Как да тренирате тенис като професионалисти

Как да тренирате тенис като професионалисти

Въпреки благородния му произход и богатата история, тенисът е брутален спорт към телата на всички, които се занимават професионално. Едва ли е трудно да се сетим каква е причината, защото само един поглед към уникалните и сложни движения, които играчите извършват, е напълно достатъчен да разберем, че предизвикателството не само към самия тнисист, но и към всички в неговия екип, е огромно.

На първо място всички знаем, че няма определено време, както в много други спортове. Може да сте на корта един час, а може и повече от пет. И да, когато говорим за продължителни срещи, повечето от нас се сещат за Джон Иснър и Никола Маю. Двубоят определено е най-дългият, а американецът надви съперника си след 3 дни битка с 4-6 6-3 7-6 6-7, 70:68. Мачът продължи 11 часа и 5 минути и в него имаше 500 печеливши случаи.

Случаят може и да е изолиран, но маратонските мачове не са рядкост.

Трябва да посочим, че реално времето за почивка на професионалистите е твърде малко, защото те непрестанно пътуват и понякога трябва да си почиват по летищата или във всякакви хотелски стаи, което със сигурност не е възможно най-добрият начин психически да се освободиш от напрежението.

Накрая, но не и по важност, колкото и физически натоварващ да е този спорт, той е предимно стратегическа игра. За да се усъвършенствате, трябва да играете много тенис, наистина много!

„Принципно професионалистите прекарват колко 4 часа дневно, играейки тенис. Тренират двуразово, като едната тренировка е сутрин, а втората е следобед. Ако искат допълнително да работят за сила, трябва да го правят между двете сесии“, казва Джеръд Игън, който бивш треньор от Lawn Tennis Association.

Тренировките зависят от настилката

В професионалния тенис настилките са три – трева, клей и хард. Всяка си има строго индивидуални характеристики и изисква различен стил на игра.

На клей кортове, каквито има на Ролан Гарос, по-успешни са мощните тенисисти, които са изключително солидни от основната линия. На трева по-добре играят подвижните играчи, които имат бързи крака и светкавична реакция. Докато на твърда настилка трябва да съчетавате качества от предните две.

„На трева разиграванията продължават средно по 10 секунди и дори по-малко, защото топката се ускорява много след контакт с корта. На клей може да видите продължителни разигравания, които тестват издръжливостта на тенисистите до краен предел.“

Игън съветва всички да структурират тренировките си по идентичен начин с истински двубой, което включва и почивките: „Заложете на къси спирнтове с рязка смяна на посоката. Почивките ви трябва да са с продължителност като в мач – около 20 секунди между точките и 90 между геймовете. Така се изгражда рутина.“

За сила треньорът препоръчва следните упражнения:

„Поглед към статистиката ще ви покаже, че който държи ракетата по-здраво, е далеч по-успешен.“

Тренировката ви трябва да бъде кратка, интензивна и да има елемент, свързан с подобряване на подвижността

В началото казахме, че един двубой може да продължи много дълго време, но това не означава, че трябва да тренирате като маратонец – тичайки дълги разстояния и правейки безброй коремни преси.

Съветът на Игън е да заложите експлозивните движения и да ги повтаряте често: „Точките са кратки и става дума за много повече анаеробна дейност. Интензивността на тениса е огромна, ако искате да смогнете, трябва да работите върху бързото си предвижване и упражненията, които правят краката ви бързи. Вижте, че най-добрите в света сменят посоката си на движение светкавично.“

Предпазете се от контузии

Ако сравните един тенисист с един огромен звяр, който играе ръгби, например, ще си помислите, че тенисистът никога не е виждал как изглежда един фитнес отвътре. Разликата в телосложението обаче не означава, че не може да вдигате тежести заедно.

„В залата играчите правят много упражнения, които укрепват раменете и китките им, както и такива, които ги предпазват от контузии. Повечето травми идват от претоварване, защото всички играят наистина много. Целта на тенисистите не е да изградят мускулите си, а да ги предпазят“, твърди Джеръд Игън. Казано на по-просто език, човек трябва да прави разлика кога тялото му е цел и кога средство за постигане на целта.

„Не забравяйте, че в повечето време използвате по-силната си ръка, но тялото ви трябва да е добре балансирано. Фитнесът е отличното място, за да стане това.“

Ето и препоръчително упражнение:

Накрая ви представяме 5 важни съвета на кондиционния треньор:

1. Играйте много тенис, но не толкова, че да не можете да се възстановите

2. Кратки и спринтове с бърза смяна на посоката

3. Никога не пропускайте упражненията за подвижност

4. Предпазете се от контузии

5. Стречингът е неразделна част от всяка тренировка

TennisKafe.com


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH