„Слепите“ тестове – тайната зад наплитането на ракетите на Григор Димитров

"Слепите" тестове - тайната зад наплитането на ракетите на Григор Димитров

Наплитането на ракетите е много важна част от подготовката на професионалните тенисисти, която обаче понякога бива подценявана от страна на феновете и медиите. Топ играчите обаче са наясно, че тя е ключов фактор за доброто представяне на корта. Сайтът на ATP освети материал за наплитането на някои от най-големите звезди в Тура, сред които и Григор Димитров.

Българинът е известен с прилежното си отношение към тази част от играта още от началото на кариерата си. Нерядко той лично наблюдава процеса, като обръща внимание дори на най-малките стойности. „Това прави голяма разлика“ – споделя първата ни ракета.

Как обаче той решава до какъв тип наплитане да прибегне, предвид разнообразните условия в множеството турнири, в които участва? Отговорът може би ще изненада доста хора.

„Едно от най-важните неща, когато отидеш на турнир, е да направиш т.нар. „Сляп тест“. Наплиташ три ракети по различни начини, като никой освен треньорът ти и „техникът“, „майсторът“ не знаят точните стойности. След това играеш и с трите и решаваш с коя от тях се чувстваш най-комфортно. Различните играчи имат разнообразни методи, но лично аз процедирам по този начин“.

Димитров разкрива, че е използвал този метод още по-често в ранните етапи от кариерата си и именно той му е помогнал да намери предпочитаните от него настройки.

„Сега, след толкова много години в Тура, вече съм напълно наясно кога и как е най-добре да наплитам ракетите си. Предпочитаният от мен диапазон е между 23 и 24 кг. Ако трябва да съм по-конретен – 23,3 или 24,4“.

Понякога цялата тази подготовка би могла да отиде на вятъра с евентуално скъсване на кордажа. Това обаче не винаги е проблем за играчите като Димитров. Доказателството за това е такъв момент от ATP Cup 2020, когато българинът пласира зрелищен уинър, изправяйки на крака както публиката, така и съотборниците си в българския тим.

„Когато кордажът ти се скъса по време на разиграване, трябва да го забравиш възможно най-бързо и да се адаптираш. На корта всичко може да се случи. Напълно е възможно да не намериш добре топката и това да доведе до скъсване. Най-доброто, което можеш да направиш, е да си готов за нещо подобно и да отчиташ възможността това да се случи“.

„Всичко зависи и от конкретното разиграване. Понякога пласираш къса топка, друг път излизаш на мрежата, има множество потенциални развития. Това са много специфични ситуации и трябва просто да опиташ да се адаптираш“.

Следващият турнир в календара на Григор Димитров е US Open. Жребият за основната схема ще бъде изтеглен в четвъртък (24 август).


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH