още същата година в Букурещ, но загуби от Елена Рибакина. Голямото ѝ завръщане обаче бе през 2020. Румънката най-сетне вдигна над главата си първо отличие, след като надигра с обрат Южени Бушар на турнира на клей от сериите International в Истанбул, а освен това записа най-доброто си представяне в Шлема.

Тя игра във втори кръг на US Open и в трети на Ролан Гарос, като завърши кампанията на най-високото място в кариерата си до момента – №56.

Завръщане на годината при мъжете:

1. Васек Поспишил 

Sinner-Pospisil-Sofia Open Final-4

След като претърпя операция на гърба, канадецът пропусна първата половина от сезон 2019 и до тази година правеше постепенно завръщане към най-добрата си форма. 30-годишният тенисист, който е шампион на двойки от Уимбълдън 2014, успя да се доближи до нея, а беше още по-близо и до първата си титла на сингъл.

Васек достигна до финала в Монпелие още през февруари, след като елиминира играчи като Денис Шаповалов и Давид Гофен, но на финала бе спрян от Гаел Монфис. Постепенно обаче показваше все по-добра игра и записа най-доброто си класиране на US Open – стигна до осминафинал, след като отстрани Милош Раонич и Роберто Баутиста Агут.

Сезонът му можеше да завърши подобаващо, тъй като Поспишил игра страхотен тенис в „Арена Армеец“ в София, но на финала допусна загуба от 19-годишния Яник Синер, губейки напрегнат тайбрек в третата част. Въпреки неуспеха – канадецът остана с усмивка на лице и с надежда за сезон 2021.

2. Кевин Андерсън

Djokovic Anderson

След Уимбълдън 2019 двукратният финалист от Големия шлем не игра половин година заради различни травми и изпадна извън топ 100. Бившият №5 страдаше от контузии в коленете и въпреки това показа страхотна игра на ATP Cup още в първите дни от кампанията.

Загуби от Новак Джокович, но в дадени етапи от мача доминираше, след което записа два успеха – над Беноа Пер и Кристиан Гарин.

Оттам насетне годината за него бе изпълнена с върхове и падения. Достигна трети кръг на Ролан Гарос и загуби още на старта на US Open от Александър Зверев, но игра полуфинал във Виена, за да завърши годината под №81 и да покаже, че макар и на 34, все още е способен да се противопоставя на най-добрите.

3. Милош Раонич

Paris_2020_Milos Raonic

В последно време бившият №3 е измъчван от различни травми и въпреки че трябва да се бори с тях, той успя да направи успешно завръщане през 2020.

Канадецът не спечели трофей, но игра четири полуфинала, включително и битка за трофея на Western & Southern Open, където претърпя поражение от Новак Джокович, след като бе спечелил първия сет – 6-1 3-6 4-6. А на Australian Open впечатли с достигане до четвъртфиналите, където отново бе спрян от сърбина.

Милош отпадна във втория кръг на US Open и пропусна Ролан Гарос, но се завърна под №14 и приключи кампанията с 23 победи и 9 загуби.

4. Андрей Кузнецов

WINSTON-SALEM, NC - AUGUST 22: Andrey Kuznetsov of Russia serves to John Isner during the fourth day of the Winston-Salem Open at Wake Forest University on August 22, 2017 in Winston-Salem, North Carolina. (Photo by Jared C. Tilton/Getty Images)

Последният пълен сезон на руснака бе през 2017, след което дългогодишните проблеми с таза го принудиха да се откаже от тениса.
Бившият №39, който е шампион на Уимбълдън при юношите и бивш финалист на двойки на Sofia Open, се впусна в нови приключения. Той стана треньор на Евгени Донской, работи като коментатор за „Евроспорт“, а също така се ожени за съпругата си Даря и двамата вече имат син. Но Кузнецов разбра, че все още има какво да даде на тениса като състезател.

Завърна се в тура и даде заявка на US Open, когато елиминира Сам Куери и достигна до втория кръг в едва втория си турнир след дългата пауза. Стана първият играч, който няма ранкинг, но достига до тази фаза на „мейджър“, откакто последно Николас Кийфер го стори на Уимбълдън 2007.

Сега Кузнецов се намира под №509 в ранглистата. „Сигурен бях, че ще се завърна. Само не знаех колко време ще отнеме. Мислех, че може да отнеме дори повече от три години, или път пет“, сподели руснакът пред ATP преди US Open. „Но някъде вътре в себе си се надявах и вярвах, че ще успея да се върна. Беше въпрос на време“.

Очаквайте скоро платформата за гласуване. Междувременно може да изберете своя фаворит в коментарите под публикацията.


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH