В главата на Майк Брайън или новите технологии в полза на спортиста

В главата на Майк Брайън или новите технологии в полза на спортиста

В спорт, в който разликата идва от детайлите, да си силен психически може да се окаже решаващо. Попитайте Майк Брайън. „Той е наистина добър, когато трябва да играе на високо ниво, но слабостта му е по отношение на възможността му да изключва между сетовете или след мачовете – казва психологът доктор Лесли Шерлин. – Намалената мозъчна дейност позволява максимално възстановяване.“

Шерлин е съосновател на SenseLabs – базирана в Сан Франциско софтуерна компания, разработила програма, използваща сензор за мозъчните вълни. Двамата с Майк започват да работят през 2008-а, като целта е американецът да повиши менталната си сила. „С помощта на SenseLabs можеш да намериш фокуса си в точния момент – казва Брайън. – От ключово значение е на корта да си спокоен. Всеки играе най-добрия си тенис, когато е спокоен, но в същото време трябва мозъкът ти да работи.“

Използвайки новата програма на SenseLabs на своя iPad, Брайън тренира мозъка си по същия начин, както тренира форхенда си например. С помощта на безжичен сензор се следи мозъчната дейност и в продължение на 30 минути той решава задачи, наподобяващи видео игри. „Тази спортна кола се движи само когато мозъкът ми е в точно определено състояние – обяснява Брайън. – Не ти дават никакви инструкции, просто гледаш екрана и колата помръдва, когато си в „зоната“.

Мозъкът сам решава задачата. Лудо е, но изведнъж колата подскача леко напред, след това започва да се движи и мозъкът разбира къде трябва да е. Можеш да усетиш как кръвта нахлува в главата ти, което е готино. Все едно тренираш мускул, като след 20 минути вече се чувстваш уморен.“

От SenseLabs изготвят индивидуални тренировъчни планове за спортистите в зависимост от нуждите им. За целта доктор Шерлин и екипът му се срещат с клиента. „Винаги започвам разговора, като казвам, че знам много за мозъка, но те са експертите в спорта си и трябва да ми кажат какво искат да подобрим заедно – разказва докторът. – Всичко зависи от целите на спортиста – дали става въпрос да засили още повече своя силна страна или пък иска да работи върху някоя своя слабост.“

Преди 5 години Шерлин специализира спортната психология, но още като студент му идва идеята да записва електрическите импулси в мозъка, за да измери умствения капацитет и да създаде възможност за тренировка. Чрез електроенцефалографията той измери активността и определя индивидуалните характеристики на спортиста.

„Има няколко категории – казва Шерлин. – Някои спортисти са добри във всяко отношение и целта е да засилим още повече силните им страни. Други са крайно ангажирани и концентрирани и не могат да изключват. Трети пък са твърде спокойни, но не могат да задържат концентрацията си дълго време. Много често се случва спортистите да не могат да изключват, те са перфекционисти и постоянно мислят как да станат още по-добри. Това ги прави големи и не искаме да им отнемаме силата, но искаме да се научат да използват точното количество енергия, за да максимизират ефекта.“

Преди Майк не можел да изключва и постоянно разигравал ситуации от мача в главата си. „Чрез използване на техники на визуализация или симулации хората могат да се научат да контролират мозъчната активност. Същото е като да научиш да свириш на музикален инструмент или ново движение в спорта. В случая учиш мозъка си да прави нещо ново и го тренираш, за да имаш повече контрол.“

„Забелязах, че играта ми се подобри – разказва Брайън. – Успявам да запазя концентрацията си по-дълго време. Мачовете ни обикновено са по час и половина и преди ми беше трудно да остана фокусиран през цялото време. Сънят ми също е по-здрав – преди имаше случаи, в които не можех да спя, а сега е по-добре. През деня също така съм по-малко раздразнителен и паметта ми е по-добра.

Когато съм под напрежение, просто си слагам слушалките. Това успокоява дишането ми и ме връща в ритъм. Боб не го е пробвал още, опитвам се да го накарам, защото ще има ползи.“

С 16 титли от Големия шлем и повече от 400 седмици на върха при двойките, братята Брайън са най-успешният тандем в историята. Със сигурност съперниците им се надяват Боб да остане скептичен.


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH