Робин Сьодерлинг е определян като един от играчите, които бяха претенденти за трофей от Големия шлем, но така и не достигнаха до него. Шведът бе истински кошмар за съперниците заради мощния си сервис и феноменалния форхенд, но трябваше да прекрати кариерата си едва на 26 години заради поредица контузии и мононуклеоза – коварно заболяване за всеки един спортист.
Въпреки това Сьодерлинг ще остане в спомените на феновете като първия играч, победил Рафаел Надал на Ролан Гарос. Той го стори през 2009 г. и достигна до финала, а на следващия сезон повтори постижението си. Спечели 10 ATP титли, записа 310 победи на сингъл и достигна до №4 в световната ранглиста. Последният му двубой бе през 2011 и въпреки че не се състезава близо четири години, не смееше да обяви края на кариерата си. Накрая го стори през 2015, но не „избяга“ от тениса.
В момента шведът е на 35 години и се е посветил на собствената си компания, която произвежда топки за тенис с марката „RS“.
Сьодерлинг даде специално интервю за читателите на TennisKafe.com, в което зае позиция относно новия формат на Купа „Дейвис“, говори за Григор Димитров, Голямата тройка и „Следващото поколение“, а също така за бизнеса, който развива в момента.
„От години говоря, че Купа „Дейвис“ трябва да се промени, но може би не толкова драстично“, казва Робин за новия формат на надпреварата, която приключи преди няколко дни с трофей на Испания. „Аз обаче си мислех за нещо по-различно – турнирът да го има през година или на всеки четири години, като световното по футбол. Когато аз започнах да играя за Швеция в Купа „Дейвис“, беше впечатляващо, имаше много хора. Но сега хората позагубиха интерес, защото има прекалено много срещи.“
„Не мисля, че това е правилният начин турнирът да продължава. Ясно бе, че в стария формат също не ставаше, защото Купа „Дейвис“ умираше, но не ми се струва, че това сега е правилното нещо. Има ATP Cup, Купа „Дейвис“, Laver Cup – всички търсят формата с отборни турнири. Просто трябва да седнат и да помислят какво може да се направи. Трябва да има промяна, но да не е такава“, смята бившият №4.
Той смята, че „Турът се подобрява през последните години“ и че новият президент на ATP Андреа Гауденци има предимство, тъй като е бивш състезател. Шведът подкрепя италианеца и смята, че ще се справи, а съветът му е:
„От една страна, трябва да поставяш играчите на първо място, но трябва да търсиш и общ език между тях. Тенисистите трябва да са на първо място, защото без тях няма Тур. Трябва да се скъси дистанцията между играчи, турнири и фенове“.
Сьодерлинг смята, че календарът на ATP трябва да се скъси, за да се вдигне нивото на състезателите. Той знае какво е да бъдеш и от двете страни – и в подножието на върха, и на по-задна позиция в ранглистата, като по този начин може да направи заключение, че играчите с нисък ранкинг по-трудно запазват местата си в елита.
„Ако погледнете към другите спортове, всички те имат почивка след края на сезона, в която да се възстановят и да започнат подготовка за новата кампания. А сега виждаме много контузии при топ играчите, трудно е. Топ състезателите имат опцията да избират дали да играят на по-малко турнири, но тези с по-нисък ранкинг трябва да играят всяка седмица. Роджър, Рафа и Новак нямат проблеми – те могат директно да играят в турнирите от Големия шлем и да знаят, че ще се представят добре. Състезателите с по-ниско място в подреждането обаче нямат това предимство. Те трябва да играят много, за да запазят мястото си“.
„За играчите става много тежко и, според мен, ако паузата за почивка между сезоните е по-дълга, това ще създаде по-голям интерес към спорта. Смятам, че нивото по време на кампанията ще е много по-добро по този начин“, сподели Сьодерлинг.
Григор Димитров е свързан с родината на Робин по специален начин, тъй като през 2013 г. вдигна първата си ATP титла в Стокхолм. Тогава шведът все още не бе обявил официално края на кариерата си, но участваше в организацията на надпреварата.
„Разбира се, че го следя“ – казва Сьодерлинг, когато го питаме за първата ни ракета. „Той дори игра в Тура, когато аз още се състезавах. Никога не съм се изправял срещу него в официален мач, но тренирахме малко заедно. Той е невероятен тенисист“.
„Страхотен играч. Не го познавам толкова добре, но преди няколко години спечели финалите в Лондон и стигна до №3 в света. Тогава аз си казах: „Добре, той вече достигна върха и ще остане там много години наред, ако се предпази от контузиите, защото притежава нужната игра“.
Тази година Григор бе възпрепятстван от контузия в рамото и не успяваше да се представи задоволително в първата половина от кампанията, но след това се завърна в топ 20, дебютира на полуфинал на US Open след първа победа над Роджър Федерер, а после завърши годината на крачка от финала на Мастърса в Париж. Сьодерлинг е гледал на живо българина в Ню Йорк и направи изводи около представянето му.
„Но според мен проблемът му идва с увереността. Когато загубиш няколко мача подред, започваш малко по малко да се съмняваш в себе си. Но в края на тази година видяхме, че се завърна. Бях на US Open и го гледах, той игра наистина добре и можеше дори да спечели титлата. Трябва да се научи как да печели мачове, в които не играе чак толкова добре. Най-големите играчи не играят най-добрия си тенис всеки път. Може би в 10% от двубоите това се случва, а иначе просто постигат победи“, споделя Робин.
„Григор със сигурност може да спечели срещу всеки. Но също така може да загуби от състезател, срещу когото Новак или Рафа рядко биха допуснали поражение. Смятам, че това е най-голямата разлика“.
През 2009 година шведът направи истинска сензация, като елиминира Рафаел Надал в неговото царство. Робин надигра испанеца на осминафиналите на Ролан Гарос в четири сета, а до ден днешен само още Новак Джокович може да се похвали, че е отстранявал Матадора на клея в Париж. Гледайки играта на 19-кратния шампион от Шлема десетилетие по-късно, Сьодерлинг отчита, че Рафа се е променил значително.
„Рафа промени играта си спрямо това, което бе преди 10 години. Сега може би той не се движи толкова добре, но подобри сервиса и заигра по-агресивно. Той подобри това, което трябваше. Не мога да кажа, че сега е по-добър, просто по-различен. Можем да кажем, че стана по-добър в някои аспекти от играта си, но в други бе по-силен преди години. Сега например стои по-близо до основната линия. Впечатлен съм от това, че двамата с Роджър съумяваха да стават по-добри (б.а – в конкретни компоненти), дори когато бяха №1 в съответните периоди. Федерер може и да няма такава защита сега, но остана на върха, защото подобри други аспекти“.
„Интересно е, че през тази година за първи път видяхме младите играчи да оказват съпротива на Рафа, Новак и Роджър. Преди това, повече от 10 години те доминираха. И това не бе защото нямаше добри състезатели от новото поколение, а защото трима от най-добрите в историята играеха по едно и също време. За останалите бе много трудно. Сега обаче виждаме такива като Циципас, Зверев и Медведев“, каза Робин.
„Бих казал, че Циципас има страхотна игра. Гледах му няколко мача в Лондон. Той е млад, а играе сякаш е от 10 години в Тура – това ме впечатли. Когато Зверев показва най-добрия си тенис, е много силен. В Милано гледах Синер, той е способен да направи нещо впечатляващо. Мисля, че ще е в топ 20 догодина. Начинът, по който той се движи, е впечатляващ. Висок е, а се движи добре. А и отношението му в мачовете – спокоен е във важните моменти“.
В момента бившият №4 се е посветил на компанията си „RS“, която произвежда първокачествени топки за тенис в две версии – бяла и черна, намиращи все по-голяма употреба в турнирите на NCAA и в ATP Тура. Освен това Робин произвежда кордажи, както и топки за нашумелия напоследък спорт падел – микс между тенис и скуош. Иска ли Сьодерлинг да достигне гигантите в бранша Head и Wilson?
„Разбира се, че искам да се съревновавам с тях, но то е като в тениса – ти играеш, но никога не знаеш на какво е способен другия. Има толкова много играчи и, съответно, толкова много големи компании. По-скоро искам да надминавам себе си с всеки изминал ден. Да се подобрявам. Концентрирай се в себе си – това е най-забавната част. Когато играех тенис, изпитвах най-голямо удоволствие, когато подобрявах елементите в играта си като сервиса например. Тук е същото – винаги искам да ставам по-добър“.
„Когато започнах, сам развих продукта си и поставих името си върху него. Исках да съм сигурен, че ще се получи нещо добро. Никога не бих искал да продавам продукти с ниско качество, просто за да направя много пари. Мога да направя по-малко, но пък да имам по-добри продукти“.
Сьодерлинг разработва продукти за набиращия все по-голяма популярност падел. „В Швеция вече имаме около 400-450 корта за този спорт. Започнахме съвместна работа с играчи, които се състезават професионално. Така реших да създам и такава топка. Трябваше ми помощ от топ играчите, тъй като не бях навътре в нещата, така както съм в класическия тенис.
„Научих през годините, че винаги трябва да използваш първокачествени продукти. По-скъпо е, но прави голяма разлика. Горният мъхест слой на нашите топки се прави от вълна на новозеландска овца. Една топка е първокласна спрямо това как се усеща и как се играе с нея, но и спрямо своята издръжливост. Тенис топките струват скъпо и никой не иска да изхвърля такава след само няколко часа игра“.
Разговорът се насочва и към темата за кордажите, като бившият №4 коментира еволюцията им през последните 20 години:
„Мисля, че в началото на 2000 г. или 2003 г. Luxilon се появиха със своите Big Banger кордажи. Беше нещо ново и превзе пазара. Това беше първият път от много дълго време, в който нещо ново се появи на пазара. Сега материалът е същия, но постоянно се добавят подобрения. Мултифиламентът се наложи над естествените черва“.
“Различно е за всеки, това ми харесва. Аз може да обичам да играя с един кордаж, но ако питаш друг състезател с различен стил на игра, той ще харесва нещо друго. В момента на пазара има три различни модела, работим върху четвърти. Трябва да има по нещо за всеки, но важното е всички варианти да са от високо качество“.
Относно своя собствен вкус при кордажите, Сьодерлинг споделя, че по време на кариерата си е използвал Luxilon:
„При първият кордаж, който създадох, основата беше взета от Luxilon, понеже това харесвах аз. Но имаше неща, за които смятах, че могат да бъдат подобрени, като например това колко дълго остава опънат коражът ти. Професионалните тенисисти смянят кордажа през 30-40 минути, но повечето играчи искат да го задържат за много часове. Работихме върху това. При нас кордажът е малко по-мек, давайки малко по-малко сила и контрол, но за сметка на това издържа много дълго“.
„По-новите играчи залагат на по-малко опънати кордажи в сравнение с тези от преди 10-15 години. Дори аз играя с все по-леко опънати. Може да е понеже съм по-възрастен и вече не съм толкова силен, но също така мисля, че новите кордажи ти носят много по-добър контрол и можеш да намалиш опъването, за да подобриш скоростта. При естествените черва, които се използваха често преди 20 години, трябваше да опънеш повече, за да имаш по-добър контрол над ударите. Това се е променило много. Сега някои от по-младите състезатели играят с много разхлабен кордаж“.
Лека или тежка ракета? Какво предпочита бившият №4?
„Аз използвам тежка и винаги съм харесвал това. Може би понеже имам голям обхват и за мен не беше проблем да генерирам достатъчно скорост при удара. Модата сега е да се залага на малко по-леки ракети, които тежат повече в горния си край“.
Казва, че неговата компания работи по четвърти модел кордаж. Какви са особеностите му?
„Ще бъде специален – формата ще е по-скоро като цвете, като това ще помага за генериране на повече топ спин. Вече е готов, но трябва да го тестваме. Това може би е нещото, което ми харесва най-много – да създавам нови материали. Когато се състезавах, винаги много съм се грижил за качеството на екипировката, с която играя. Колкото по-добър ставах, толкова повече се интересувах от това, защото разликата в нивото с останалите тенисисти ставаше все по-малка. Трябваше постоянно да подобрявам тренировките си, да подобрявам материалите, да правя малки стъпки, за да стана по-добър“.
В „RS“ процесът по тестване на продуктите е от съществено значение. Робин разказва, че първо материалът се изпробва с различни машини, но най-важни са тестовете при игра.
„За мен най-важното е какво усещаш, когато играеш. Няма значение какво казват цифрите или специалистите. От тази гледна точка нашата компания работи по малко по-различен начин от останалите. Първият път, когато влязох във фабриката, за да работим по топките, започнах да говоря върху това как искам да усещам топките при удар. Инженерите ми говореха в цифри през цялото време – аз не разбирах какво ми казват те, а те не разбираха какво искам от тях аз. Отне известно време, но мисля, че научих много неща за техническата част, докато инжинерите вече знаят повече за играта. Трябваше дори понякога да играя тенис с тях, понеже не го бяха правили преди, но започнаха да разбират какво имах предвид, когато говорех за усещането на топката на корта“.
Как реагират настоящите състезатели и колегите от неговото време като професионален тенисист на работата му сега?
„Мисля, че това е причината да реша да създам голяма компания. В началото започна по-скоро като забавен проект, но получих наистина положителни реакции от много тенисисти, от Stockholm Open. Това, разбира се, ти дава много енергия да продължаваш да работиш. Освен това когато си играл тенис през целия си живот, ти си наясно какво търсиш в един добър продукт и как той трябва да се усеща“.
TennisKafe.com