Григор Димитров може да играе тенис още много дълго време. Това смята неговият треньор Дани Валверду. Той даде интервю за Punto de Break, в което разказа как са се променили отношенията му с първата ни ракета и от какво зависи спортното дълголетие на бившия №3 в света. Един от хората в щаба на Димитров добави още, че тенисистът има „перфектната игра“, за да спре играчи като Карлос Алкарас и Яник Синер.
„Наскоро той сам каза, че вижда себе си да играе между 6 и 8 години още. И физически, и психически той е готов и може да играе още колкото си поиска, стига да остане мотивиран. От гледна точка на физиката, той е привилегирован, така че може да играе още много години“ – заяви Валверду.
„В случая на Григор, да си на повече години е по-добре. Многото години в Тура се превръщат в знание и опит. Той знае какво работи и какво – не.“.
Тази седмица двамата бяха в Барселона, където се наложи българинът да се откаже от участие преди срещата си с Алекс де Минор, а причината бе заболяване.
Димитров и венецуелският специалист обединиха сили отново в самия край на миналата година. Валверду бе до бившия №3 на турнирите в Стокхолм, Виена и Париж. В австрийската столица Димитров достигна до полуфинал, а в Париж постигна още две победи, което му осигури завършване на сезона в топ 30.
„Сега го познавам много по-добре. Отношенията ни са различни, защото не започват от нищото“ – каза Валверду.
„Целите се променят с времето и играчът трябва да се адаптира според момента в кариерата си. Трябва да се фокусираш върху това, което трябва да промениш в конкретния ден, а не върху това, което е трябвало да промениш преди шест години. Така ще започнеш да печелиш мачове и ще печелиш турнири“.
„Не си говорим за 2017 година. Може понякога да гледаме видеа, за да анализираме конкретни неща, но тенисът вече се е променил и е много по-различна игра от тази през 2017 година. Той не се притеснява, че не е печелил титла от 2017 година. Когато преди си печелил, а сега има суша, отнема малко повече време, за да върнеш увереността си и отново да намериш рецептата“ – каза още венецуелският треньор.
Той отговори и на любопитен въпрос – може ли Григор Димитров да се съревновава с играчи като Алкарас, Синер и Руне?
„Григор има перфектната игра, за да ги спре. Той никога няма да играе като тях, но има качествата и играта да промени техния тенис“.
„Тенисът стана много бърз – с много сила и малко вариативност. Григор има вариативност и чрез нея трябва да търси грешки на съперниците си. Трябва да продължи да се развива и да адаптира играта си“.
Дани Валверду говори и за трудностите, които всеки играч среща, когато не постига желаните резултати:
„Всеки има такива мисли. Зависи и от това как ще се събудиш сутрин. Но това е и част от ежедневната треньорска работа – да мотивира и да показва правилната посока. За един играч е трудно да бъде сам, нуждае се от отбор, който да бъде с него. Даже не бих го нарекъл мотивация, защото на толкова високо ниво всеки я има. По-скоро става дума за ситуации, в които трябва да си малко по-позитивен“.

В края на 2022 годината стана ясно, че двамата са постигнали споразумение треньорът, с чиято помощ Григор постигна най-големите успехи в кариерата си, да бъде до него през целия настоящ сезон. Преди това Валверду бе треньор на Григор между юли 2016 и май 2019.
„Опитвам се да му помогна да намери отново постоянството си. Има още работа за вършене. Сега работим върху добавянето на още сила, както и върху сервиса. В момента да играеш от основната линия срещу младите е много трудно, така че трябва да имаме вариативност, за да разстроим играта им. Силата е, за да може в конкретните моменти да има необходимата агресия. Григор има ресурса, за да се справи с новото поколение“ – добави още треньорът.
„Целта е да има постоянни резултати отново и да опита отново да печели турнири“.
Григор Димитров е част от списъка с участници на предстоящия Мастърс турнир в Мадрид. Изданието ще бъде историческо, защото за първи път в основната схема ще участват 96 тенисисти.
Mutua Madrid Open ще се проведе в периода 26 април – 7 май.
Валверду говори и по теми, които не са пряко свързани с Григор Димитров. В Монте Карло българинът загуби от Иржи Лехечка, в чийто щаб бе Томаш Бердих – човек, с когото Дани е работил като треньор.
Тренирахме заедно, но аз не знаех, че Томаш пътува с него. Това са хубави новини. Колкото повече играчи са въвлечени, толкова по-добре. Удоволствие е, че невероятни тенисисти са завръщат като треньори в Тура
За Стан Вавринка и дали идва краят на кариерата му:
„Не мисля, че това е краят, моментите са трудни сега. Възстановява се от операция. На тази възраст отнема повече време, но ако има човек, който разполага с необходимата воля, за да преодолее това, това е той. Той иска да се завърне, затова и продължава да се бори. Вижда се по последните резултати“.
Анди Мъри е друг играч, с когото Валверду е работил:
„Още един с много силна воля. Неговото ниво на професионализъм е такова, до което малцина могат да стигнат. Обича спорта прекалено много и затова продължава да играе. Има мотивацията да продължава да тренира и да се подобрява. Ако загуби, сякаш нищо не се е случило – отива на следващия турнир със същото желание“.
Хуан Мартин дел Потро е друг от тенисистите на най-високо ниво, в чийто екип е бил настоящият треньор на Григор Димитров:
„Ще видим какво ще направят младите играчи, но такива (бел.авт. като Дел Потро) са зверове. Те обичат тениса, те не страдат, а се наслаждават“.
Валверду говори за начина на управление на АТР и конкурентната организация РТРА:
„По отноешение на АТР, винаги съм вярвал, че това трябва да бъде правилната структура. От 2009 година насам са предприети много стъпки. Турът дава сигурност на играчите. Идеята на MYPoW пък е да представлява играчите с по-силна позиция, което също е правилно. АТР е организация, която дава 50% власт на играчите и 50% на турнирите, накрая всичко се гласува. Нищо не се случва без одобрението на Борда. Ето един пример, вижте какво е заработил легендарен играч като Лейтън Хюит. Сега 21-годишните правят повече от половината на това, което Хюит е направил за 15 години“.
Парите като фактор:
„Всяка година условията се подобряват. Затова мисля, че АТР е правилната организация. Ако някой иска външен фактор, който да представлява играчите и да им дава платформа, аз ще съм първият, който ще подкрепи, но това да се случи, без да се унищожава Тура. Структурата на АТР е най-безопасната за играчите“.
Следващата стъпка:
„Трябва да продължим да се развиваме, справяйки се както с играчите, така и с турнирите. Не може фокусът да е само върху наградните фондове. Вижте разликата между 2006 и 2023 – качеството на самите събития. Спортът най-накрая е на глобално ниво и е конкурентен на всички останали. Не трябва да се състезаваме помежду си, а да го правим с другите спортове. Трябва да сме обединени и да предлагаме най-добрия продукт, да привличаме и фенове на други спортове. Някой да е готов да размени билета си за концерт, за да посети тенис турнир“.