Водещите български тенисисти при младежите и девойките вече имат много оферти от университети в САЩ с покана да продължат образованието и развитието на кариерите си отвъд Океана. Това разказа тенис треньорът Пресиян Коев в подкаста на TennisKafe.
Той обясни защо приемането на подобна възможност е важно и какви са част от плановете на Андреа Гауденци и АТР за налагане на млади състезатели в тура.
„Университетите в САЩ буквално „бомбардират“ с оферти най-добрите ни млади тенисисти. Знаете, че на Orange Bowl Илиян Радулов спечели титлата на двойки, но той стигна и полуфинал на сингъл, което е по-трудно. Всички мачове на Илиян са били изгледани от помощник треньора на университета във Вашингтон. Старши-треньор там е не кой да е, а Джеймс Блейк. Това е отношението на самите университети и изобщо на цялата екосистема на колежанския спорт“ – каза Пресиян Коев.
„В България върви едно негласно разбиране, че в колежанския тенис се ходи, само ако не си се развил като играч. Изобщо не е така. ATP много категорично поема по посока на развитие именно на тази област. Гауденци помогна да се ускори развитието на младите тенисисти. На среща в началото на годината, на която присъствах, беше обявено, че първите 30 в ранглистата на колежанския тенис ще получат гарантирани участия на „Чалънджър“ турнири“.
„Уърнър Тиен, който победи Илиян Радулов в Мелбърн, вече е приет във водещ колеж. Той поема по този път и много хора ще си помислят: „О, той свърши с професионалния тенис!“. Не, той започва с професионалния тенис“ – добави Коев.
На Australian Open при младежите и девойките България имаше петима представители в основната схема, а Пресиян беше треньорът, който водеше играчите. Той коментира какво предстои за тях.
„Имат недостиг на изяви в турнири за мъже и жени. Но всеки един от тях, в личен разговор, ме увери, че това ще се промени. Всички те планират да играят и на останалите турнири от Големия шлем. Напълно сигурен съм, че на следващия „мейджър“ броят на участниците ни ще бъде повече“.
Какво още трябва да се направи, за да може да се реализира потенциалът на най-добрите български играчи при младежите и девойките?
„Има и нещо друго – важен е екипът. На Australian Open Юрген Мелцер беше с най-добрия австрийски състезател. Брайън Бейкър е треньорът на американците. Дейвид Тейлър беше с девойките на Австралия, а той, освен треньор на Сам Стоусър, е бил една година и с Маги Малеева. В юношеския тенис навлизат все по-сериозни имена, има щабове. Германия бяха само с две момичета, но имаше и тенис треньор, и кондиционен специалист“ – споделя Коев.
„Условията също са неминуем фактор за растежа и развитието на тенисистите. Наскоро говорих с Димитър Кутровски, който сега е в САЩ. Там е даденост на едно място да има къде да играеш тенис на открито и закрито, да има фитнес и център за възстановяване. В България не се сещам за такова място“.