Една от най-тежките контузии в света на спорта е тази в ахилесовото сухожилие. Разкъсването в тази област означава много месеци извън строя, но дори самото възпаление е толкова болезнено, че е огромно предизвикателство да бъде облекчено. Още по-лошото е, че методите за лечение са различни и тялото на всеки човек реагира по индивидуален начин.
Точно с болки в ахилеса се сблъсква един от най-популярните актьори в света Ръсел Кроу.
Представяте ли си как великият Гладиатор става сутрин и едва успява да стигне до банята, движейки се максимално бавно. Той е отчаян и вече е опитал няколко различни и скъпи терапии в опит да реши проблемите си, но нищо не се получава.
Кариерата на актьора изисква през годините да прави много каскади, да се подлага на тежки тренировки и да трябва да навлиза в топ спортна форма за кратко време, което оставя своите белези. А когато и годините се натрупат, следите се усещат още по-силно.
Точно такъв е случаят с Ръсел Кроу и неговите ахилеси, а след дълго време на страдание, съвсем случайно, той открива най-голямото лечение в… тениса.
Звездата разказа за любопитната случка в подкаста на Джо Роугън, без да има обяснение точно какво чудо се е случило.
„Просто се случи, човече. Правех рехабилитации, всичко, така че да може да се излекува нараняването. Нищо не носеше подобрения“ – обяснява Кроу.
„Тогава започнах да излизам с едно момиче, което обичаше да играе тенис. Аз обичах да играя, когато бях по-млад. Така че решихме да играем. Всъщност, нашата романтична история е основана на това, че когато за първи път играхме, тя ме победи. Затова реших по-често да се изправям срещу нея“.
Става дума за 20-ина години по-младата Бритни Териът, заради която Ръсел Кроу не просто се влюбва отново, а и си прави импровизирана рехабилитация на ахилесите, за каквато нито един лекар не му е казал.
„Между разиграванията и геймовете има кратки паузи. След това отново правиш експлозивно движение, после още едно и още едно. Да играя тенис, излекува ахилесите ми“ – смята Кроу.
Неговото обяснение е, че когато движенията са монотонни и дълги, това се отразява зле на сухожилието, но когато са кратки и експлозивни, рехабилитацията е много успешна. Теорията е много близо до това как на практика действат кондиционните треньори и физиотерапевтите при работата със спортисти с проблемни ахилеси.