С толкова богат избор, който имаме, избирането на правилната ракета се превръща в доста трудна задача. И въпреки че ще намерите модели, на които пише „за начинаещи“, това съвсем не е адекватно.
Преди всичко от значение са характеристиките, с които разполага ракетата и това дали те отговарят на вашите нужди, стил на игра и ниво на умения.
Повече мощност, повече комфорт, повече сила? Или и от трите? Ако прибавите и теглото на ракетата и размера на главата, бихте се объркали още повече. Правилната комбинация от тези критерии ще доведе до най-добри резултати на корта.
Ракетите могат да бъдат изработени от различни материали. Човек, който тепърва започва да се занимава с тенис, е добре да прибегне да алуминиева, защото е по-лека. Карбоновата се използва от професионалисти, а и е в пъти по-скъпа.
Размер на грифа
Това може да проверите лесно като хванете ракетата с играещата ръка. Ракетата, която е най-подходяща за вас, не трябва да има голямо разстояние между върховете на пръстите и дланта. Обикновено размерът за възрастни е между 4 и 4,8 инча. Ако сте по средата, изберете по-малкия размер.
Сила
За начинаещ тенисист е най-подходящо ракетата да е с по-голяма глава (над 105 кв. инча). По този начин центърът (повърхността контактуваща с топката) има по-голяма площ и се получават по-висок процент чисти удари. Предимството на този тип ракети е възможността да се разиграва значително по-лесно, като целта е да се придобие чувство за изпълнение на дадения удар с по-малко грешки.
Размерите по принцип са три:
Над 105 кв. инча
Между 95 и 105 кв. инча
Между 85 и 95 кв. инча
Дължина
Стандартната е 27 инча. Някои смятат, че по-дългата подобрява сервиса, а други са на мнение, че намалява маневреността ви. Преди да навлизате в конкретни специфики, заложете на стандарта като за начало.
Тегло и баланс
Гледайки всички тези тенисисти, сигурно си мислите, че ракетите им са много леки, защото удрят топката с уникална прецизност. Това обаче не е точно така. Ако са прекалено леки, шокът за рамото ви ще е огромен, а ако са много тежки, няма да може да я държите и да изпълнявате ударите правилно. Заложете на тегло между 283 и 326 грама.
По-тежка ракета предоставя повече сила на удара, по-стабилна е и пренася по-малко сътресение на ръката след удар при равни други условия. По-леката ракета предлага повече маневреност и следователно играчът може да замахне по-бързо и да има контрол върху ракетата.
Когато обаче се вземе предвид и балансът на ракетата, горните правила не важат с такава сила. Характерните черти на ракетите, които използват професионалистите, са, че са тежки и че предоставят контрол, което е в противоречие с написаното по-горе, но това се достига благодарение на баланс, който съсредоточава по-голямата част от теглото на ракетата в дръжката – тоест центърът на тежестта на ракетата е изнесен към дръжката. Така въпреки като цяло по-голямото тегло на ракетата, главата й остава сравнително лека, а поне на теория се губи малко от стабилността й.
Кордаж
Плетката на кордата е много важна за много аспекти от представянето на ракетата. Характерни са 2 вида – отворена и плътна. Плетката на кордата се формира от хоризонталните и вертикалните линии, при наплитането на кордата. Най-разпространената отворена плетка се състои от 19 хоризонтални и 16 вертикални линии (накратко се казва, че плетката е 16х19), докато най-разпространената затворена плетка има 20 хоризонтални и 18 вертикални линии (20х18)
С по-рядко наплетена ракета кордажът се движи по-свободно и топспин ударите се изпълняват по-лесно. При ракета с по-отворен модел на наплитане, обтягането на кордажа се усеща по-малко.
Новите модели
Трябва да знаете, че производителите на ракети също искат да генерират печалби. Затова и ще откриете много модели с екзотични имена и цветове. Това не означава, че са по-добри, а само по-скъпи.