Уимбълдън – да комерсиализираш традициите

Уимбълдън - да комерсиализираш традициите

Първата седмица на Уимбълдън е към края си. Нямат край обаче дейностите, които човек може да прави, докато е част от най-старата надпревара от Големия шлем.

И дори традициите да са важно нещо, по правилата на комерсиализацията в спорта това съвсем не е достатъчно условие за един успешен турнир.

С какво се свързва едно „цялостно изживяване“ в All England Club?

Разбира се, порция ягоди със сметана, както и чаша шампанско са два от символите на тенис магията Уимбълдън. Но има и признаци, по които може да различите безпогрешно, че един фен се е запътил към „свещената трева“, дори и да го срещнете в центъра на Лондон.

№1 в списъка са сламените шапки. Може да си ги купите на път към комплекса или вътре в него, а цената е 15 паунда.

Wimbledon

Със сламените шапки идва и комплект от традиционни шеги. Например, ако пътувате в метрото и някой фен забележи, че разглеждате приложението от вестника за Уимбълдън, голяма е вероятността да ви заговори: „Мейт, на Уимбълдън ли отиваш? На Централния корт?“ А след това да се пошегува: „Да знаеш, че дори и да имаш билет, няма да те пуснат на Централния корт без сламена шапка. Бих ти дал моята, но и аз искам да вляза да гледам тенис, така че ще трябва да си намериш една.“

Мнозинството от хората пътува с метро до станция „Southfields“, след което ви предстоят 12 минути ходене до кортовете. Още с излизането на улицата, таксиметрови шофьори започват да ви бомбардират с предложения да ви спестят дори и минималните усилия от кратката разходка. По-евтиният вариант са превозни средства, които наподобяват рикши и ще ви закарат за 2,50 паунда, но шофьорите им карат по начин, който може да превърне това пътуване в неочаквано екстремно изживяване.

taxi

Колкото до билетите за самите мачове, цените са гъвкави (по-високи от предварително обявените) за последните четири дни от турнира, а и не можете да си ги купите в самия комплекс.

Например, в последните години билетите в интернет за полуфиналите вървяха между 350 и 3,500 паунда в зависимост от местата на корта, на които отговаряха. Пропускът за комплекса струва 20 паунда, а с него последните 4 дни имате достъп до всички кортове извън централния и корт №1 и можете да се присъедините и към изживяването „Henman Hill“. 

Още с първите няколко минути из комплекса, веднага разбирате защо доста от хората със сламените шапки, които вече сте видяли в метрото, са били заредени и с пазарски чанти, пълни с провизии. Един ден на Уимбълдън може да остане в съзнанието ви не само заради страхотните мачове, които сте видяли, но и заради парите, които сте похарчили за съвсем обикновени покупки. Сумата може да ви се стори сериозна, дори според стандартите на Лондон.

Wimbledon

Сутрешна чаша кафе ще струва 2,90 паунда, а ако искате към нея да добавите и сандвич или салата, сметката ви ще стане 8-9 паунда.

Бутилка шампанско, с която обикновено се запасяват феновете преди да заемат местата си на „Henman Hill“ ще ви струва 42 паунда. Превърналата се в икона на турнира порция ягоди със сметака пък за седма поредна година остава на цена 2,50 паунда. Организаторите имаха идея да ги направят по-скъпи, но новината изтече в медиите и публичното недоволство спря промяната. Ако искате да добавите и малък сладолед към ягодите, това означава допълнителни четири паунда.

wimbledon-ww

Ще видите много от феновете да се насочват към централния корт с големи чаши с надпис Pimm’s. Ликьорът е една от любимите „глезотиийки“ на местните тенис любители, а освежаващият му ефект е оценен доста високо – на 8,50 паунда. Една леденостудена бира от официалния спонсор на турнира „Stella Artois“ ще ви струва 4,70 паунда.

За обяд си пригответе между 8,50 (за малка пица) и 15 паунда за бъргър или друго меню в един от ресторантите около кортовете. Ако искате да си купите нещо за спомен от турнира, ще ви се наложи отново да се наредите на опашка. Стълпотворенията пред официалния магазин на Уимбълдън са постоянни, така че ще трябва да изчакате един от уредниците на входа да ви даде знак, че можете да влезете. Огромния брай хора в магазина бързо ви убеждава, че подобни мерки за контрол на входа, са повече от задължителни.

Nico Rosberg on day eleven of the Wimbledon Championships at The All England Lawn Tennis and Croquet Club, Wimbledon. (Photo by Adam Davy/PA Images via Getty Images)

Пазаруването вътре е доста стресиращо изживяване, така че е силно препоръчително да имате идея, какво точно искате да си купите. Стандартна тениска с логото на Уимбълдън струва 25 паунда. Артикули от типа на значки и чаши варират между 2-10 паунда. Ако пък си мечтаете да се появите на работа с вратовръзка от турнира, ще трябва да си приготвите 109 паунда.

Очевидно има и фенове, които се обличат с униформите на съдиите на стол, защото това също е сред предоженията в магазина. Сакото на арбитрите ще ви струва 797 паунда, докато пуловерът добавя още 290 паунда към цената.

Spectators on Murray Mound watch the game between Andy Murray and Fabio Fognini on day five of the Wimbledon Championships at the All England Lawn Tennis and Croquet Club, Wimbledon. (Photo by Philip Toscano/PA Images via Getty Images)

През годините Уимбълдън си е изградил аура на храм на тениса, който е единствен по по рода си, а този висок стандарт се разпростира и върху всичко, което е асоциирано по един или друг начин с турнира.

На феновете остава изборът, дали да похарчат 797 паунда за сако, 25 паунда за тениска или пък да си вземат сламена шапка и чанта с провизии и да се запътят към корта. При всички положения обаче вече е факт нетрадиционната колаборация между традициите и комерсализацията.

TennisKafe.com


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH