По-бързи ли са кортовете на US Open? Мненията са разнопосочни

По-бързи ли са кортовете на US Open? Мненията са разнопосочни

Неизменно в първите дни на турнир от Големия шлем скоростта на кортовете е една от големите теми за тенисисти, специалисти и фенове. US Open 2021 не само не прави изключение, а точно обратното – това е тема №1 в първите два кръга на надпреварата.

Защото според мнозина кортовете в Ню Йорк никога не са били по-бързи. По видяното от телевизионния екран действително изглежда, че играта е на много висока скорост. Бившият №1 Джим Къриър, който е на място, каза, че настилката е като „лед“.

Това е мнението и на повечето тенисисти. Загубилият във втори кръг Каспър Рууд каза, че през живота си не е играл на по-бързи кортове. Само че организаторите на турнира твърдят, че настилката е точно толкова бърза, колкото е била през 2019 и 2020.

Както често се случва, всеобщото мнение е, че скоростта е особено бърза на външните кортове, за сметка на големите, на които трибуните и големината на стадиона подпомагат малко по-бавна игра.

Факт е, че в първия кръг на турнира при мъжете имаше 43 тайбрека и пробивите бяха истинска рядкост. „Трудно е да кажа, играх и двата си мача на централния корт, а централният корт, особено на Голям шлем, защото е огромен, е различен. Нормален е. Настилката е същата, просто условията са различни. Така че централният корт винаги е по-бавен“ – коментира Даниил Медведев. „На тренировъчните кортове е супер бързо. Много пъти взимаш топката късно. Сервисът се получава бърз, плъзга се по корта.“

Според Матео Беретини кортовете са „много бързи“, а така смята и Гарбине Мугуруса. „За мен винаги са бързи. Някои кортове дори по-бързи. На US Open винаги са бързи. Не мисля, че тази година са много по-бързи от миналата, но зависи на кой корт играеш. Знам, че корт 17 винаги е бърз, по-бърз от останалите. „Артър Аш“ пък е по-бърз от „Луис Армстронг“, смята испанката.

И все пак – мнението на тенисистите може би не е най-меродавното, тъй като става въпрос за лично усещане. „Тренирах на този корт (Грандстенд) и ми се струва, че кортът е малко по-бавен, може би защото няма покрив и влиза повече въздух. Затова е по-бавен“ – каза след мача си от втори кръг Арина Сабаленка, една от фаворитките при жените.

Ако погледнем по-глобално на темата, то тя е поредната, която прави тениса толкова специален спорт. Едва ли има друг спорт, в който състезателите да се съревновават при толкова различни условия в хода на сезона – клей, трева, хард, открито, закрито, различни топки, различна скорост на настилката и още един куп други компоненти, които правят играта непредсказуема. Така смята и Даниил Медведев. „Харесва ми, че имаме различни хард кортове на тура, защото някои турнири са много бавни. Някои като тук са доста бързи. Това е добре за всички.“


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH