Бекер: Успехите на Димитров ме радват, очаквам да се представи силно на Australian Open

Бекер: Успехите на Димитров ме радват, очаквам да се представи силно на Australian Open

Борис Бекер заяви, че добрата форма на Григор Димитров от последните месеци го радва и очаква силно представяне от първата ни ракета на предстоящия Australian Open. Носителят на шест титли от Големия шлем, който отново ще бъде част от екипа от експерти на Eurosport, даде интервю пред няколко европейски медии, сред които и „Тенискафе“.

Двукратният шампион от Australian Open коментира и други интересни теми, сред които завръщането на Рафаел Надал и Наоми Осака, случващото се около Симона Халеп и какви са най-големите разлики между съвременния Тур и този от дните му като играч.

– Какви са очакванията Ви за турнира при мъжете? Новак Джокович и Карлос Алкарас отново влизат в турнир, в който първото място в ранглистата е заложено на карта?

– Това е първият турнир от Големия шлем за годината и позицията в ранглистата е важна, но обикновено е много по-важна в края на годината. В края на миналата година целта на Новак бе да завърши като лидер и я изпълни. Сега обаче той ще мисли за титлата, а не за ранкинга. Според мен Джокович е фаворитът и тази година, най-малкото защото е печелил турнира 10 пъти. Нека повторя това: той е печелил Australian Open цели 10 пъти! Затова посочвам Новак като изявения фаворит, макар да е на 36 години. На United Cup имаше проблеми с дясната китка, но в Мелбърн гледах и двете му тренировки и ми изглеждаше възстановен. Той обаче трябва да внимава с подобни неща, тъй като няма да става по-млад. В същото време се радвам, че Карлос Алкарас отново ще участва на Australian Open, след като пропусна миналогодишния турнир заради контузия. В края на 2023 г. той игра добре на закрит хард, макар че това определено не е любимата му настилка. Не трябва да забравяме Даниил Медведев, който е двукратен финалист от Australian Open, както и Яник Синер, тъй като той прогресира много през втората половина на 2023 г. Те четиримата са основните фаворити, макар да има и други, като например Циципас, Рубльов и Руне, които са напълно способни на силно представяне в Мелбърн. Първият турнир от Големия шлем от годината винаги е интересен, тъй като никога не се знае кой ще успее да намери най-бързо шампионската си форма след зимната пауза.

– Прогнозите Ви за надпреварата при жените? Какво според Вас можем да очакваме от Наоми Осака при завръщането ѝ на Australian Open?

– Много се радвам, че Наоми се завърна. Тя отсъства дълго, но имаше напълно основателна причина за това. Тя е чудесен играч, а освен това все още е млада и изглеждаше много мотивирана в Бризбън. Много е важно, особено в женския Тур, суперзвездите да играят в големите турнири. Голям почитател съм на Швьонтек, Сабаленка и Рибакина, но имаме нужда от още тенисистки от този ранг. Трябва да спомена и Анжелик Кербер – друга шампионка от Australian Open, която се завърна след майчинство и показа добра форма на United Cup. Завръщането на Каролин Вожняки също е чудесна новина. Тенисът – както мъжкият, така и женският, има нужда от интересни съперничества. Феновете търсят играчи, с които да се асоциират, а това е по-лесно, когато съответният тенисист е в Тура от повече време и е спечелил титли от Големия шлем. След миналата година бих посочил Сабаленка и Рибакина като фаворитки, но в момента разликата между водещите тенисистки не е никак голяма, така че ни очаква много интересен турнир.

– Завръщането на Рафаел Надал на Australian Open трябваше да е голямата новина преди началото на турнира, но след това дойде контузията в Бризбън. Смятате ли, че това бе последния му шанс за участие на Откритото първенство на Австралия?

– Най-напред бих искал да кажа, че бях много щастлив да видя Рафа на корта в Бризбън. Имаше моменти, в които изглеждаше невероятно. Гледах мача му срещу Тийм, в който се представи страхотно, както и част от четвъртфинала. Изглеждаше в много добра форма, преди да дойде контузията. Работата е там, че след цяла година отсъствие можеш да си върнеш формата само с мачове. Можеш да тренираш на корта и във фитнеса всеки ден и по цял ден, но темпото и атмосферата на мачовете не могат да бъдат пресъздадени. Доколкото разбрах, той има малко разкъсване на бедрен мускул. Не мисля обаче, че би трябвало да сме разтревожени. Самият Надал каза, че 2 седмици може би ще бъдат достатъчни за възстановяване. Участието в Бризбън обаче бе сериозна крачка напред за него. Да, основният му приоритет е Ролан Гарос, но за да бъде във форма до тогава трябваше да започне да играе възможно най-рано през годината. Така че участието в Австралия определено бе добро решение за него. Надявам се да го видим отново на корта още през март, но при всички положения се радвам, че една от най-големите легенди е отново в играта.

– Вие прекратихте кариерата си на 32 години, но вече се счита за нормално играчите на тази възраст да продължават да се представят на високо ниво. Смятате ли, че в днешни дни щяхте да можете да играете по-дълго и може би да спечелите повече трофеи?

– Тогава времената бяха други. Тогава тийнейджърите бяха много по-успешни, отколкото в момента. Не говоря само за себе си – спомнете си също Матс Виландер, Майкъл Ченг и Пийт Сампрас, които започнаха да печелят титли от Големия шлем още на тази възраст. Аз бях професионалист в продължение на 17 години, което дори за днешните стандарти е доста дълго време. Разликата е в това, че влязох в Тура на 15. Повечето играчи все още не са готови да играят професионално на 15-16 години. Аз бях сред тези, които успяха, но с времето физическото натоварване започва да оказва все по-голямо влияние. Не съжалявам за нищо, бих го направил отново. Има и други фактори – календарът е по-различен, спортната наука е много по-напреднала, а играчите си вземат значително по-дълги почивки в сравнение с тези, които имахме по мое време. Днешните тенисисти получават и по-голям комфорт по отношение на чадърите на корта, времето между точките и сетовете – неща, с които ние не разполагахме. Ще бъда напълно искрен с Вас – когато се оплаквахме от горещото време, ни наричаха… Как да се изразя деликатно? „Котенца“. Сега, когато стане 25 градуса, ти отварят чадър, дават ти торба с лед и затварят покрива. Така че сега живеем в напълно различен свят. Харесвам този свят и мисля, че е по-добър за спорта и играчите, но той е причината те да играят по-дълго.

– Щяхте ли да спечелите повече титли от Големия шлем, ако играехте в момента?

– Доволен съм и на шестте, които имам (смее се). Като всеки играч и на мен ми се иска да бях спечелил повече, разбира се, но се гордея с кариерата си и не съжалявам за нищо.

– През последните години преминахте през доста предизвикателства в личен план. Бихте ли казали, че случилото се Ви направи по-добър човек и може би по-добър треньор?

– Не искам да навлизам в подробности относно това, което ми се случи. Важното е, че го оставих зад себе си. Категорично мога да кажа, че сега съм по-добър човек, отколкото бях преди 5 години. Наистина се надявам, че семейството ми ще се съгласи с това (смее се). Напълно е възможно да съм станал и по-добър треньор вследствие на всичко това, защото за да преодолееш подобни предизвикателства, се изисква огромна психологическа сила. Винаги съм казвал, че ако умът е достатъчно силен, можеш да местиш планини. Именно психиката е едно от най-важните неща, което отличава най-добрите от останалите. Мисля, че това е една от най-силните ми страни вече и като треньор, тъй като мога да говоря надълго и нашироко с играча относно преодоляването на различни предизвикателства. И сега, когато говоря тези неща, ги казвам с много повече авторитет и достоверност, отколкото преди 5 години.

– Какво е мнението Ви за случващото се със Симона Халеп? В случай, че наказанието ѝ бъде намалено, мислите ли, че тя отново ще може да бъде сред топ тенисистките в Тура?

– Най-напред бих искал да кажа, че се възхищавам на Симона и съм неин голям почитател. Физически тя отстъпва на повечето тенисистки в Тура, но за сметка на това е сред най-интелигентните играчи, които съм виждал. Победата ѝ с 6-2, 6-2 над Серина Уилямс на финала на Уимбълдън през 2019 г. според мен е един от най-силните мачове, изиграни от жена. Много ми е тъжно, че ѝ се налага да преминава през подобни неща. Надявам се, че Арбитражният съд в Лозана ще ѝ осигури справедлив процес и че адвокатите ѝ ще си свършат работата. Не само за Симона, но и за целия женски тенис би било добре тя да се завърне възможно най-скоро. Ако обаче 4-годишното наказание остане в сила, то тогава се съмнявам, че ще успее да се завърне, тъй като това е твърде дълго време. Наистина се надявам, че наказанието ѝ ще бъде намалено и тя ще получи възможност да рестартира кариерата си.

– Това лято играчите често ще играят на различни настилки, тъй като Ролан Гарос, Уимбълдън и Олимпийските игри в Париж ще се проведат в рамките на по-малко от два месеца. Какви са трудностите при прехода от трева към клей?

– Тази част от календара определено ще бъде много натоварваща за тенисистите. Не се сещам за друг спорт, в който ще се проведат толкова много важни турнири в такъв кратък период от време. Физическото и психологическото натоварване върху играчите винаги е огромно, но това важи в още по-голяма степен за годините с Олимпийски игри. Аз минах по този път през 1992, когато играх на Уимбълдън и 2-3 седмици по-късно участвах на Игрите в Барселона, където мачовете бяха на клей, а веднага след това се отправихме към САЩ за турнирите на хард. Нямаше почивка. Ситуацията е сложна, но никой не може да я промени. Нормално е всички тенисисти да искат да играят на Олимпиадата и да спечелят медал за страната си, но трябва да са разумни с графика си и да помислят дали могат да си спестят някой по-малък турнир или демонстративен мач. Ако имаш възможност да пропуснеш мач, който не е от голямо значение, трябва да се възползваш от нея.

– Григор Димитров започна сезона по чудесен начин, спечелвайки титлата в Бризбън след зрелищен сблъсък с Холгер Руне. Кой според Вас бе решаващият фактор, който наклони везните в негова полза?

– Първо трябва да кажа, че Григор винаги е бил сред най-талантливите играчи в Тура, още от дебюта си. Ще имаме нужда от цял ден, за да навляза в подробности относно това какво не се получи за него в продължение на няколко години. Сега обаче той е във втората половина от кариерата си и е осъзнал, че все още има неща, които би искал да постигне. Резултатите му от втората половина на 2023, особено достигането до финала в Париж, са доказателство за това на какво е способен Григор, когато е съсредоточен и мотивиран и има правилните хора в екипа си. Според мен това се пренесе и в Бризбън. Димитров направи нещо, което не е никак лесно – да запази добрата си форма от края на миналия сезон в началото на новия. Сега той играе може би най-добрия тенис в кариерата си. Разбира се, гледах финала в Бризбън и подкрепях Руне, надявам се да ме разберете, но е факт, че Григор беше по-добрият в онзи ден. Холгер игра добре, но Димитров игра още по-добре. На няколко пъти изпрати чудесен бекхенд по правата, сервисът, форхендът и движението му по корта също бяха отлични. Пълният комплект, ако мога да се изразя по този начин. Очаквам да запази това ниво и да се представи добре и в Мелбърн. Много се радвам на успехите на Григор, тъй като той е сред най-симпатичните и обичани играчи в Тура. Успехите му биха могли да привлекат още повече нови фенове към тениса, тъй като той е наистина чудесен човек и отличен посланик на нашия спорт. Надявам се при следващия си сблъсък с Руне да загуби, ще се наложи да ме извините за това, но винаги ми е харесвало да гледам Димитров и успехите му много ме радват.

– Миналата година Григор Димитров отпадна в трети кръг на Australian Open след загуба от Новак Джокович. Тази година ще бъде №13 в схемата, което е с няколко позиции по-високо в сравнение с 2023. Докъде според Вас може да стигне Григор в Мелбърн?

– Настоящата позиция на Димитров определено е сериозно предимство, тъй като няма да играе срещу нито един от фаворитите през първата седмица. Предвид жребия бих казал, че осминафиналът е напълно реалистична цел за Григор, а от там нататък – кой знае? Ако запази формата си от Бризбън, със сигурност ще бъде сериозно предизвикателство за всеки.

Australian Open 2024 ще бъде излъчен в България пряко в ефира на Eurosport.


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH