В Топ 10 на женския тур има две милиардерски наследнички. А какви са родителите на останалите?

В Топ 10 на женския тур има две милиардерски наследнички. А какви са родителите на останалите?

От 9 септември вече две тенисистки от милиардерски семейства – Джесика Пегула и Ема Наваро, са в Топ 10 на ранглистата на WTA. А кой кой е сред останалите родители на най-силните играчи в света на дамския тенис?

Ига Швьонтек

Майката на първата ракета в света Ига Швьонтек – Дорота, е стоматолог, а баща ѝ Томаш е бивш спортист. През 1988 г. на Олимпийските игри в Сеул неговият отбор заема седмо място в академичното гребане – четворкa скул. Дорота и Томаш са разведени.

Ига и по-голямата ѝ сестра Агата започват да играят тенис, защото баща им харесва този спорт. Самият Томаш не е играл професионално: „Виждам добрата или лоша игра, но това са моите заключения, които не винаги съвпадат с наблюденията на професионалистите. Понякога, когато забележа нещо, с Ига го обсъждаме. Но не се намесвам в работата на треньорите и не се опитвам да изглеждам по-умен от тях.“

Той и Ига не се виждат често лично, но винаги са във връзка и си пишат след мачовете. Швьонтек старши рядко присъства на трибуните, защото у дома е по-удобно, а и когато седи в ложата, всеки негов поглед или жест вижда и Ига. „Има мачове, в които съм много нервен. Когато седях на трибуните, имах пулс 120, а беше невъзможно да стана и да си тръгна“ – казва Томаш за Ролан Гарос 2023.

Миналата година Томаш Швьонтек се включи в организацията на турнира на WTA във Варшава.

Ига е благодарна на баща си, че я е възпитал на дисциплина и стриктно спазване на режима. „Той винаги беше там и вярваше в мен“- казва Швьонтек. „Баща ми беше гласът в главата ми, който винаги ме водеше по правилния път.“

Ига не говори за майка си. През последните четири години Дорота е дала само две интервюта, в които споделя, че не е нужно да си на място физически, за да подкрепиш даден човек. „Бях работеща майка и трябваше да направя всичко възможно, за да се развият и двете ми дъщери комплексно. Благодарение на това те имаха зимни и летни ваканции всяка година, можеха да пътуват из Полша и Европа и да спортуват. Това направи възможно задоволяването на всички техни нужди и стремежи. Не само по отношение на спорта.“

Агата Швьонтек не става тенисистка като сестра си, но тръгва по стъпките на майка си и работи като стоматолог във Варшава.

Арина Сабаленка

Родителите на трикратната шампионка от Големия шлем са Юлия и Сергей.

Бащата играе хокей до 18-годишна възраст като вратар, но след това претърпява инцидент и не рискува да се върне към професионалния спорт. Именно той въвежда Арина в тениса. Според нея, баща й е минал покрай тенис кортовете и е решил, че си струва да опитат.

Майката Юлия активно поддържа Instagram профил, където показва снимки от пътуванията си, поздравява Арина и понякога говори за детството на дъщерите си.

На 29 ноември 2019 г. бащата Сергей Сабаленка почина. „На 43 години той беше силен и здрав“ – казва Арина. „През есента той се разболя от менингит. Мама се обажда на Бърза помощ три пъти, преди да го откарат в болницата почти в състояние на клинична смърт. Опитват се да го спасят, но седмица по-късно почина.“

Когато спечели US Open, Арина Сабаленка призна, че след смъртта на баща си си е поставила за цел да запише името на семейството им в историята на тениса.

Джесика Пегула

Родителите на финалистката от US Open Джесика Пегула са Ким и Тери.

Ким е родена в Сеул. Биологичните ѝ родители я оставят близо до полицейско управление и момиченцето се озовава в приют. Когато Ким е на пет години, е осиновена от американците Ралф и Мерилин Кер.

Тя завършва университета Хоутън и мечтае за кариера като журналист. След дипломирането си планира да отиде в Аляска, за да работи в риболовно селище. За пътуването са необходими средства и тогава Ким, която в този момент е сервитьорка в McDonald’s, отива да си потърси работа в ресторант Old Library в Ню Орлиънс. Тери обядва там този ден и те се заговарят и разменят контактите си. След няколко срещи Тери Пегула предлага на Ким да заеме свободно място в неговата компания, а през 1993 г. те сключват брак.

Тери Пегула е роден в семейство на миньор и учи петролно и газово инженерство в Държавния университет на Пенсилвания. След дипломирането си работи за две петролни компании, а през 1983 г. взема назаем 7500 долара от семейството и приятелите си, купува земя в шистов регион в щата Ню Йорк и регистрира петролна и газова компания East Resources.

През 2010 г. Тери Пегула продава петролния и газов бизнес за 4,7 милиарда долара и инвестира 102 милиона долара в изграждането на ледена пързалка на територията на родния си университет.

През 2011 г. той и Ким купуват хокейния отбор на Бъфало Сейбърс за 189 милиона долара, а през 2014 г. и отбора на Бъфало Билс от НФЛ за 1.4 милиарда долара. За да се реализира втората сделка, се налага да предложи по-висока цена от Доналд Тръмп и Джон Бон Джоуви. Така Ким става първата жена президент както на отбор от НХЛ, така и на такъв от НФЛ.

Оттогава стойността на двата отбора се е повишила драстично, като сега Сейбърс се оценяват на 750 милиона долара, а Билс на 4,2 милиарда долара.

Тери Пегула притежава също и два отбора по лакрос от Националната лига. А в допълнение към спорта той инвестира в недвижими имоти в Бъфало, притежава акции в музикалния лейбъл Black River Entertainment и основава финансовата консултантска компания Bison Wealth през 2022 г.

Към момента той е класиран на 375-о място в списъка на Forbes със състояние от 7,7 милиарда долара.

Тери Пегула има пет деца: Майкъл и Лора от първия му брак и Джесика, Кели и Матю от втория. Той е твърде нервен на мачовете на дъщеря си, така че обикновено не присъства на трибуните, но на US Open промени правилата си и изгледа полуфинала й срещу Каролина Мухова на живо.

През лятото на 2022 г. Ким претърпява сърдечен арест, който довежда до мозъчни разстройства. „Тя има тежка експресивна афазия и сериозни проблеми с паметта. Може да чете, пише и разбира доста добре, но ѝ е трудно да намери думите, с които да отговори “ – казва Джесика. Майката на Пегула продължава рехабилитацията си и гледа мачовете ѝ по телевизията.

Елена Рибакина

Преди да започне да тренира тенис, Елена Рибакина се занимава с фигурно пързаляне и спортна гимнастика. На кортовете я води баща ѝ, който също е играл в младежките си години. „Отначало не харесвах тениса, но по-късно започнах да тренирам три пъти седмично, запалих се“ – споделя бъдещата шампионка на Уимбълдън.

Бащата на Елена – Андрей Рибакин, е ефирен продуцент в НТВ-Плюс в продължение на 10 години, а преди това е работил и в Първи канал. „Имах много интересна работа, която обичах. Но вместо НТВ-Плюс беше създадена Мач ТВ, мениджърският екип се промени и аз не бях подходящ за новите шефове. Тогава това беше удар за мен. И за семейството, за тенис образованието на дъщеря ми“ – споделя той.

Почти нищо не се знае за майката на Рибакина. Според баща ѝ, тя има спокойния характер на майка си, а самият той е по-емоционален. По финансови причини до 18-годишна възраст Елена почти винаги пътува сама. Всеки от родителите ѝ успява да я придружи на турнири най-много три-четири пъти годишно. Те са активно ангажирани с кариерата ѝ до 19-годишна възраст. След това основната роля поема треньорът ѝ.

„Разбира се, родителите ми пожертваха времето си и всичко останало за мен. Въпреки че не знаеха дали ще стана професионален тенисист, винаги вярваха в мен и ме подкрепяха. Видяха колко много се забавлявам, колко ми харесва да тренирам след училище“ – споделя Рибакина.

Жасмин Паолини

Родителите на Паолини са Жаклин и Юго. Жаклин е родена в Лодз от майка полякиня и баща от Гана. След като завършва образованието си, тя се премества в Тоскана с братовчед си Адриано и започва работа като сервитьорка в бар, собственост на Юго. Скоро след това двамата се женят. По-късно Жаклин работи като учител по танци.

Жасмин се насочва към тениса благодарение на чичо си. „Не разбирам много от тенис, но Адриано е луд по тениса, благодарение на него Жасмин започна да тренира. Той познава всички играчи от миналото и все още излиза на корта“ – казва бащата на Паолини.

Когато Жасмин е малка, майка ѝ ѝ говори на полски, практикува езика и по време на пътувания до роднини в Полша. Сега Паолини дори дава интервюта на полски, но когато е притеснена може случайно да вмъкне и някоя английска дума.

Жаклин вярва, че дъщеря ѝ е като нея: „Аз съм с упорит нрав, имам силен характер. Но лесно се трогвам.“ Виждайки, че дъщеря ѝ се разплаква след достигането до финала на Уимбълдън, Жаклин също не може да сдържи сълзите си. Юго се съгласява, че Жасмин има майчиния темперамент: „Тя е като влак: когато има цел, няма да спре“.

Кори Гоф

Родителите на Коко (както тя предпочита да я наричат) също са се занимавали със спорт. Майка ѝ Кенди тренира гимнастика като дете, а след това започва да се интересува от петобой (докато е в училище, тя става петкратна шампионка на Флорида) и бягане с препятствия. Баща ѝ, чието име също е Кори, играе баскетбол за Държавния университет на Джорджия.

Родителите ѝ искат Коко да пробва различни спортове. На шестгодишна възраст тя се спира на тениса. Когато е във втори клас, те осъзнават, че момичето има потенциал. По това време майката работи като учител, а бащата в сферата на здравеопазването. Те последователно напускат работа: първо майка й започва да се занимава с домашното образование на Коко, а след това баща ѝ става неин треньор. За да спести пари, семейството се премества от Атланта във Флорида, за да живее при родителите на Кенди.

Бащата Кори започва да проучва задълбочено историите на тенисистки, спечелили турнири от Големия шлем в ранна възраст: Дженифър Каприати, Мартина Хингис, сестрите Уилямс. „Анализирах ситуацията на всяка от тях и проследих на какво ниво са били на определена възраст, какво са правили, задавах много въпроси“ – спомня си той. „Разбрах, че сме подготвени: ако Коко постигне тези цели, можем да ѝ помогнем по правилния начин.“

Кенди използва различен подход: „Нека съпругът ми бъде треньор, а аз трябва да бъда грижовна майка, която да я утешава, когато я боли или плаче.“

Двамата редовно присъстват на мачовете на Коко. По време на четвъртфиналите на US Open 2023 бащата е толкова притеснен, че напуска ложата и започва да обикаля около стадиона. В крайна сметка, Коко побеждава Йелена Остапенко с 6:0, 6:2, а след като спечелва титлата, благодари на родителите си: „Днес за първи път видях баща ми да плаче. Благодаря ви, че вярвате в мен от самото начало.“

Коко има двама братя: 14-годишният Коди и 9-годишният Камерън. Големият се занимава с бейзбол, а малкият с американски футбол. Гоф-старши признава, че е трудно да си родител на няколко спортисти, защото не можеш да присъстваш на всеки мач на децата ти.

Коко се радва, че родителите ѝ често ходят с нея на турнири. Те не само я подкрепят, но ѝ помагат при решаването на различни битови проблеми. „Те са моята подкрепа, помагат ми да не забравя дрехите си и подобни неща, а баща ми все още ми изпраща анализи преди всеки мач“ – казва тя.

Кинуен Джън

Родителите на Кинуен Джън искат тя да бъде активна. Баща ѝ се занимава с лека атлетика. Преди да избере тениса, Кинуен играе тенис на маса, бадминтон и баскетбол.

Бащата може да се нарече привърженик на така нареченото „образование на тигъра“, при което на децата се определят строги правила и се поставят високи цели. От самото ѝ раждане той иска тя да бъде най-добрата във всичко и споделя: „Веднага щом започна да пълзи, ѝ казах, че трябва да пълзи по-бързо от другите. Трябва критично да оценяваш децата си. Ние ѝ внушавахме да поддържа определен дух още от детството. Трябва да работиш колкото може повече, защото тенисът е силната страна на европейците и американците, а не на азиатците.“

Нямат телевизор и почти никакви мебели в хола, за да могат да тренират по всяко време. Кортът, който е най-близо до къщата им, е на хълм, така че всеки ден след училище Кинуен се изкачва по хълма, за да тренира с баща си или с някой друг партньор. Тя играе с часове и ако загуби, баща ѝ я кара после да тича, за да помисли за резултата.

„Баща ми се отнасяше с мен много строго. Нямах почивка дори за китайската Нова година. Той ме караше да тичам нагоре по стълбите, за да поддържам тялото си в кондиция. На 14-15-годишна възраст най-накрая имах два или три дни почивка. Дължа голяма част от успеха си на родителите ми. Те ме научиха на дисциплина и ми помогнаха да се съсредоточа върху мечтата си“ – спомня си Кинуен. „Те винаги са вярвали в мен. Когато бях на девет или десет години, казаха, че ще спечеля турнир от Шлема“.

Когато Кинуен е на осем години, баща ѝ решава да я изпрати в Ухан, за да работи с треньор на по-високо ниво. А когато е на 12, майка ѝ напуска работа, за да бъде до дъщеря си. Тя следи за режима и храненето ѝ. Диетата на Кинуен не включва газирани напитки и нездравословни закуски, храни се само с пиле и броколи.

След като спечели Олимпиадата, Джън разказа колко сдържано е реагирал баща ѝ на успеха ѝ: „Знам, че дълбоко в себе си той е невероятно горд, но не ми го показа открито, а само каза: „Сега ще предприемем следващите стъпки, пред нас има нов път. Все още има мечти, за които си струва да се бориш. Продължавай да работиш упорито.“ Още от дете винаги ме учеше, че ако не работиш, когато си млад, ще пропуснеш половината от живота си. Защото, когато работиш усилено и в същото време се наслаждаваш, това е от полза за теб.“

Новата мечта е титла от Големия шлем.

Ема Наваро

Родителите на Ема Наваро се казват Кели и Бен.

Бащата е родом от Масачузетс. Той е син на Франк Наваро, който играе колежански футбол и по-късно тренира колежански отбори.

Бен учи финанси в Университета на Роуд Айлънд и работи за Chemical Bank, Goldman Sachs и Citigroup. През 1998 г. Наваро основава Sherman Financial Group. Sherman’s Credit One издава повече от 18 милиона кредитни карти.

През 2019 г. той придобива компанията, която притежава турнира в Чарлстън, а през 2022 г. купува и лиценза за турнира в Синсинати за 300 милиона долара. Притежава също и тенис клуб в Южна Каролина, който е бил домакин на три национални първенства за юноши и шест турнира на ITF за жени.

През последните четири години Наваро е похарчил повече от 350 милиона долара за закупуване на недвижими имоти в Чарлстън, включително стадион и най-големия хотел в града. Към момента се подрежда на 2095-о място в класацията на Forbes със състояние от 1,5 милиарда долара.

Кели Наваро не е толкова известна, колкото съпруга си, но Ема я нарича „дамата зад кулисите, благодарение на която се случва всичко“. Заедно с Бен тя създава образователния проект с нестопанска цел Meeting Street Schools. Той включва пет училища в Южна Каролина, където сега се обучават 2000 деца. През 2020 г. те създават и фонд за студентски стипендии, а година по-късно даряват 1.25 милиона долара на университета в Чарлстън. Кели често може да бъде видяна на мачовете на дъщеря си.

Кели и Бен имат четири деца: Ема, Маги, Ърл и Оуен. Братята на Ема също играят тенис – баща им иска той да се превърне в семеен спорт за тях. „Като фен, баща и собственик на бизнес, мога да кажа, че тенисът даде много на нашето семейство“ – казва Наваро. „Юношеският тенис научи децата ни да работят; да се сприятеляват, преодолявайки трудностите заедно; да се справят с разочарованията, пораженията, а понякога и с несправедливостите.“

Барбора Крейчикова

Майката на деветата рекета в света е била лекар, а баща ѝ учител. Барбора е много привързана към семейството си. Когато се връща в Чехия, тя се опитва да прекарва възможно най-много време с близките си.

„Семейството е фундамент на всичко – не само в спорта, но и в живота като цяло. Родителите ми ми дадоха толкова много, че без тях никога нямаше да постигна такъв успех. Благодарение на тяхната отдаденост съм там, където съм сега. Разбрах го с течение на времето и съм им много благодарна“ – казва Крейчикова.

За да се подкрепя един тенисист, трябва да се инвестира в тренировки и пътувания. Докато Барбора навърши 15-16 години, семейството пътува из Европа с кола. За да спестят пари, Крейчикови не отсядат в хотели, а спят в палатка. „Възприемах го като приключение, като поход и смятах, че дори е по-добре, отколкото да живея в хотел“ – спомня си Барбора.

Родителите й винаги са я подкрепяли, но нямат опит в професионалния тенис. Майка ѝ убеждава Барбора да потърси помощ от Яна Новотна и те просто позвъняват на вратата на къщата й. Срещата с легендарната шампионка преобръща кариерата на Крейчикова.

Сега родителите ѝ са пенсионери, продължават да живеят в град Иванчице, където е родена Барбора. Имат къща с градина, а преди няколко години си вземат и куче.

Крейчикови рядко посещават мачовете на дъщеря си. За първи път те присъстват в ложата ѝ за финала на двойки на Уимбълдън 2022. „Трябваше да ги моля, те мислеха, че могат да ме притеснят“ – казва Барбора. В крайна сметка, Крейчикова и Катерина Синякова лесно побеждават Елиз Мертенс и Шуай Джън.

Мария Сакари

Родителите на Мария Сакари са Ангелики и Костас Сакари.

Майка ѝ е бивша тенисистка, финалистка на един турнир на WTA. Ангелики Канелопулу е била №43 в ранглистата и на два пъти е достигала до трети кръг на Ролан Гарос. През 1983 г., когато е на 18 години, Ангелики участва в реклама на дезодоранти Rexona и Гръцкият олимпийски комитет я дисквалифицира пожизнено. Скоро обаче Канелопулу става професионална тенисистка и решението е отменено. Бащата на Ангелики – Димитриос, също е бил тенисист. „Тенисът избра мен. Баща ми бе спортист, а след това треньор. Дойдох при него на корта, препънах се и, за да не плача, той ми даде една топка. Още тогава той разбра, че имам талант“ – спомня си Канелопулу.

Чак на 11-годишна възраст Мария научава, че майка й е била тенисистка. Тя започва да играе, защото ѝ харесва да гледа как тренира брат ѝ. „Когато дъщеря ми обяви, че иска да играе професионално тенис, аз се паникьосах. Не исках, защото знаех какви трудности я очакват по пътя към успеха“ – спомня си Ангелики. Мария се радва, че в семейството има човек, който се е състезавал на професионално ниво. Майка й разбира как се чувстват играчите на корта, знае как да подкрепя и може да даде съвет. Ангелики винаги казва на дъщеря си, че трябва да се наслаждава на тениса, защото професионалната кариера е много кратка.

Канелопулу се дипломира през 1991 г. на 25-годишна възраст, когато е №120 в света. Тя се омъжва за Костас Сакари, ражда първото им дете и през 1994 г. е избрана за общински съветник на община Атина. Ангелики работи там шест години, като в крайна сметка става заместник-кмет.

Костас Сакари през 1982 г. се впуска в медийния бизнес. През 1990 година неговата компания Victory е най-активната независима звукозаписна компания в Гърция, която купува концертните записи на оперната дива Мария Калас. От 2000-та година Victory започва да се занимава с DVD и получава ексклузивни права да издава на дискове избраните моменти от Олимпиадата в Атина. През 2011 г. Сакари стартира и денонощен канал с класиката на гръцкото кино.

Преди 10-15 години годишният оборот на компанията е 7,5 милиона евро, но тогава се появяват и проблемите. През 2022 г. оборотът възлиза на 114 хиляди евро със загуби от 52 хиляди евро и натрупани загуби от 1,2 милиона евро. В края на 2023 г. получава лиценз за онлайн хазарт (един от основните акционери на компанията обаче не е Костас, а синът му Янис).

Снимки: Gettyimages/Матю Стокман, Брет Карлсен, Люк Хейлс, Джейми Скуайър, Джулиан Фини; instagram.com/juliya_sabalenka, lenarybakina, candigauff, emma_navarro48, angelikikanellopoulou


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH