До началото на австралийското турне и откриването на сезон ’20 остават само две седмици, а страната, която ще посрещне първите турнири за годината, е изправена пред критично положение.
След като във вторник бе задминат рекордът за най-високи температури от началото на измерването на градусите от 1910 г. насам, вчера жегата стигна до нови висоти – средно 41.9 градуса, което е с 1.6 градуса повече от предишния максимум през 2013 г..
В Нов Южен Уелс със столица Сидни бушуват около 100 пожара, като се очаква кризисната ситуация тепърва да се влошава:
„Най-голямото ни притеснение е, че следващите няколко дни ще бъдат непредсказуеми заради екстремните вятър и температури,“ сподели австралийският премиер Гладис Бережиклян, цитиран от BBC.
Причината за тежките кондиции се крие в диполът в Индийския океан, известен като IOD – температурите на повърхността на океана са по-високи в западната му част и по-ниски в източната. Разликата в момента е най-голямата от 60 години насам. Това води до много по-сухи условия в Югоизточна Азия и Австралия.
Очаква се тази седмицата температурите да се покачат до 45 градуса. Според Метеорологичното бюро на австралийското правителство ефектите от дипола ще отшумят до средата на януари, но все пак до март ще наблюдаваме по-горещо време от обичайното.
Тези новини са изключително неприятни за тенисистите, които и досега се затрудняваха с жегата в Австралия. Те доведоха до редица отказвания, a по време на Australian Open ’18 Ализе Корне бе близко до това да припадне, свличайки се на земята по време на двубоя си от трети кръг срещу Елиз Мертенс.
Същата година Новак Джокович даде дълга пресконференция след победата си от втори кръг срещу Гаел Монфис, като говори обстойно за трудностите, през които са преминали на корта и постави под въпрос дали изобщо е трябвало двубоят да се проведе:
„Това бе един от най-тежките ми мачове. Условията бяха брутални, и двамата страдахме. Мисля си, че има дни, в които супервайзърът трябва да дава малко повече време на играчите, за да захладнее. Знам, че го има фактора с билетите. Когато няма мачове, хората не са щастливи. Трябва да се вземе всичко предвид, преди да се вземе решение от подобен мащаб.
„Хората биха казали, че професионалистите на подобно ниво трябва да са подготвени, защото тренират и се подготвят именно за такива ситуации. Има си обаче граници и има разлика между това да си подготвен и да има опасност за здравето ти.“
Преди началото на сезон 2019 организаторите на първия турнир от Големия шлем за годината въведоха ново правило, което да предпазва състезателите от тежките условия.
Беше представена AO Heat Stress Scale – скала, която взима предвид температурата на въздуха, влажността, силата на вятъра и други фактори, според които ще се определя дали условията позволяват да се провежда мач. AO Heat Stress Scale се прилага като метод срещу топлинни удари и припадания на играчи.
TennisKafe.com