22 поредни сета в Париж: Шампионката Швьонтек е в топ 8

Ролан Гарос, осминафинали

Ига Швьонтек – Марта Костюк 6-3, 6-4

Ига Швьонтек се превърна в последната четвъртфиналистка на Ролан Гарос 2021. Шампионката от 2021-а се справи прекрасно с условията и със съперничката си Марта Костюк, за да оформи голямата осмица на турнира.

За нея това бе първи мач във вечерна сесия на „Филип Шатрие“, а срещу себе си имаше и 13 месеца по-млада тенисистка. Нищо от това не притесни Швьонтек, която след 6-3, 6-4 продължи впечатляващата си серия в Париж, където вече е спечелила 22 последователни сета.

18-годишната Костюк играеше първия си осминафинал на турнир от Шлема и определено не се даде лесно на осмата в схемата, която стигна до успеха след 92 минути на корта.

„Да играя вечерна сесия е трудно, защото трябва да промениш целия си ритъм през деня, всички обичайни дейности“ – каза Швьонтек след успеха. „Затова в началото имах проблеми да намеря ритъма си и да виждам топката добре с осветление вместо със слънце. Трябва да се адаптираш, защото и двете имате еднакви условия. От мач на мач става все по-добре, нуждая се от повече опит.“

Шест от първите девет гейма в мача преминаха през равенство. Това важеше и за четвъртия гейм, в който имаше шест равенства преди Швьонтек да върне пробива, който допусна при 1-1. Впоследствие тя стабилизира играта си на сервис, а пробивът за 5-3 бе решаващ за изхода на сета.

Във втората част отново имаше серия от два поредни пробива, като този път полякинята го направи първа с гейм на 0 за 2-1, след което допусна рибрейк. Решаващият пробив дойде в седмия гейм. Костюк имаше шанс за нов рибрейк, но не го реализира. Швьонтек пропусна мачбол на сервис на съперничката, което не я притесни, защото гейм по-късно сложи край на срещата на собствен сервис.

„Беше много напрегнато. Едно от тези разигравания, в които не можах да завърша, а тя се бореше до края. Радвам се, че прехвърлящият ми удар беше вътре, защото не виждах топката. Бях стабилна и съм щастлива“ – коментира победителката, която е една от четирите тенисистки, които продължават да са част от турнира и на сингъл, и на двойки. Останалите са Барбора Крейчикова, Елена Рибакина и Анастасия Павлюченкова.

Успехът бе под №50 на ниво WTA за Швьонтек, която в опит да достигне до 12-а поредна победа в Париж ще срещне за първи път в кариерата си Мария Сакари. По-рано през деня гъркинята отстрани финалистката от 2020-а София Кенин.

„Не съм играла срещу нея, така че не мога да кажа. Тренирала съм често с нея, тя е много готина. Екипите ни също се харесват. Никога не е лесно да играеш срещу едно от най-приятните момичета на тура. Ще се подготвя тактически. Сега не мисля за това, защото утре имам мач на двойки. Важното е тялото ми да се възстанови“.

„Надявам се всичко да е добре. Тя обича да се защитава, като съперничката ми днес. Ще се подготвя. Ще съм търпелива и дано постигна добър резултат“ – допълни Швьонтек, която остана най-високоранкираната тенисистка на четвъртфинал. В топ 8 за първи път в историята ще има шест дебютантки.