Подобно на всички спортисти, Григор Димитров също има своите любими ритуали. Един от тях е следният: всяка вечер той написва на лист хартия три неща, за които е благодарен. Предвид резултатите му от началото на годината, този списък със сигурност е дълъг.
„Това ми помага много за доста неща. Достигнах до етап от кариерата си, в който с всяка следваща година оценявам все повече всичко, което ми се случва не само на корта, но и извън него“ – сподели световният №10 в интервю за Australian Tennis Magazine.
Гледайки назад от висотата на своя 16-и сезон в ATP Тура, Димитров има много поводи за гордост. Българинът може да се похвали с 9 трофея и върхов ранкинг от №3, както и приходи от наградни фондове в размер на над $26 млн. В първата седмица от годината той прекъсна трофейната си суша, спечелвайки титлата на ATP 250 турнира в Бризбън след триумф над Холгер Руне. Силното представяне на българина продължи и след Мастърса в Маями той се завърна в Топ 10 на ранглистата след повече от 5 години отсъствие.
Всичко това обаче е следствие на друга паметна за Димитров година – 2023. Първата ни ракета достигна до осминафиналите на Ролан Гарос и Уимбълдън, а в Шанхай отстрани световния №2 Карлос Алкарас по пътя към полуфинала.
Няколко седмици по-късно роденият в Хасково тенисист завърши сезона по прекрасен начин – победи над Даниил Медведев, Хуберт Хуркач и Стефанос Циципас го отведоха до финала в Париж, където обаче загуби от Новак Джокович. Тези резултати помогнаха на Димитров да завърши годината като №14 и да бъде в много добра позиция, за да атакува завръщане в челната десетка.
„Много съм доволен от начина, по който играх през целия турнир. Записах много големи и позитивни победи. Ще опитам да запазя тази нагласа и да продължа да вярвам, че през 2024 г. ще продължат да ми се случват хубави неща“ – каза Димитров след заключителния сблъсък в „Берси“.
И те действително продължиха да се случват. Титлата в Бризбън бе последвана от полуфинал в Ротердам и финали в Марсилия и Маями. Сблъсъкът със Синер на „Hard Rock Stadium“ бе 20-ият финал в кариерата на Димитров и трети на ниво ATP 1000. Във Флорида българинът записа три поредни победи над играчи от Топ 10, отстранявайки Хуберт Хуркач, Карлос Алкарас и Александър Зверев.
„Дисциплината, упоритата работа, отдадеността, адаптирането към стила на всеки отделен опонент – нужно е всичко това да бъде налице през цялото време, ако искаш да бъдеш успешен. Точно това се случва при мен през последните осем, девет, бих казал дори 12 месеца. Не беше лесно. Имаше някои доста тежки и оспорвани мачове, които загубих, но дори в тези моменти не спрях да вярвам“ – разкри още трикратният полуфиналист от Големия шлем пред Australian Tennis Magazine.
Една от основните причини за успехите на Димитров е неговият треньорски екип. След раздялата с Данте Ботини в края на 2022 г. първата ни ракета отново обедини сили с Дани Валверду, като в същото време привлече и реномирания специалист Джейми Делгадо. Всеки от тях има своята важна и специфична роля. Делгадо насърчава Димитров да качи мускулна маса и да играе по-агресивно, докато Валверду го съветва да акцентира върху най-силните елементи от играта си – сервисът и форхендът.
Димитров има кариера, достойна за филм. След двете титли от Големия шлем при юношите той отново е в Топ 10 на ранглистата на 32-годишна възраст. Шампионът от Финалите за 2017 г. обаче разкрива, че понякога опитът е бил много болезнен учител.
„Когато се занимаваш с това твърде дълго, в един момент част от теб забравя да трупа житейски познания. Почувствах, че животът и тенисът вървят ръка за ръка и затова опитах отново да опозная самия себе си. Това беше важна част от моето израстване и една от основните причини за спортното ми дълголетие“.
„Бих казал, че тенисът говори на същия език, както и животът. Той те учи. Дисциплината е свобода. Това важи независимо дали играеш мач или не. Физическото и психичното здраве, както и здравословното хранене са от огромна важност. Има много части от ежедневния ми живот, които са свързани и не приемам за даденост“.
Други уроци се отнасят съвсем конкретно до тениса. След обрата срещу Анди Мъри в първи кръг в Бризбън българският тенисист сподели, че в ранния етап от кариерата си е уважавал твърде много топ играчите и това му е пречело в мачовете срещу тях.
„Това определено не ми помагаше, когато играех срещу Федерер, Надал и Джокович. С времето постепенно осъзнах това и започнах да работя в тази насока. Осъзнах, че трябва да се науча да отделям уважението от желанието ми за победа, когато сме на корта“.
Началото на кариерата на Димитров изглежда почти като различен живот. В първите му години в Тура сред опонентите му са Лейтън Хюит и Анди Родик, докато сега българинът се съревновава с Карлос Алкарас и Яник Синер, определяни като лидерите на младото поколение и вече шампиони от Големия шлем.
„За мен е много интересно и удивително да си дам сметка, че съм играл в три епохи. Намирам се в уникална и много хубава позиция заради това, че съм имал и все още имам възможност да се съревновавам с толкова много невероятни играчи“.
Димитров подкрепя множество благотворителни фондации и инициативи, чиято дейност е насочена към помагане на деца, като освен това от много време е част от Съвета на играчите на ATP. Първата ни ракета е категоричен, че винаги е готов да помага на младите както на корта, така и извън него.
„Аз съм много искрен и приветлив човек. Ако имат нужда от съвет, ще им дам най-добрия отговор, на който съм способен. Винаги съм смятал, че човек трябва да дава всичко от себе си, независимо с какво се занимава. Напълно е възможно дори след това нещата да не се развият в твоя полза, но поне ще знаеш, че си направил всичко по силите си и това ще доведе със себе си чувство на гордост и удовлетворение“.
Димитров започна сезона на клей с осминафинал в Монте Карло, загубен по много драматичен начин от Холгер Руне, а в момента се подготвя за Мастърс турнира в Мадрид. Към момента той има реален шанс да се класира за Финалите на ATP, тъй като е №7 в годишната класация. Полуфиналистът от Уимбълдън за 2014 г. обаче заявява, че не гледа твърде далеч напред и просто се наслаждава на момента.
„Едно от нещата, които съм научил както в тениса, така и в живота е, че разполагаме единствено с настоящия момент. И преди съм бил в Топ 10, стигнах до №3 в света. Не ме разбирайте погрешно – беше страхотно, но сега имам други цели и различни битки, които водя. Печеля ги една по една. Сигурен съм, че в крайна сметка всичко ще се развие по най-добрия начин“.