Андреа Гауденци заяви, че макар да почита традициите на тениса, според него е напълно ясно, че спортът трябва да се промени, за да бъде привлекателен за младата аудитория. Президентът на ATP даде доста интересно интервю за германското издание Tennis Magazin, в което коментира множество актуални теми като финансовата реформа, свързана с Мастърс турнирите, и създаването на ATP 1000 надпревара на трева.
„Искаме да създадем изцяло ново изживяване за феновете, което ще ни помогне да изведем тениса на ново ниво. В момента ни се налага да се конкурираме със стрийминг платформи като Netflix, което е доста трудна задача. Големият проблем на тениса е, че е фрагментиран. Имаме, ATP, WTA, ITF и турнирите от Големия шлем – четири институции, които функционират независимо една от друга. Това ни затруднява от гледна точка на това да предложим привлекателен от маркетингова гледна точка продукт и да ангажираме вниманието на публиката в по-голяма степен“ – каза Гауденци.
Италианецът коментира разликата между турнирите от Големия шлем и останалите надпревари в календара. „Еволюцията на турнирите от Големия шлем през последните 30 години бе наистина фантастична. Неслучайно те продължават да бъдат върха на нашия спорт. Това ще продължи да бъде така, макар че някои от Мастърс турнирите предлагат сходно ниво на конкуренция. Този в Индиън Уелс например продължава 10 дни и в него участват всички играчи от Топ 100. От гледна точка на популярност и зрителски интерес обаче „мейджър“ турнирите все още са лидери. Бихме искали да направим Мастърсите по-привлекателни, но не се опитваме да достигаме нивото на турнирите от Големия шлем. Харесва ми това, че те са най-големите и най-престижните турнири. Това, което бихме искали да направим, е да заздравим партньорството си с тях и да почерпим от техния опит“.
Гауденци разкри и мотивите за подготвяните финансови и организационни реформи, свързани с Мастърс турнирите. „Бихме искали да заздравим връзката между играчите и организаторите, като защитаваме интересите и на двете страни. Причината за финансовата реформа е, че според нас тенисистите трябва да бъдат възнаграждавани по-добре. Предложението на ATP е приходите от турнирите да бъдат разделяни поравно между играчите и организаторите. В продължение на повече от 30 години играчите, по една или друга причина, не можеха да вземат участие в комерсиалното развитие на тениса, което породи разбираеми оплаквания и недоверие. Като играч, а по-късно и като част от ръководството на ATP, тeзи процеси винаги са били много важни за мен“.
Бившият №18 разкри и каква е вероятността да бъде изпълнено желанието на много играчи и фенове и да бъде създаден Мастърс турнир на трева.
„Между Ролан Гарос и Уимбълдън има три седмици. Тревата е единствената настилка, на която не се играе Мастърс турнир. Това означава, че в периода между Рим и Канада не можем да предложим на феновете продукт с марка ATP 1000. Създаването на Мастърс турнир на трева би било логично, а от пазарна гледна точка има платформа за това. Веднага се сещам за германския пазар, който бе най-развитият в тениса през 90-те години. Хората в Германия обожават тениса и традициите му, точно както феновете във Великобритания. И двете страни биха могли да организират Мастърс на трева. Нашият план е в близко бъдеще ATP 1000 турнирите да станат десет на брой“.
Гауденци е категоричен, че създаването на документалната поредица на Netflix, посветена на тенис Тура, е много добро решение и че в бъдеще би искал да има повече подобни продукции. Според него самите тенисисти трябва да проявяват инициатива в това отношение.
„Бихме искали тенисът да развълнува повече хора. Точно затова решихме да покажем на феновете какво се случва зад кулисите на Тура. Искаме те да видят една по-различна страна на тенисистите – кои са те, какво обичат да правят в свободното си време и как изглежда животът на един професионален тенисист. Мачовете не бива да са единственият продукт, който предлагаме. Ние сме в развлекателния бизнес, трябва да разказваме истории на хората. Понастоящем 50% от най-гледаните спортни предавания не са мачове. Видяхте ли документалния филм за Майкъл Джордан? След него започнах да проявявам много по-голям интерес към NBA. Искаме да постигнем същото с тениса“.
„Един от нашите стремежи е играчите да се изявяват не само на корта, а и извън него. Имаме нужда от повече съдържание, интервюта и документални поредици за медиите, за да могат феновете да научат техните истории. Не става дума само за това кой е спечелил мача. Хората трябва да намерят по-сериозна причина да подкрепят даден играч. Стремежът на ATP би трябвало да е да се обединим и да създадем по-добра среда за всички, вместо да воюваме за малка част от парите от наградни фондове“.
През последните години често бива обсъждана евентуална промяна на формата на мачовете, чиято цел ще бъде да се ангажира по-лесно млатада и подсрастваща аудитория. Гауденци заяви, че е привърженик на иновациите, но тя трябва да бъдат внимателно планирани и анализирани.
„Винаги съм вярвал твърдо в иновациите. Трябва да се адаптираме към новите поколения и развиващите се технологии и по този начин да отговорим на изискванията на публиката. Бихме могли да подобри формата на мачовете, като ги съкратим, но в същото време запомнящите се двубои, тези, които предизвикват най-силни емоции, винаги ще са дългите. Първо трябва да установим как да подобрим офлайн съдържанието си, след което да помислим как бихме могли да приложим събраната информация спрямо потребителското поведение и по този начин да оптимизираме продукцията на живо, която предлагаме. Част от мен почита традициите и затова никога не съм искал да променям напълно тениса, но е факт, че трябва да направим промени, ако искаме да останем сред водещите спортове в глобален план“ – завърши президентът на ATP.