Да бъдеш подавач на най-добрите в тениса: Даяна Коралски – българското момиче в „тенис рая“

Да бъдеш подавач на най-добрите в тениса: Даяна Коралски - българското момиче в „тенис рая“

Индиън Уелс 2022 вече започна, а още в следващите дни в действие ще видим и най-добрите. Турнирът е сред любимите на тенисистите и на феновете на играта, а за нас все още много пресни са спомените от миналогодишното издание. В необичайния период през октомври Григор Димитров ни зарадва с достигане до полуфинал след запомнящи се победи над Даниил Медведев и Хуберт Хуркач.

Григор обаче не бе единственият българин на корта в „рая на тениса“. Там бе и едно момиче, което за четвърта година бе рамо до рамо с най-добрите в играта. Става дума за Даяна Коралски, която има удоволствието да бъде сред подавачите на един от най-големите турнири в света.

Даяна е от град Редмънд, в близост до Сиатъл. Семейството ѝ е в САЩ от 21 години, а тя тренира тенис от осемгодишна. Първоначално има за цел да стигне до професионалния тенис, но пандемията от Covid я кара да избере образованието. В момента учи в Калифорнийския Политехнически университет със специалност компютърни науки и бизнес в информационните системи. Продължава да играе тенис като част от отбора на университета и се състезава срещу тимовете на другите университети.

Пътят ѝ към участие в Индиън Уелс започва на ITF турнир с награден фонд 50 хиляди долара в Къркленд през 2015-а. Тя е в групата на най-напредналите, които тренират в клуба-домакин на състезанието и така получава шанс да бъде сред подавачите.

Харесва ѝ и затова решава с приятелка да кандидатстват за подавачи в Индиън Уелс. Желаещите попълват тест с цел проверка доколко са ориентирани в играта, а след това преминават през обучение в рамките на един или два уикенда.

Както се досещате, Даяна е одобрена и влиза в екипа на турнира. През 2021-а участва за четвърти път. Била е на корта с някои от най-добрите като Новак Джокович. Има и снимки с почти всички звезди. „Някои са ми много ценни като тази с Григор Димитров след мача му с Джак Сок, в който той загуби, но въпреки това, като го помолих на български за снимка в тунела на стадиона, се съгласи!“ – разказва ни тя.

„Обичам да се записвам за по две смени на работа на ден: от 11 часа сутринта до 11 часа вечерта, за да имам максимум време покрай играчите за краткия период, за което успявам да отсъствам от училище и да съм на турнира.“

Даяна посещава турнира заедно с родителите си, които също като нея обичат тениса. „Ние пътуваме от щата Вашингтон и отсядаме в къща под наем около „тенис градината“, където се провежда турнирът. За втората седмица подавачите са с покана (само най-добрите) за финалните мачове. Канили са ме да остана, но престоят ни е ограничен от самолетни билети и квартири.“

Най-ценни са ѝ участията в мачове на Григор Димитров. През 2021-а успява да присъства само на първия му мач срещу Даниел Алтмайер, защото има изпити на следващия ден и трябва да шофира през нощта, за да се върне в университета.

„В началото на мача не бях още на смяна и гледах от трибуните заедно с българската агитка. Когато стана време да започне смяната ми, помолих координатора на корта да ме включи към екипа им, защото видях, че са само трима подавачи и вече бях изпитвала колко е трудно. Обикновено сме шестима: по двама зад всеки играч и двама на мрежата. Тримата подавачи от екипа ме обявиха за техен ангел-спасител! Докато доброволстваме за турнира ставаме приятели с другите подавачи и сме като едно семейство за около седмица! Излизаме в почивка и за храна заедно, организират ни срещи с интересни състезатели, някои от които са били подавачи като нас, преди да станат състезатели.“

„Тази година имаше недостиг на подавачи и се наложи няколко от координаторите да влизат на корта. Имаше и корт, на който попитаха играчите дали са съгласни да играят „олд скул“ като сами си гонят топките. Дори при недостига на доброволци екипът работи много здраво, за да  осигури вълнуващо преживяване и за играчите, и за феновете! Само че това няма да го видите по телевизията и с тези и още много други вътрешни случки покрай играчите, преживяването от турнира е съвсем различно от това да стоиш на трибуните като зрител.“

Една такава случка има и от въпросния мач на Григор срещу Алтмайер. „Минавах покрай българската група, за да заема мястото си на корта, някой ми извика: „Дани, спъни германеца!“ Гледах го на записа и там ясно се чува също. Добре, че координаторите не разбират български! А аз едва успявах да не се разсмея! Други интересни случки съм имала, когато хората са ме питали за снимки с мен, защото съм в униформа и си мислят, че съм играч. Дори един друг подавач от моя екип ме пита не съм ли подавач и играч в турнира! Явно му е първа година.“

По думите ѝ тя не е единствената, която иска да участва на мачовете на ракета №1 на България. „Григор Димитров е много внимателен с всички на корта и е всеобщ любимец на подавачите и координаторите. Всеки иска да е на негория корт. Координаторите ни знаят кои са ни любимите играчи и когато ги помолим правят всичко възможно да ни сложат, където искаме.“

„Има обаче други играчи, които са ни хвърляли кърпите си без да погледнат накъде хвърлят, а ние трябва по правило да не допуснем кърпата да падне на корта. Има други играчи, за които предварително се приготвят по две кърпи. Това беше като подавахме кърпи и държахме чадъри за сянка.“

Любопитните моменти по време на работата като подавач не свършват с това. „Случвало ми се е играч по време на мач да поиска да му донеса тройно еспресо. Носила съм ракетата на играч да бъде наплетена.“

„Тази година на мач на Тиаго на стадион 1 той така се засили да стигне топката, че чак не успя да се спре и гушна подавача. Всички други подавачи искаха да са на това място . Понякога се случват и инциденти топки да ударят някого и може би затова първата година ни искаха данни за кръвната група, когато подавахме документите си.“


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH