18-а поредна победа в Шлема: Надал е на четвъртфинал в Лондон

Уимбълдън, четвърти кръг
Ботик ван де Зандсхулп – Рафаел Надал 4-6, 2-6, 6-7(6)

Рафаел Надал записа 18-ата си поредна победа в „мейджър“ турнирите и така продължава мечтата за Голям шлем през 2022-а. В поредната жертва на Матадора се превърна Ботик ван де Зандсхулп. Поставеният под №21 опита да се противопостави на 22-кратния шампион от Големия шлем, но не съумя да стигне до повече от два равностойни сета.

И в този мач Надал бе ефективен и на първи, и на втори сервис. Той завърши двубоя с 29 уинъра спрямо 17 непредизвикани грешки като реализира 5 от 11-те си шанса за пробив спрямо 2 от 4 за Ван де Зандсхулп.

За Матадора това ще бъде осми четвъртфинал на Уимбълдън. „Продължих по позитивен начин. При 5-2 бе труден момент. Ботик се подобрява невероятно, поздравления за този прогрес, пожелавам му всичко най-добро. Да бъда на четвъртфиналите на Уимбълдън, след като три години не бях играл тук, е невероятно.“

Следващият съперник на Надал ще бъде Тейлър Фриц. За американеца това ще бъде първи четвъртфинал в Шлема, но той ще влезе със самочувствие в него, след като по-рано през годината спечели първата си Мастърс титла след успех над Надал във финала.

„Всеки мач е различен. Той игра добре. Спечели първата си титла от сериите Мастърс. Ще бъде труден мач, но н четвъртфинал на Уимбълдън не можеш да очакваш друго.

По подобие на мача си с Лоренцо Сонего Надал отново допусна леко колебание в края н третия сет. При 5-3 той не съумя да затвори мача на сервис като допусна едва втори пробив за нидерландеца. Така се стигна до тайбрек, в който испанецът се нуждаеше сбъркан смач от съперника при четвъртия мачбол. Двубоят завърши за 2 часа и 21 минути, малко преди да се наложи да бъде поставен подвижният покрив.

В първите два сета Ван де Зандсхулп не съумяваше да намери начин да разгадае как може да печели на ретур. В тях той имаше един-единствен брейкбол в откриващия гейм на втория сет. На свой ред Надал проби в ключовите моменти – за 6-4 в първия сет и за 2-0 във втория, след което с нов брейк за 6-2 се доближи на сет от победата.