Новак Джокович се отказа от участие в доходоносната International Premier Tennis League, заявявайки: „Сезонът беше дълъг за мен и тялото ми има нужда от допълнително време за възстановяване. Желая успех на отбора и догодина ще се включа.“ Така той избра почивката пред впечатляващото заплащане, на което малцина от колегите му можаха да устоят.
Новината разочарова отбора на Singapore Slammers и със сигурност шокира маркетинговите специалисти на IPTL, но пък неговото място бе заето от Анди Мъри още преди клеят в Гент да е изсъхнал. А дори още едно ново попълнение се присъедини в лицето на двукратния шампион от Големия шлем – Стан Вавринка.
Трудно е да пропуснем иронията.
През есента WTA губи таланти наляво и надясно заради контузии и умора, въпреки че съкрати сезона на 10 месеца през 2009-а. Мъжете продължават да играят и през втората половина на ноември, но и двете страни избягват почивката и прекарват кратката си ваканция между сезоните, обикаляйки света за пари. Е, все пак става въпрос за много пари.
При стартирането на инициативата миналата година Лигата постави таван от 10 милиона щатски долара възнаграждение на отбор. Впоследствие беше съобщено, че са дадени по 25 милиона долара на талант, като топ играчи като Федерер (влязъл на мястото на контузения Надал) е печелил 1 милион на нощ.
И всичко това за следните „работни задължения“: един сет с геймове без правилото за „предимство“, който приключва с тайбрек, ако резултатът стигне 5-5. Редно е да отбележим, че Федерер също така игра мачове на двойки и смесени двойки в Лигата. И все пак, подобно заплащане изглежда като истинска лудост, но хонорарите от милион долара са реалност и ежедневие за лишената от стрес демонстративна надпревара. Само че с формат, който се простира в пет града и три седмици, IPTL промени понятието за демонстративен турнир.
Във втората година на надпреварата, списъкът включва имена като Серина Уилямс, Рафаел Надал, Роджър Федерер, Мария Шарапова, Анди Мъри, Стан Вавринка, Кей Нишикори, Ана Иванович и др. Въпросът е: Лигата положителен феномен ли е заради шанса, който дава на най-добрите да се избягат от напрежението на професионалния тур и да останат на тенис вълна, или играчите рискуват дълголетието си на корта в името на по-сериозния банков баланс?
Ако сте от хората, които се впечатлиха от боря на контузиите през септември и октомври, вероятно ще изберете втората гледна точка. Уилямс, Шарапова, Нишикори и Чилич бяха от участниците в IPTL, които се бориха с травми. Федерер е на 34 години, но не изглеждаше да е повлиян в кондиционно отношение. Надал пък на няколко пъти обяви, че 2015-а е преходна година за него и ще търси формата си през сезон 2016.
Тенисистите често изтъкват многото пропътувани километри като фактор за умората в последните турнири от сезона. И все пак някои от тях продължават номадския си начин на живот и през декември с нещо като второ Азиатско турне. Само за шепа имена (Нишикори, Леандър Паеш, Ник Кирьос, Саманта Стосър), разстоянията са по-минимални.
По подобие на голфа, тенисът се превръща във все по-изискващ спорт без истинска пауза между сезоните. Само че джентълменската игра е свързана и с доста повече физически усилия, което прави подобна посока на развитие опасна. Освен това, липсата на реална пауза не дава шанс на феновете да почувстват липсата на тенис и да очакват с повишен интерес следващия сезон.
Разбира се, никой няма да обърка IPTL със състезанията от професионалния тур. Лигата акцентира върху шоуто за сметка на състезателния елемент и праща тенис елита на места, които още не са достъпни за ATP и WTA.
„Ще обиколя пет различни града за три седмици – заяви Милош Раонич, един от новаците в Лигата. – Това са пет нови места, на които не съм играл досега.“ Канадецът звучи наистина доволен от този факт. Или може би просто се радва, че Джокович се оттегли и даде шанс на останалите да спечелят нещо през този сезон.
Източник: ESPN