Нов световен рекорд: 4:41 часа за мач в 3 сета

Имената на Битун Кузмине и Джил Хъси може и да не са ви познати, но тези двама тенисисти влязоха в историята като участници в най-дългия мач във формат 2 от 3 сета в мъжкия тенис. Французинът Кузмине и британецът Хъси прекараха на корта 4 часа и 41 минути за крайното 6-7(7), 6-4, 7-6(4) в полза на Хъси.

Двубоят бе четвъртфинал на Фючърса в Канкун, Мексико, а с продължителността си той подобри досегашния рекорд за най-дълъг мач в краткия формат. Той бе притежание на Роджър Федерер и Хуан Мартин дел Потро с техния 4 часа и 26 минути мач на Олимпийските игри в Лондон през 2012-а.

„Това беше пълна лудост. Тежко е след загубата, особено когато си играл на 30 градуса, но не бях осъзнал колко дълго играем“- коментира след мача загубилият Кузмине. „Накрая бях напълно изтощен, опитвах да запазя възможно най-много енергия за следващата точка. Не си представях, че сме продължили почти 5 часа, въпреки че накрая имаше около 100 човека около корта.“

„Играх на хард, но беше бавен хард, срещу левичар като мен, когото виждах за първи път. Добър боец, играехме по диагонала, движехме се добре, но никой не успяваше да вземе надмощие. Имаше предимно продължителни геймове. Имаше и някои излизания на мрежата. Спасих доста мачболи, бях на две точки от победата“- обясни французинът.

Тъй като турнирът бе забавен през седмицата заради времето, то Хъси трябваше да излезе на корта отново само два часа по-късно за мача си от полуфиналите срещу японеца Макото Очи. Британецът спечели с тайбрек първия сет преди двубоят да бъде прекъснат заради тъмнина. Впоследствие той преодоля и този съперник след крайното 7-6(5), 6-7(2), 6-1 преди на финала да загуби от Ли Хоанг Нам след 4-6, 4-6.

В момента 24-годишният Хъси е №873 в света, а 22-годишният Кузмине е №1149. Наградата в парично отношение за победата на Хъси на четвъртфинала? 750 долара.