Уимбълдън и „вечната тема“ с бялата екипировка

Уимбълдън и "вечната тема" с бялата екипировка

Кортовете на Уимбълдън са пропити с традициите на тениса, но в съвременната игра важат и правилата на комерсиализацията в спорта. Организаторите на третия турнир от Големия шлем са се постарали много, за да задоволят консуматорския порив на феновете, но успяват да съчетаят това и със спазване на някои правила. Например носенето на бели екипи.

Идеята с въвеждането им, от практическа гледна точка, е била на тенисистите да им е по-хладно, тъй като белият цвят много повече отразява светлината, отколкото да я адсорбира, което е важно, когато се играе на слънце. Това е било изключително важно, когато тенис облеклото е включвало панталони и блузи с дълъг ръкав в миналото.

Има немалко хората в света на тениса сега обаче, които не одобряват дрескода на Уимбълдън. Производителите на екипи пък със сигурност се против,  тъй като всички играчи изглеждат еднакво, а продажбите спадат.

Култова е историята, когато организаторите наложиха глоба на Южени Бушар заради черната презрамка на сутиена й. Или когато Роджър Федерер си имаше проблеми, защото подметката на обувката му беше оранжева.

LONDON, ENGLAND - JULY 11: Roger Federer of Switzerland walks off No.1 court after losing his Men's Singles Quarter-Finals match against Kevin Anderson of South Africa on day nine of the Wimbledon Lawn Tennis Championships at All England Lawn Tennis and Croquet Club on July 11, 2018 in London, England. Anderson won the match 6-4, 7-6, 5-7, 4-6, 11-13 in 4hr 13min. (Photo by Julian Finney/Getty Images)

Откъде обаче идва правилото и защо толкова стриктно се следи за спазването му?

Белият цвят е показателен за статута и благосъстоянието на човек в обществото. През 19 век белите дрехи са били по-скъпи, а тенис са играли предимно представители на елита, за които е било важно да демонстрират възможностите си не само на корта, но във финансово отношение.

Официално правило за „предимно бяла екипировка“ се въвежда през 1963 г., а през 1995 г. то се променя на „почти изцяло бяла екипировка“.

Tracy Austin is the centre of press attention

Уимбълдън не се поддава на съвременните тенденции и още през 1972 г., когато US Open разрешава цветните екипи, най-старият турнир се придържа към традицията.

През 2014 г. е последната актуализация по отношение на облеклото на играчите, като критериите стават още по-стриктни и включват: малък или никакъв тъмен елемент, без флуоресцентни цветове, предпочитание към пастелени цветове,  предпочитание гърбът на фланелката да е изцяло бял, предпочитание шортите и полите да са изцяло бели. Всички аксесоари, включително шапки, чорапи, обувки, да се изцяло бели.

Роджър Федерер бе сред първите, които определиха правилата от 2014 г. за „прекалено строги“. Легендата Мартина Навратилова пък тогава припомни, че според съответните изисквания в музея на Уимбълдън има нейна екипировка, с която е печелила турнира, и която не отговаря на критериите.

И все пак ако има нещо, което е повече от ясно на всички, то е, че на Острова са достатъчно упорити, че да не позволят някой да им посяга на традициите, колкото и нелепи да са някои от тях.

Закуската ще е ягоди със сметана, играчите ще са в бяло и всяка година ще се консумират около 330,000 чаши чай и кафе.

TennisKafe.com


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH