Радостите и трудностите на децата, които подават топките

Радостите и трудностите на децата, които подават топките

Подобно на съдията на стола и реферите по линиите, децата, които подават топките, са важна, но в същото време и до голяма степен невидима част от професионалния тенис мач. Освен ако нещо не се обърка.

 


Някои от децата стават известни в последствие – Роджър Федерер започнал като подавач на топки още 11-годишен на турнира в Базел. Днес носителят на 17 титли от Големия шлем се връща в родния си град като състезател, но никога не забравя децата, които носят потните кърпи. През последните 11 години след финала на надпреварата той винаги организира пица парти за всички, положили толкова труд около турнира. Швейцарецът помни толкова добре детските си години, че даже на Australian Open покани децата за селфи и автографи, което принципно е забранено.


На повечето турнири, особено на Големия шлем, режимът за децата, които подават топките, е много стриктен. Те трябва да могат да хвърлят и да търкалят топката, да сменят местата си, да стоят неподвижно продължително време или просто казано – да знаят кога какво да правят. Бързината е много важна, тъй като задачата на децата е да ускорят мачовете, без да привличат внимание към себе си. Всяко момче или момиче може да стане подавач на топки, стига да мине пресявките. Онези, които са достатъчно добри, за да бъдат показвани по телевизията, обикновено са млади, много бързи, имат желание да пропуснат учебни занятия и са свързани с тениса по някакъв начин. Работата носи и своите рискове – може да сбъркаш или да бъдеш ударен от топка, но включва и много време в пряк досег с играта на някои от най-големите кортове в света и понякога приятелски моменти със звездите. Пример – Джокович, който сподели напитка с едно от момче с късмет.


И други известни тенисисти са започнали като подавачи на топки. Шелби Роджърс е гонила топките в Чарлстън, а 8-годишна е поднесла цветята на новата шампионка Дженифър Каприати. Вашек Поспишил заедно с двамата си по-големи братя са подавали топките в Калифорния. Всъщност първия досег до тениса на талантливия канадец е бил на 3 години, когато е помагал с топките по време на тренировката на братята си.

Аз никога не съм била момиче, което подава топките, но ми се иска да бях. На по-малки професионални турнири сме имали такива деца, въпреки че не бяха толкова добри, колкото са тези на Големия шлем, но имаха огромно желание и за мен не беше проблем да проявя търпение. Това е прекрасен начин да въвлечеш децата в спорта, като същевременно повишава нивото на турнирите.

Мнозина са се забърквали с тази младежка професия и освен начин да се докоснеш до професионалистите, това е ключов компонент от спорта. Да бъдеш част от играта рамо до рамо с хора като Федерер е сбъдната мечта за всеки фен на тениса. Кой знае – това може да се окаже вдъхновение за следващия велик шампион.
Източник: Нина Пантич, tennis.com


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH