Уимбълдън е синоним на ягодите. Защо тогава на трофея има ананас?

Уимбълдън е синоним на ягодите. Защо тогава на трофея има ананас?

Забелязали ли сте го? На купата на Уимбълдън, която миналата година получи Новак Джокович, има ананас. Третият турнир от Големия шлем по принцип се свързва с традиционната закуска – ягоди със сметана, но друг е плодът, който е на върха на най-ценния трофей в тениса.

Купата при мъжете всъщност не е първата, нито втората. Първите две са дадени на Уилям Реншоу, след което се взима решение третият трофей, който е изработен в Бирмингам, никога да не бъде притежание на някого.

Отличието е направено в Elkington and Co. – компания, която се оттегля от бизнеса през 1963 г., така че не може да бъде намерена информация защо има ананас на отличието.

Roger Federer with the trophy after beating Marin Cilic in the Gentlemen's Singles Final on day thirteen of the Wimbledon Championships at The All England Lawn Tennis and Croquet Club, Wimbledon. (Photo by Gareth Fuller/PA Images via Getty Images)

Преди време обаче ананасът е бил символ на кралски статут. Вижте например тази сребърно покрита дъбова маса, която Уилям III поръчва за двореца в Кенингстън през 1698 г.

35301-pineapple-ta_3144310c

Когато предметът става част от изложба в Бъкингамския дворец, кураторът Ванеса Ремингтън обяснява, че за Уилям III ананасът е имал специален смисъл, защото първият е бил засаден в Холандия, неговата родина. Бил е и символ на „градинарската войната“ между Англия и Холандия.

„Градинарската война“ маркира време, в което европейските владетели са обсебени от идеята да отглеждат ананаси в страните си, след като изследователи и хора от колониите донасят плода.

Родината на ананаса е Южна Америка. Смята се, че той произхожда от областта между Южна Бразилия и Парагвай. Местните хора разпространили ананасите в цяла Южна Америка, а впоследствие те стигнали до Карибите, Централна Америка и Мексико, където били отглеждани от маите и ацтеките.

Христофор Колумб открива ананасите през 1493 г. и ги пренася в Новия свят. В Северна Европа те са внесени за първи път от холандците от колонията им в Суринам.

На тази картина от 1675 г. може да видите как кралския градинар Джон Роуз показва на Чарлз II първия ананас, отгледан в Англия:

img-3

Ананасът е бил символ на висок статус в Европа заради своята рядкост, но това е било 200 години преди изработването на трофея на Уимбълдън. И все пак символното значение е ясно. Ананасите са били демонстрация на престиж, богатство и елит, а печеленето на Уимбълдън се свързва със същото.

TennisKafe.com


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH