В тениса отново е модерно да си „Old School“. А дали тази тенденция изобщо някога е изчезвала?
На тазгодишния US Open Наоми Осака се появи с екип, който прикова вниманието. И макар участието на бившата №1 да не продължи дълго, модната ѝ следа е трайна.
Тя е резултат от колаборацията на Nike и дизайнерката Юн Ан.
„Вдъхновението ме зареди. Ще използвам един японски израз, чувствах се като „магическо момиче“. С излизането на корта, аз се трансформирах. Исках всички да видях екипа и по някакъв начин да се свържат с него, а това е голяма мотивация“ – обясни Осака.
Ефектът определено бе налице. Особено като се има предвид, че именно в Ню Йорк големите брандове запазват „десерта“ на колекциите си, което прави много трудно някой да блесне повече от другите.
Философията на колекцията „Nike Women by Yoon“ е да отговаря на нуждите на спортистките, но и да показва, че техният глас е важен. Самата дизайнерка има различни проекти с Nike през годините, а колаборацията ѝ с Осака позволява две от най-изявените лица на Nike да бъдат в един отбор.
„Живеем в света на момичетата. Наоми сама по себе си носи визия, а моята задача беше да създам нещо, в което тя да се чувства уверена и да ѝ е комфортно да излезе на корта“ – обяснява Юн Ан.
Последното със сигурност е трудна задача, защото възможността за грешка е голяма. От една страна, екипът не може да е прекалено обикновен, защото ще остане невзрачен. От друга, не може и да бъде прекалено „крещящ“, защото измества фокуса от личността на спортиста.
В социалните мрежи Юн Ан разказа и повече за философията си зад новата колекция:
„Lolita fashion“ в японски субкултурен контекст предлага бягство от света на възрастните и завръщане към невинното и красотата на детството. Това е портал към света на фантазията, където идеалната идентичност не пасва на ежедневните норми, но в измисления свят е перфектна“.
„Да си дизайнер е да се упражняваш в това да слушаш и да си представяш историята, която искаш спортистът да разкаже. Това е личното пътешествие на Наоми Осака. Много често ние виждаме спортистите само от една гледна точка“ – смята Юн Ан, препоръчвайки да махнем етикетите и да погледнем отвъд тях.